“Epica 2008 ödülleri sahiplerini buldu”

Epica 2008 ödülleri resmen açıklandı. Bir William Bernbach hayranı olarak Onun mirası olan DDB’nin 2 büyük ödül kazandığını ve en çok ödül alan network olduğunu görmek beni sevindirdi.

marmitetrash

LoveHate

DDB London tarafından Volkswagen Polo için hazırlanan ve Noam Murro tarafından yönetilen “Dog” isimli reklam filmi televizyon dalındaki en büyük ödül olan Epica d’Or kazandı.

Basın dalındaki Epica d’Or ise yine DDB London’ın oldu. Marmite Snacks için hazırlanan “LoveHate” kampanyası ile büyük ödülü kazanan reklam ajansı, böylece iki büyük ödüle de sahip oldu.

john_lewis_child_96_2

Shadows

Outdoor dalında Epica d’Or ödülü ise Lowe London’ın oldu. Lowe, John Lewis için hazırladığı “Shadows” kampanyasıyla büyük ödülü kazandı. Gerçekten bu dönemki ödüllere Londra ajansları damgasını vurmuş gibi görünüyor.

absolutmachines4

ABSOLUT Machines

İnteraktif alanda ise 2008’in Epica d’Or ödülü İsveç’e gitti. Great Works & Frankenstein, İsveç’in güçlü ve yaratıcı reklamlarıyla tanınan Absolut Vodka için hazırladığı “ABSOLUT Machines” kampanyası büyük ödülün İsveç’e gitmesini sağladı. Hem Absolut hem de Absolut reklamlarını seven birisi olarak bu başarı da beni gerçekten çok sevindirdi.

Bu seneki Epica’da Türkiye’den de reklam ajansları 2’si altın, 1’i bronz olmak üzere 3 ödül kazandı. Publicis Yorum Türkiye tarafından Akbank Caz Festivali için hazırlanan “Şehrin Caz Hali (the Jazz of the City)” reklamı Altın Epica kazandı. Çok yakın bir zaman önce televizyonlarda izlediğimiz bu reklam, Epica’da Türkiye’ye gelen tek reklam filmi ödülü.

Diğer iki ödül ise basın dalında geldi. Grey İstanbul’un Ace için hazırladığı “Beyaz Kazanır (White Wins)” reklamı Altın Epica, DDB&Co. Türkiye’nin Dank için hazırladığı Save The Trees “Bed” & “Chair” reklamları da Bronz Epica kazandı. Bu reklamları ilk defa burada gördüm ama Ace reklamı nasıl gözümden kaçmış bilmiyorum ben çok sevdim.

ace_white_wins

Beyaz Kazanır (White Wins)

Epica 2008’in en çok ödül alan ülkesi ise Almanya oldu. Almanya’yı, İngiltere, İsveç, Fransa ve Hollanda izliyor. Bu ilk beş geçen seneki ilk beş ile aynı. Ayrıca bu yıl ik defa Ukrayna ve Mısır bir Epica ödülü kazandı.

Epica d’Or ve Altın Epicalar açısından bakıldığında ise DDB London 6 ödülle en başarılı ajans konumunda ancak Gümüş ve Bronz Epicalarda değerlendirmeye katıldığında DDB Almanya 13 ödülle birinci sırayı aldı. DDB Almanya’yı, 12 ödülle Forsman & Bodenfors Gothenburg ve 11 ödülle Jung von Matt Almanya izledi. Bu arada DDB London’ın da toplamda 10 ödül kazandığını hatırlatalım.

chair

Chair

Epica 2008’e damgasını vuran DDB, en çok ödül alan network olarak da bir başarı daha kazandı. DDB, 8 ödülle networkler arasında ilk sırayı alırken Onu, 4’er ödülle Young & Rubicam ve Grey izledi.

Epica 2008 ödüllerini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz. İyi okumalar.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt ““Epica 2008 ödülleri sahiplerini buldu””

  1. Volkswagen reklamını açıkcası çok özel bulmadım, ama ‘Ace’ için yapılan ciddi zeka ve yaratıcılık işi, çok iyi olmuşş.:)

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: