“Güzel bir insan güzel bir müzik: Harry Nilsson”

harrynilssonHani bazı parçaları dinlerken insan adeta üzerinden tonlarca yükün kalktığını ve hafif hafif bir rüzgarla yukarılara doğru yükseldiğini hisseder. İşte Harry Nilsson’ınkiler de böyledir.

Zamanında Youtube’a en sevdiğim parçalardan biri olan ve “A Good Day” adlı filmin soundtrack’inde de yer alan “How can i be sure of you”yu yüklemiştim, ama malum artık Youtube bir nevi yok gibi. O nedenle dailymotion’dakilerden birkaç video ile yetinmek durumundayız:)

harrynilsson3İki defa Grammy ödülü kazanan ve iki defa da Top 10 listelerine giren şarkıcı, pek çok rock parçasına imza attı. Kökenleri İsveç’e dayanan ancak 1941 Amerika doğumlu olan şarkıcı, sarkı sözü yazarı, piyanist ve gitarist Nilssen’ın büyükanne ve büyükbabası İsveç sirkinin gösteri ekibinde sahne aldı.

Kariyeri boyunca farklı isimlerle çıkış yapan ve asıl ismi Harry Edward Nilsson III olan şarkıcı ve söz yazarı, Nilsson adıyla tanınmak istedi ve çoğunlukla bu ismi kullandı. Bo Pete kimliğiyle 2, Johnny Niles ve Buck Earle kimlikleriyle birer ve Nilsson olarak da 42 single çıkardı. Yine Nilsson kimliğiyle imza attığı kronolojik sıra ile isimlerini paylaştığım toplam 21 albümü bulunuyor.

Hollywood Dreamer (1962)
Spotlight on Nilsson (1966)
Pandemonium Shadow Show (1967)
Aerial Ballet (1968)harrynilsson2
Skidoo (soundtrack) (1968)
Harry (1969)
Rock n Roll Nilsson (1969)
Nilsson Sings Newman (1970)
The Point! (1971)
Aerial Pandemonium Ballet (1971)
Nilsson Schmilsson (1971)
Son of Schmilsson (1972)
A Little Touch of Schmilsson in the Night (1973)
Son of Dracula (1974)
Pussy Cats (1974)
Duit on Mon Dei (1975)
Sandman (1976)
…That’s the Way It Is (1976)
Knnillssonn (1977)
Flash Harry (1980)

Ve işte “Are You Sleeping from The Point 1971″in çok güzel olan videosu! Umarım siz de en az benim kadar seversiniz…

1970 yılında, George Tipton’ın Nilsson’ın 11 parçasını enstrümental olarak yorumladığı “Nilsson by Tipton” adlı tribute albüm çıktı.

Silahlı şiddete karşı koalisyon amacıyla oluşturulan ve 1995 yılında piyasaya sürülen “For The Love of Harry: Everybody Sings Nilsson” adlı tribute albümde, Nilssen’ın 23 parçası aralarında Ringo Starr, Stevie Nicks, Richard Barone, Brian Wilson ve Aimee Mann‘ın da olduğu birçok ünlü isim tarafından yorumlandı.

Aşağıda Nilsson’ın yine çok ama çok güzel yorumladığı “Everbody’s Talking” adlı parçanın videosu var, iyi seyirler!

2005 yılında Nilsson’ın 17 parçasından oluşan “I’ll Never Leave You: A Tribute to Harry Nilsson” adlı bir tribute albüm daha piyasaya sürüldü.

Web sitesine buradan ulaşabileceğiniz Nilssen, bundan 14 yıl önce, yani 1994 yılında hayata veda etti. Bizlere huzur veren şarkıların sahibi bu güzel insan huzur içinde yatsın…

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

4 Yanıt ““Güzel bir insan güzel bir müzik: Harry Nilsson””

 1. açıkçası amerikan country müziğini nerdeyse hiç sevmem fakat youtube ve yasaklı zilyon tane siteye girme yöntemlerinin bariz en rahatı olan ve program ya da site kullanmayıp sadece doğru dosyaya bir iki satır yapıştırmaya dayanan “localhost” yöntemini çok çok severim.

  youtube için bilgi almak isteyenler:
  http://forum2007.antu.com/KonuOkuZiyaretci.aspx?gID=70&fID=55&kID=4507
  bakabilir.

  bir yerlerden aşırı geniş bir localhost kayıtları bulmuştum, arzu edenle de paylaşabilirim – dipnot

 2. Şarkıların yavaş yüklenmesi sorunu maalesef bende de var ama bu yavaşlık Dailymotion’dan kaynaklanıyor. Biraz daha hızlı yüklense bir çırpıda dinlerdik bu da çok daha güzel olurdu tabii…

 3. “Everbody’s Talking” adlı parça gerçekten güzel yorumlamış :)ama site biraz yavaş

 4. Ben en çok ‘Without You’sevdim, sanırım sözleri ona ait değil ama o tekrar derleyip seslendirmişti:)

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: