“Prof. Dr. Acar Baltaş’tan: Hayalinizi Yorganınıza Göre Uzatın”

acarbaltashayaliniziyorganinizagoreuzatinGeçtiğimiz aylarda okumuş olduğum ve oldukça beğendiğim sevgili Acar Baltaş‘ın “Hayalinizi Yorganınıza Göre Uzatın” adlı kitabından sevdiğim birkaç bölümü kısa başlıklar halinde aşağıda paylaşmak istedim.

Seçilmiş bir hayat yaşamak

“Hayatınızdaki önemli kişiyle tanıştığınızın ilk üç ayında yaşadığınız heyecanı tekrar yaşamak ister misiniz?”

Bu soru, seminerlerimizde herkesi heyecanlandırır. Oysa o heyecanı yaşamak çok basit; ona, tanıştığınız o ilk üç aydaki gibi davranın. Ya da hayatınızda kazandığınız en büyük başarıyı ve elde ettiğiniz en büyük övgüyü yeniden ve aynı coşkuyla tatmak istiyorsanız, ele aldığınız her işe, aynı o günkü gibi dört elle sarılın ve kendinizi yürekten adayın.

Başarının kimyası

Başarı yönelimi yüksek insanlar, dışarıdan hiçbir zorlama olmaksızın daha iyisini yapmak için sürekli gayret içindedir. Hayat enerjileri yüksektir, iyimser ve çözümleyicidir.

Herkesin görmediğini görmek

Başarı tutkusu olan insanlar, geçmişin kendilerine koyduğu sınırları aşar ve yeni yollar denemeye cesaret eder. Ortak özellikleri, önlerindeki engelleri aşacak berrak bir görüşe sahip olmalarıdır. Bu insanlar ya engelin üzerine cesaretle gider ya da etrafından dolaşacak yaratıcılığı gösterir.

Prof. Dr. Acar Baltaş

Prof. Dr. Acar Baltaş

Doğru zamanı seçmek

Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de dünyanın nereye gittiğini görmeleri ve eğilimleri fark etmeleridir. Eğilimleri fark edebilmek, iyi bir dinleyici, iyi bir gözlemci olmaya ve sonra da eyleme geçecek girişimciliğe ve cesarete sahip olmaya bağlıdır.

Başkalarını yönetmek, kendi duygularını yönetmekle başlar

Başkalarının duygularını yönetebilmek için, her şeyden önce, insanın kendi duygularını yönetebilmesi gerekir. Bunun ilk adımı da duyguları tanımaktan geçer. Çünkü tanımadığımız bir şeyi yönetmemiz söz konusu olamaz.

Odağımız gerçeğimizdir

Neye odaklanırsak o, gerçeğimiz olur.

Başarı, güçlü yönlerimizi bulmaya ve geliştirmeye bağlıdır; sürekli olarak eksikleri telafi etmeye çalışmaya değil. Yaşam, eksik yönlerimizi gidermek konusunda gösterdiğimiz umutsuz çaba ve çırpınışlardan ibaret olmamalıdır.

İnsanın ayak uyduramayacağı ve uyum sağlayamayacağı tek stres, belirsizliktir.

Aşırı denetim ve sınırlar proaktiviteyi öldürür.

İnsan, aynı amaca hizmet ettiği ya da sürekli beraber olduğu kişilerle olan ilişkilerinde ya haklı olur ya da mutlu.

“Herkes benzer düşüncedeyse, hiç kimse fazla düşünmüyor demektir.”
Walter Lippmann

Olgun insan kalbine yakın olanı “çantada keklik” saymaz ve “kendisi için ne kadar önemli olduğunu” ve “ne için önemli olduğunu” ona hissettirir.

Yukarıdaki bölümler ilginizi çektiyse ve devamını okumak istiyorsanız kitabı almanızı tavsiye ederim. Ben okumaktan büyük memnuniyet duydum, hatta bazı yerleri okurken: “İşte tam da benim içinde bulunduğum durum!” dediğim oldu. Umarım siz de en az benim kadar beğenirsiniz.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

4 Yanıt ““Prof. Dr. Acar Baltaş’tan: Hayalinizi Yorganınıza Göre Uzatın””

 1. Mustafa Kaynar. Cevapla 5 Temmuz 2010 2:10 pm

  Şu an kitaplarının hiçbirisiyle tanışamadım ama hakkınızda o kadar güzel yorumlar var ki, eve gelir gelmez araştırma gereği duydum. Ve araştırdıkça da mutlu oldum… İnsana yön veren… Hepsinden öte insana, “acaba” sorusunu sordurtan bir kaç cümleyle yola çıktım.Şimdlerde de “belki bir gün kendisine ulaşırım” düşüncesiyle moral buluyorum.Dilerim yakın sürede ulaşırım. Ama ulaşmazsam da, herbir kitabınızı tek tek okuyacağıma söz veriyorum. Çünkü ben, burada yapaklarımla ilgili çok güzel bilgilere sizin sayenizde ulaşacağıma inanıyorum.
  Kendinize iyi bakın. Bu ülke, bu toplumun size gereksinmeleri var!

  Mustafa Kaynar
  TRabzonspor Altyapı Eğitim Direktörü

 2. ilk tv de izleme şansını yakaladım ve hemen not aldım.günümüzde iletişimin çok gereki olduğu halde değerininin farkında olan biray olarak bazı bana gerekli cümleleri seçip çantamda saklıyor arasıra okuyup hem kendime hem çevreme bilgi zerk ediyorum.
  herkese tavsiye ederim.

 3. sayın okuyucular….
  ben de bu tarz kitap okudum ve okumaya devam edeceğim.insanın kendini keşfemesi ve atağa geçmesi için güdüleyeci bilgilerin gerekteğine inanıyorum.görüm; birçok romanın ana teması veya başlığı.arının birçok çiçekten aldığı yararlı değerlerin süzülerek bir odacıkta toplanması.tabi bu görü zamanla okuyarak,yaşayarak,uygulanabilecekleri hayata geçirerek gerçekleşir.evrensel düzenin ve yasanın içinde önce kendi enerjinizi daha sonra evreninin enerjisinin bileşkesinin oluşması gerekir.

  _________-sizden biri____________

 4. Benim bu kitaba ihtiyacım varrr, ama piyasade bu tarz kitaplar çok gerçekten verimli bir kitap mı??

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: