“World of Warcraft tüm dünya genelinde 11 milyon kişi tarafından oynanıyor”

Blizzard Entertainment dünyanın en büyük ve ödüllü MMORPG’si (massively multiplayer online role-playing game) World of Warcraft’ın dünya genelinde 11 milyon kişi tarafından oynandığını açıkladı.

Bu rakama oyunun, tamamlanmasına çok az zaman kalan ikinci genişleme paketi olan Wrath of the Lich King’in beta testlerinde ulaşıldığı belirtildi. Wrath of the Lich King’in 13 Kasım’da dünyanın belirli bölgelerinde satışa çıkacağı düşünülürse bu rakam büyük bir ihtimalle artacak.

world_of_warcraft_orcWorld of Warcraft’ın kısaca tarihini hatırlarsak ilk olarak Kuzey Amerika’da 23 Kasım 2004’de piyasaya çıkan oyun büyük bir popülarite elde etti. Bu durumun sonucunda da 2005 ve 2006 yıllarından dünyada en çok satan PC oyunu başarısını yakaladı. Oyunun ilk genişleme paketi de 2007’de piyasaya çıkan World of Warcraft: Burning Crusade oldu. Burning Crusade, 2007 yılının hem Kuzey Amerika hem de Avrupa’da en çok satan oyunu olmasının yanısıra hala en hızlı satılan oyun rekorunu da elinde bulunduruyor. Oyun ilk 24 saat içinde 2.4 milyon kopya satarken bu rakam ilk ay sonunda yaklaşık 3.5 milyonu bulacaktı.

Age of Conan, Warhammer Online, Lord of the Rings Online gibi birçok güçlü rakibi olmasına rağmen World of Warcraft hala çok ayrı ve eşsiz bir oyun olma özelliğini koruyor. Daha önce Warcraft oynamış olsun olmasın herkesi çekmeyi başaran oyun bence rakipleri karşısında yeni ek paketlerle başarısını arttırmaya devam ediyor.

world_of_warcraft_wrath_of_the_lich_king1Oyun, çok yakın bir zamanda Rusya ve Latin Amerika’da da lanse edildi ve artık 8 farklı dilde hazır duruma geldi. Kuzey Amerika ve Avrupa dışında World of Warcraft’ın en çok oyuncu çektiği bölgeler ise Çin, Kore, Avusturalya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Malezya, Şili, Arjantin ile Tayvan, Hong Kong ve Macau’nun bazı bölgeleri olarak biliniyor.

Arthas ile karşılaşacağımız Wrath of the Lich King’e kavuşmamıza sayılı günler kala World of Warcraft’la ilgili bu kısa bilgileri paylaşmak istedim. Evet heyecanlandık biliyorum oyunun çıkmasına az kaldı ama elimizde hala WoW ve gezecek pek çok bölge var. O zaman Azeroth’da bir geziye çıkmak için iyi bir gün değil mi hem ne de olsa yarın tatil:)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: