“Devlet Tiyatrolarinin sahneleri acilin ben geliyorum”

Dün akşam Devlet Tiyatroları‘nın Harbiye Kenter Tiyatrosu’nda sergilediği Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı oyununa gittik. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserinden uyarlanan oyunun yönetmeni Özgür Yalım. Oyuncu kadrosu ise Baba Evi ve Kurtlar Vadisi’nden tanıdığımız Atilla Şendil; Gemide, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar ile Bütün Çocuklarım ‘da rol almış olan İşdar Gökseven ve O Şimdi Asker’in Can’ı Ali Ersin Yenar gibi isimlerden oluşuyor. Yaklaşık iki saat süren oyunda, pek çok farklı karakter ilginç sahnelerle oyuna renk katıyor.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Dün, oyunu izledikten sonra bir dönem neredeyse her hafta gittiğim tiyatroyu oldukça ihmal ettiğimi de fark ettim. O dönem izlediğim oyunları şöyle bir düşünüp aralarında hangilerini beğendiğimi hatırlamaya çalıştım… Hafızam fazla kuvvetli olmadığından hepsini hatırlayamadım tabi ama hatırladığım kadarıyla oyunların isimlerini aşağıda paylaşmak istedim.

Kaktüs Çiçeği, Çayhane, 81. Cadde 14. Bina 2 Numaralı Daire, Müfettiş, Yangın Duası, Bahar Noktası, Çok Yaşa Komedi, Inishmaan’ın Sakatı, Amadeus, Tek Kişilik Düet, Uyarca ve Yeraltından Notlar.

Bu oyunlar arasından Çayhane, Bahar Noktası ve Müfettiş’i oldukça beğenmiştim. Çayhane şu an Ankara’da gösterimde, denk gelirseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Çayhane

Çayhane

Ve Kasım ayında izlemek istediğim oyunlar ise Bavul Hikayesi ve Bir Şehnaz Oyun. Kısaca değinecek olursak…

Bavul Hikayesi

Yazan: Raşit Çelikezer
Yöneten: Turgay Kantürk
Oyuncular: Işıl Dayıoğlu, Nişan Şirinyan

Bir Şehnaz Oyun

Yazan: Turgut Özakman
Yöneten: Şakir Gürzumar
Oyuncular: Okday Korunan, Seda Yıldız, İsmail İncekara, Deniz Gönenç Sümer, Gülseren Gürtunca, Burcu Tansı Kavaklıpınar…

Bir Şehnaz Oyun

Bir Şehnaz Oyun

Benim gibi neyi izlemiştim acaba diyenler varsa DT arşivine buradan ulaşabilir.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

4 Yanıt ““Devlet Tiyatrolarinin sahneleri acilin ben geliyorum””

  1. ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ ilk gittiğim oyundu. İnsanları kanlı canlı görmek garipti, güzeldi. Oyun iyi mi kötü mü tam hatırlamıyorum. Akılda kalan sadece adı oldu.

    Tiyatro güzel ama zaten çok iyi durumda olmayan tiyatrolar şu kriz günlerinde daha çok etkilenecek gibi geliyor.

  2. Süper fikir derim 😉

  3. Noni, Bir Şehnaz Oyun için Kasım’ın son Çarşambası Cevahir’de akşam matinesi nasıl olur?

  4. Kış geldiği zaman ben de tiyatro sezonunu açmaya bayılıyorum 🙂 Ben de hemen hemen her oyunu izledim, içlerinde en sevdiğim Çayhane olmuştu. Sersemler Evi ise kabustu sonunu getiremeden çıkmıştık.
    Bir gün de birlikte gidelim tiyatroya fıstık 😉

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: