“Türkçe Rock Dosyası”

Bilirim ki iyi bir kısmınız öyle ya da böyle Türkçe rock dinlemiştir veya durmadan dinlemektedir. Rock iyidir, rock güzeldir, rock ruhu açar, ufku genişletir; icabında gazı verir, icabında şalteri kapattırır. Peki bu kadar faydalı olan bir şey sevilmez mi?

Rock şöyle böyledir, tamam. Ama bir de Türkçe rock olunca, sözlerini de tam olarak anlayabildiğimiz için daha da iyidir! Ve bu iyilik görüşü de, Jesterdvine’a bu Türkçe rock dosyasını hazırlatır.

Buradan buyurun baylar bayanlar ve ülkemizdeki az tanınan veya hiç tanınmayan sağlam rock gruplarıyla tanışın. “Eskiler nerde?” diye sakın sormayın ama. Niyetim, sizlere günümüzün perspektifini sunmak. Gerçekten eskileri merak edenler araştırıp bulabilir :]

Şunu eklemek isterim ki kimi grupları içim acıyarak kapsam dışı bırakmak zorunda kaldım.

Dinar Bandosu

İlk önce Dinar Bandosu’na el salladım. (http://www.myspace.com/dinarbandosu)
Dinar Bandosu grubunun yaptığı tür rock değil her ne kadar Erkin Korayvari ve deneysel bir tarzları olsa da ve “Psychedelic Rock” gecelerine davet edilseler de kanayan yarama aldırmazlık tuzu basıyorum ve devam ediyorum.

Daha sonra da reggea yaptığı söylenen sosyal duyarlılık barındıran sözleriyle Hariçten Gazelciler’i eliyorum. (http://www.harictengazelciler.com/mp3ler.htm ve http://www.myspace.com/harictengazelciler) Ama şunu da diyeyim ki, Anadolu ezgileri ile caz birleşince…Ne alaka? Ancak olmuş, pek de güzel olmuş!

Makas bir de en bir sevdiğim gruplardan 657’ye değdi. Adamlar ülke için benzersiz bir tarzı yapıyorlardı, progresif öğeler barındıran Opera Rock, ve şarkı sözleri inanılmaz “dokundururdu”. Neye / kime?
-Devlete!!
Fakat…Fakat bu işte bir ilginçlik vardı, adamlar devlet memuruydu, hocaydı! Nerede?
-Konservatuarda…

Okuyun okuyun, çalışın çalışın.
Tırnağınızla kazıyın, kazıyın.
Kazanırsınız. (nah)
Her darbesinde çekicin,
Size uygun görülen duvardaki
Sıvaları dökük sosyal sınıfınıza
Biraz daha girersiniz,
bordronuzu ezberlersiniz.
Diye başlayan bir şarkıyla devlet memurluğu pek iyi gitmemiş olacak ki grup 2004 yılında dağıldı. Üzüldüm.

Evet, şimdi başlıyoruz. Keyifli okumalar!

arkabahceTürkçe\Arkabahçe myspace.com/arkabahce
2006’da ilk albümlerini çıkaran “indie rock”* grubumuz, vokalistin kimi “mezardan” atmosferli şarkılardaki “mezardan” vokali ile acılı zamanlarda kaçınılması gereken bir grup haline geliyor. Keşke bu yolda ilerleseler; Türk malı ama çakma olmayan Anathema’ya ihtiyacımız var! Ve “Yağmur yağacak mı? Bu düşüncem. Islanacak mı aklımı kaybedicem. İhtiyacı kalmadı hayatımın artık bana, kendi ayakları üstünde duruyor bakın sırıtan suratına / İhtiyacım kalmadı benim de artık mutluluğa, ölüme rahat uzanıyorum kuş tüyünden yatağımda” diyen, yaylılarla süslü bunalım şarkılara!

Türkçe\Arsmahal myspace.com/arsmahal
Rock grubu. Türk malı. Elektro gitar var. Bas gitar var. Bateri var. Klavye de mevcut. Albümlerinin ismi “Yana Yana Döne Döne”. 10 şarkı var. Grup – yine bence – haklarında daha fazla yazdıracak bir grup değil, nokta

kapakTürkçe\Asfalt Dünya myspace.com/asfaltdunya
İşte saklı bir hazine. Kısa film tadında ve grup üyelerinin görünmediği “gerçekten bir şey anlatan” klipler, genelde “yağmurlu hava” atmosferinin hâkim olduğu yine “gerçekten bir şey anlatan” şarkılar, sert bir rock müzik, ufak dokunuşlarla klavye, hem albümlerinin ismi olan Ormanlar Kralı hem de grubun ismi Asfalt Dünya ile gayet uyuşan bir albüm kapağı ve adam akıllı konser bile vermeyen bir oluşum. Biraz konser verseler? Ah aaah..

Türkçe\Buz myspace.com/buzband
Melankolik ve / ama dile / akla kolayca takılabilecek şarkılara ve nakaratlara imza atan 2005 yılında ilk albümünü çıkarmış grubumuz, çıktığı üniversite konserlerinde kitleleri yaptıkları cidden sert Dorianvari rock müzik ile coşturmayı ve şarkılardaki melankoliden ötürü herkesteki izleri hatırlatmayı ve kendinden geçirtmeyi iyi biliyor. Örnek? Bugün Son, Her Şey Bitti, Nefretim Kederimden, Sen De Gitme vb.

dorianTürkçe\Dorian myspace.com/dorianweb
Rock demişken, klasik 4/4lük ritimde* olan ama metal kalıplarında* olan bir grubu eklemezsek hatırı kalır, arkamızdan ağlar. Fazla dinlendiğinde ilk albümü olan “Yeniden Hayata”’yı çıkarmış grubumuz özellikle “Prno Sezar” ve aslı Yunus Emre’ye ait olan “ney”le süslü “Gel Gör Beni” isimli şarkılarıyla dikkat çekiyor.
Ben yürürüm yana yana, aşk boyadı beni kana. Ne akilem ne divane gel gör beni aşk neyledi?

Türkçe\Element myspace.com/grupelement
Bütün kafalar havaya, gözler buraya! Bir grubu “orijinal” yapacak her türlü zenginliğin olduğu grubumuz metalvari bir hava ile 80lerin müzikal etkilerini tam kararınca birleştirip her şarkıda farklı bir müzikal alt yapı kullanıyor. Zaman zaman “ney”, zaman zaman kilise orgu, zaman zaman orkestral kadın korosu ve bolca klavye + synth derken iki tane de İngilizce bonus şarkı ile tadına doyulmayacak ve kapıyı bacayı bastan titretecek bir kulak ziyafeti sunuyor. “Bunlar Türk olamaz?!” dedirtecek bir grup arayanlara tavsiye ederim.

kirkaltiTürkçe\Kirkalti myspace.com/kirkalti
46: “ Bir takım mafya mensubunun ağır cezadan yırtmak için bolca paraya kıyarak edindikleri “akli yetisi suca meyilli olduğundan, toplumdan bir müddet uzak tutulması ve psikolojik tedavi görmesi gerekmektedir” türünden öneriler içeren bir nevi “delidir ne yapsa yeridir” ruhsatı. “
Bir de Türk rock camiasının bir kırkaltı’sı var. Her ne kadar bolca hakir görülen nu-metal* türünde müzik yapsalar da “burası Türkiye” deyip düşünüyoruz ve “sadece Türkiye kapsamında bakıp kaç tane esastan sağlam ve günümüzün şartlarında özgün rock grubu görürüz?” sorusunu soruyoruz.
Sorduk ve başımızı öne eğdik mi?
Güzel :]
Zaman zaman Red Hot Chilli Peppers ve özellikle bir şarkıda Queens of the Stone Age’i andırmalarını göz ardı edip bu güzide gruba – özellikle canlı performanslarda – bir şans veriyoruz.
Verdik mi?
Peki. :]

kresTürkçe\Kreş myspace.com/kresmusic
Eski ismiyle Popcorn olan Çanakkale çıkışlı “Disko Rock” icra eden grubumuz Kreş bir stüdyo klibine sahip olmasına rağmen, yoğun bir biçimde söz-müzik-görüntü uyumu taşıyan, elektro gitar solosunda tapılası “Siyah Beyaz”’ı (Pilli Bebek) akla getiren ve bir bas gitar solosu içeren (!)[Türkçe rockta bas solosu? Vay bee] ve klip bittikten sonra bile üstünde düşünülebilecek kadar anlamlı bir son sahne içeren
“Yarım Kalan Şarap” şarkısı ile bilin yeter.
Özetle, bu şarkıyı bırakın diğer şarkıları atın; klibi eşliğinde dinlerseniz
sağlam bir 5 dakika yaşayacaksınızdır.

“Bak bir yıldız kayıyor…” Yarım Kalan Şarap

Türkçe\Kutsal myspace.com/kutsal
Şarkıların cinsiyeti olur mu? Sanırım oluyor! “Kutsal” nezdinde olduğu kesin. Amerika temelli bu kişi kadınsal imgelerle öyle bir koyuyor ki kadınsal isyanını ortaya, hemcinslerinin etkilenmemesi olası değil bence. Bir erkek olarak nedense özdeşim kuramadım şarkılarla ya da şarkıların anlattıklarıyla, not edilesi bir durumdur bu, üstünde düşünmeye değerdir. (Halbuki Vega öyle miydi?)
Ancak kulağımı çeken bir şarkı oldu ki, Çalmışsın Uykumu, gitar riffleriyle * olsun “Ayın öksüz ışığı yanar her gece başucumda” diyen sözleriyle olsun pek etkilemeyi becerdi;
“Başa dönmek mümkün olsaydı yapar mıydın aynı aptalca hataları?”

maltTürkçe\Malt myspace.com/malt2007
Bir rock grubu olsun da solisti ve söz yazarı “Cenk ve Erdem”’in Cenk’i olsun da
gitarı esaslı – şarkı sözleri zekice cüretkâr olmasın mı?
Ve bu grup da dinleyenlere özgün bir tecrübe yaşatmasın veya mp3 playerda kamusal alanda dinleyenlerin bile “Bana ıslak bir sopa verin elle oynamayım maç durmasın, topuğumu ağzına gömünce lütfen faul olmasın” deyince yüzünde bir sırıtma oluşturmasın mı?
(Ya da şarkının sonunda başlayan bir tezahürat; Lalaylaylaralaay)
Hepinize portakalda vitamin olmanın iyiliğini öğütlüyorum ve sizleri bu grubu keşfetmeye çağırıyorum.

pillibebekTürkçe\Pilli Bebek myspace.com/pillibebekweb1
Şahsi fikrimce diyebilirim ki, Ankara budur! Sonbaharın hüzünlü sarı yaprakları ve kışın haşin -15’idir. İstanbul’da olmayacak tarzda bir ironik beraberliktir, iz bırakan ve derine işleyen tarzda bir gitar solosudur,
“Nedensiz, sorgusuz bir rüya gözlerimde. Nedensiz sorgusuz bir duvar benliğimde”
diye yakarıp yorulmaz çılgınlıkta bir enstrümantal rock parçasına dönüşen “Siyah Beyaz”dır, “Dinle beni küçük kedim” diye başlayan bir ayrılık mektubu ve SSK’da düzenli olarak sahneye çıkan Pilli Bebek’tir…Ve her ne kadar İstanbul’a taşınmış oldukları söylense de gönlümüzün fatihidir.

Replikas

Türkçe\Replikas myspace.com/replikastr
Deneysel / yeni etkileri denemekten kaçınmayan / orijinal / daha önce yapılmayanı yapan / tanınan / ülkemizde az yurtdışında çok / Anadolu motiflerini kullanan / oldukça tanıdık / dinleyene yabancı gelme ihtimali olan ritimler veya efektler taşıyan / dinlerken uçurabilen / dinlerken baygınlığa sürükleyebilen / kişiye göre değeri değişen / farklı olanı yapan / Peyote’nin gözdesi / güzel grup.

Ayyuka myspace.com/ayyuka
Deneysel – Replikas yolunda – zaman zaman inatla tekrarlama özeliğini taşıyan Drone Metal* gitar rifflerini kullarak geçiş yapan – dinleyeni hipnotize edebilen – eğlenceli sahne performansına sahip – kuzenim olan davulcu Alican Tezer’e sahip – Orhan Gencebay şarkılarını da yorumlayan – bu kültüre ait – toprağımızdan kopmayan – ama bir o kadar da uzak – keşfedilmeyi bekleyen hazine – hazine – hazine – hazine.

sakinTürkçe\Sakin myspace.com/sakin
“ben sana söyledim hepten ölürüm ben
inan dönüşü yok bu hız seferi
bak bu tren devrilir, bağırır
bu raylar o sahte o kart düzene “
Yakın geçmişteki hızlı tren faciasını şarkıda anlatacak kadar duyarlı, insanın içine işleyecek cümlelere sahip şarkılar yazan, vokal / şarkı uyumunun gayet iyi olduğu Sakin grubu
“Bugün senin günün, onu da mahvettin… ” derken içimizi delmeye devam ediyor ve anılar tüneline sokuyor; geçmişteki tökezlemelerimize tuz basıyor ve bunu da adına yakışan bir şekilde, sakince yapıyor. Standardın ötesinde bir grup dinlemek isteyenler mutlaka baksın, bu adamlar ne diyor diye.

+

ELEKTRONİK ROCK alt bölümü

İksir myspace.com/iksir
kurtar biziiii
bu dünyadaaaannn
süpermeeeeennnn
süpermeeeeeennnn
Tanıdık gelmiştir? 1999 yılında İzzet Öz tarafından “yeni bir soluk” olarak tanıtılan, elektonik etkili rock grubumuz ne yazık ki saman alevi misali fazla dayanamadı ve söndü. Fakat bir kapı açtılar, rock müziğe elektronik etkiler katılmasının yolu açıldı ve arkasından 110 geldi, sonra da diğerleri. Öncü nitelikte değerlendirilebilecek İksir grubu en azından bir göz atılmayı hak ediyor, sizlere de tavsiye ederim.

MaNga

Türkçe\Manga myspace.com/mangaweb
Yurtdışında da sahne alma raddesine varmış grubumuz açısından bakarsak; bir grup tribünlere oynayabilir, arabesk usulü sözler yazabilir eyvallah. Fakat cesaret bambaşka bir şeydir. Türkçe rock müzik içinde Linkin’ Park-vari turn table* kullanmak da! Tamam (önceden bahsettiğim) nu-metal yapıyor olabilirler ama olsun, kimi şarkılardaki çarpıcı sözler hatırına da olsa – kimseye belli etmeden – sevebiliriz değil mi? Bu arada Vega ile beraber yaptıklar
“İz Bırakanlar Unutulmaz” düetini ve Göksel’le beraber “Dursun Zaman”ı da unutmayalım :]

Türkçe\110 110line.com
Normal rocktan sıkıldığınızda ve gaz aradığınızda, 4 4lük ritmden sıkılıp 2 4lük aradığınızda, hem de elektronik etkiler ve bas gitar seviyorsanız, bu İksir sonrası Dandadadan öncesi “tesadüf eseri” kurulup, ismini Taksim – Kadıköy otobüslerinden almış gruba bir kulak verin. Bir de
“Aramıza hoş geldin sonunda gerçekler canını yaksa da”
diyen 110’un şarkı sözlerindeki gerçekçi tespitlere suratınızda bir gülümseme ile şaşırın :]

Türkçe\Dandadadan myspace.com/dandadadan
Rock denince akla ne gelir? Elektro gitarın cazırtısı! Peki ya bir grup elektro gitarı çıkarıp saksafon ve synth* eklerse? Bir de gitsinler üstüne “cesur” şarkı sözleri yazsınlar, ortaya İksir 110 akımından gelen bir grup ortaya çıksın, açılmış kapılardan Avrupa dahil pek çok yerde konser versin, layığını bulsun. Hatta öyle bulsun ki Dream TV – Yüxexes Dergisi tarafından “2006 Yılının En İyi Albümü” ödülünü alıp MTV New Sounds Of Europe finalisti olsun. Sonra da Jesterdvine onları Türkçe rock dosyasını alsın, elektronik etkili
“Kutbu Kuzey” ve fırtına gibi giden “Maskara”’yı tavsiye etsin.
Son dakika haberi: grup yeni dağılmış-mış?!

zakkum1Türkçe \ Zakkum myspace.com/zakkumonline
Ankaralılar bilir ki Gölge bir zamanlar sağlam yerdi. Ufaktı ama “bizimdi”.
Ve orada sahne şovuyla akıllara kazınan bir grup çıkardı! Adını hatırlayan?
Raindog tabii :] Bu satırları yazanın da bir zamanlar resmen memur gibi her hafta gidip dinlediği Raindog. Özgündü – The Cure, Placebo, The Clash vb – gruplardan şarkılar çalarlardı ve sözünü asla esirgemeyen kotu dizine kadar düşmüş uzun saçlı bir vokali vardı.
Yıllar geçti, Zakkum adında bir rock grubu türedi.
Neydiler? Herhangi bir rock grubuydular. İmajları? Yurtdışında zilyon tane bulunabilecek cilalı oğlan şeklinde kravat falan takan ucubeler olmak şeklinde bir imaj.
Önyargıları severim, bazen kafanın yükünü azaltır. Bu haldeki bir Zakkum lütfen kalsın, başka bir “herhangi bir” gruba ihtiyacım yok.

Türkçe \ Peyk myspace.com/peyk
Naif! Başka diyecek bir şeyim yok. Şarkıların bahsettiği konuları bakın ve görün. Dosyanın en başında Arkabahçe grubu için “Türk malı Anathema” denmişti ya, bu grup da “Türk malı Coldplay”. En azından müziklerinde İngiliz havasının olduğu kesin; bu da onları çoğun değil azın beğenisine sunuyor – nasıl İngiliz komedi anlayışı ve beğeneni farklıysa Amerikan tarzının da beğeneni farklıdır –
Beğenene…

Anima

Türkçe \ Anima myspace.com/animaofficial
Karlarla kaplı karanlık sokakta bir köşeye sinmiş ve hiç tanımadığı çevreyi ürkek gözlerle seyreden küçük bir kız…Trajik değil mi? Bir o kadar da melankolik bir sahne bu, yüreklerin katlanamayacağı kadar hüzün içeren.
Grubumuz Anima’nın vokalisti olan kadın da mızıkanın karamsar nameleri eşliğinde tam manasıyla yukarıda tarif ettiğim küçük kızın sesini veriyor; bence bu grubun havasında ülkemiz rock müziği açısından “farklı” bir şeyler yapma hevesi var.
Fazla söze gerek duymayan Anima sizlerin keşfetmesini bekliyor.

loraTürkçe \ Lora myspace.com/loraonline
Bu grup gerçekten gelecek vaat ediyor. Yeni olmalarına rağmen oturmuş ve Teomanvari hüzünlü atmosferiyle – ama klavyeyi daha bol kullanarak – dinleyeni rahat yakalıyor, daha fazlasını isteten yaylı enstrümanlara yer veriyor; Cem Adrian ile düet yapılan ve müzikal zenginliğinden dinleyeni mest edebilecek “Sis” şarkısının bulunduğu “Bir Kadının Portresi” isimli albümdeki “dursun sussun biter böyle” gibi “yok oluş” temalı sözler dikkati çekiyor. Ayrıca ekleyeyim ki ODTÜ 2008 Bahar Şenliklerinde de çıkmışlar, Feridun Düzağaç’tan hemen önce!

Ortamlara Bir Bak

* 4/4lük ritim: 4e kadar tek tek ayağı yere vurun, şarkının sözleri her bir vuruşa denk geliyor veya yeni cümleler her 4te bir geliyorsa şarkı 4/4lüktür. Tüm dünyada en klasik ritimdir.
* Metal Kalıpları: Basitçe, “sert”. Detaya bakarsak ben buradayım diyen belirginlik ve kuvvette bir davul ve elektro gitar!
* Synth: Adı “Synthesizer” olan, genelde klavye çalan kişide bulunan ve şarkıya elektronik efektler eklemeye yarayan alet.
* Nu Metal: Çok tartışmalı olur rock müziğin içine hip hop kalıpları, ara ara enstrümanların arka plana çekilip vokalin öne çıkması ile kelimelerin üstüne basa basa devam etmek ve fazladan bolca elektronik etkiler, eklenmesi ve metaldaki gibi ağır bir elektro gitar + bateri kullanımı ile göze çarpan (ya da kulağa batan) 90larda başlamış bir müzik türü. Bkz Linkin’ Park, Limp Bizkit, Korn, Papa Roach, Atreyu, Slipknot, Sepultura v. d.
* Indie Rock: “Independent Rock” kelimesinden gelir, orijinal haliyle yetersiz ekipmanlarla, maddi yetersizliklerle arkada adı belli bir şirket olmadan ya da tamamen özveriyle yapılan rock müziğe denir. Kimilerine göre ilk Punk’çıları da içine alsa da hala kapsadığı türsel genişliği korumaktadır ama şu zamanlarda zilyon tane “indie rock”grubunun ( özellikle yabancı piyasada ) var olması ile türe su kaçtığı söylenebilir.
* Riff: Müzikte, gitarda birkaç notanın arka arkaya gelmesi sonucu oluşan bölüm.
* Drone Metal: Yavaş tempoda giden, nakarat içermeyen, rahat anlaşılamayan şekilde vokal içeren, tekrarlayıcı riffler kullanan oldukça uzun şarkılara sahip bir metal türü.

21 Yanıt ““Türkçe Rock Dosyası””

 1. rock yerine rack yazmışım 🙂

 2. anlamları çok güzel fakat
  müziği hep kulağımı zorluyor
  rack bana göre değil

 3. Daha önce rock gruplardan bir çoğunun ismini duymamıştım,güzel bir yazı olmuş,teşekkürler.

 4. İsimsiz beni de yanlış anladı ya:( Gmail hesabına gerek de yok, “iletişim”e yazın blog sahiplerine ulaşır o zaman.

 5. bu adrese yazdım ama olmadı gmail hesabım yok benim ondan olsa gerek..biz rock müzik yapmıyoruz..sorun burda..rock da regae de türkü de arabeskde yapmıyoruz…dinlersiniz anlayacaksınız ..beğenmessiniz..yeterli bulmayabilirsiniz..sorun yok..ama biz tüm şarkılarımızı kaydettiğimizde aha şuna mı benzemiş buna mı diye yardırıp durmak istemiyoruz.bezediğimiz gruplar listemiz var ki bi zeki müren yok bi de kahtalı mıçı…türk rock grupları yetersiz olabilir…ama rock dinleyen türk insanlar da önyargılı…dosya yapmak için bir grubun kurulduğu güne kadar gidip albüm dışı bilgiler ve konserler dinlenip röportajlar yapılıp sonaaaa bilgiler damıtılıp dosya olur frenk ülkelerinde …ayrıca ..peyk yorumunu silinse ben mutlu olurum …

 6. Arkadaşlar ya neyi, neden tartışıyorsunuz anlamadım hala, Jesterdvine nin söylediği gibi söyleyin blog sahibine Jesterdvine nin de uygun gördüğü bir ifade ile değiştirler muhtemelen. Ayrıca sana da günaydın Jesterdvine:))))Ayrıca İrfan bey Peyk grubunu tanıtmayın demişsiniz (ifade size göre yanlış olsa bile)bence bu çok adil bir ifade olmamış, sonuçta türk rock’u daha çok yeni ve ne yazık ki yeterince dinlenir durumda değil bence, sizi dinlemiş (yada hala dinleyen birinin(bilemem tabii)), türk rock’ı iredeleyen birini (ki bu sadece jesterdvine değil) bu denli eleştirmemek gerekir. Ve ayrıca müzik zaten evrensel bir olaydır birinin birinden etkinlenmiş olması yada o tarzda müzik yapıyor olması taklitçi olduğu anlamına gelmez. Bence bu güzel bir olaydırda, önemli olan bu tarzı geliştirmek, kendini ve grubunu geliştirmek. Eminim blogta ilginizi çekecek farklı konularda var, artık birbirinizi ‘cımbızlamasanız’ diyecem kızacaksınız:(

 7. Bu arada bu arada bu arada, siz=İrfan=Peyk Solisti imiş. 🙂

  Hoş bir farkındalığa vardım nitekim…

 8. Bu arada ilginçtir, sizden önce yorum yapan İrfan demiş ki: “çakma coldplay yorumuna”

  Gittim bendeki orjinal metine baktım:

  1. Peyk ile ilgili herhangi bir “çakma” yorumu yok.
  2. Türk Malı derken, Arkabahçe için kullanmışım ilk olarak ve nasıl kullanmışım? “Keşke bu yolda ilerleseler; Türk malı ama çakma olmayan Anathema’ya ihtiyacımız var” Bu cümle “çakma” yorumundan ziyade “çakma Anathema değiller ve böyle gitmeliler” yorumuna çıkmıyor mu?
  3. Arkabahçe için iyi niyetle ve sevgimden dolayı kullandığım Türk Malı ifadesi nasıl oluyor da piyasaların ve kalitenin çıtasını düşüren Çin mallarını andırırcasına “çakma”ya dönüşmüş, şaştım gerçekten.

 9. eğer peyk’i tanıtırken kullandığım ifade hoşunuza gitmediyse basitçe blog sahiplerine bildirir sildirirdiniz isteyen herhangi bir grubun üyesinin yaptırabileceği gibi. Bu kadar uzatmanın veya işi saygı / saygısızlık boyutuna ortalık yerde dökmenin ne manası var ne de gereği var.

  İsterseniz buyrun: http://www.blogger.com/profile/11896916758405395694

  orada email adresim var, oradan medeni medeni devam edelim “jesterdvine ve ruhu kirli peyk solisti” olarak. Ruhunuzun kirliliği temizliği beni etkilemez; işim nedeniyle her gün kire bulanmış ruhlar görüyorum zaten. 😉

 10. seninle polemik istemiyorum kese al tavsiyeninide al dosyanıda al …peyk grubu solisti olarak diyorum..terbiye sınırlarını aşma.lütfen peyk grubunu tanıtmayın insanlara..görüşlerinede saygım yok..tarzınada..ruhum kirli o yüzden uyma bana..

 11. Kisilerin ifade özgürlüğü engellenemez bence, isteyen istediği hakkında istediği gibi düşünebilir.
  Dikkat edilirse, modern zamanların Türk rock gruplarının çoğu için sıfatı değişse de bir şekilde “şundan bundan ondan taklit” gibi ifadeler kullanılır.

  Bu konunun uzaması aşırı gereksizdi. Ama tabii illa uzatılmak isteniyorsa burnum bir niyet kokusu alır.

  Tavsiye: Ruhunuzu duşa sokun, biri de keselesin.

 12. ekşi sözlük ekolü nasıl bilemem ama peyk grubunda yazar olan kimse yok sözlükte…cımbız kullanmıyoruz ayrıca okurken sizde yazarken kullanmayın..türk malı coldplay den sonra ne desek boş …anlatılmaz ve anlaşılamaz bir tartışma ortamıda çok anlamsız geldi sonra bana …sadece kolay gelsin diyeyim ben size..

 13. “cımbızlamak” da böyle birşey olsa gerek; tam ekşi sözlük ekolü. 🙂

 14. bu arada iyi bayramlar demeyi unuttum ..iyi bayramlar

 15. ben sadece peyk adına yapılan çakma coldplay yorumuna cevaben yazdım .bu yanlış ve çakma bir yorum .bu eleştiri bu dosyada peyk yazısını yazan kimse onadır..bu bir eleştiri eleştirisidir.herkes yazma özgürlüğüne sahip olabilir ama biraz daha fazla araştırmak lazım derim ..peyk grubu adına..diğer gruplarla ilgili yorumlar hakkında en ufak bir fikrimiz vede eleştirimiz yoktur..

 16. Bence Jesterdvine bu konuyu iyi irdelemiş ve konuya hakim biri olarak bu yazıyı yazmış. Ayrıca bu dosyada yer alan birkaç grup da daha 5-10 şarkıyı geçememiş ya da albümleştirememiş gruplar. Bu yazıda insanlara şunu bunu dinleyin diye de baskı yapılmamış sadece Türk rock ya da alternatif müzik gruplarına dikkat çekilmiş.

 17. Sevgili İrfan,

  Haklısın, albümleri baştan sona dinlemek lazım. Ama hakkında yorum yaptığımız yazıları da baştan sona okumak lazım değil mi? Okuyalım ki yazıyı kim yazmış iyice anlayalım, böylece yorum yazacaksak da yazının asıl sahibine doğru şekilde yöneltelim…

 18. lütfen albümleri tamamen dinleyelim…baştan sona dimi efendim..o grubu internetten 5 10 sarkı dinleyerek sözüm ona dosyalamak çok kolay tabi…bende aynı hatayı yapıp bu kız amma geyik yazılar yazıyor demicem..sadece bu yazınızı okudum çünkü..karar vermek için çok erken umarım önyargılı olmamışımdır…

 19. güzel bir yazı olmuş grupların tamamına yakınanı bilsemde hariçten gazetecilerle tanışmak iyi oldu bnm için

  böyle yazıların çoğalması dileğiyle…

Trackbacks/Pingbacks

 1. Türkçe Rock’da yeni bir Nefes | Fistikyesili - 15 Ağustos 2011

  […] başarılı bir albümle hatırlanan 46 isimli grupta da yer almıştı (Türkçe Rock dosyası yazımızda da 46′ya yer vermiştik). Davulcu Mehmet Demirdelen ise, üçnoktabir’de çalmıştı. […]

 2. Paylaşalım Güzelleşelim: Aralık 1st [del.icio.us] | 110desibel * konser tadında - 1 Aralık 2008

  […] “Türkçe Rock Dosyası”: Fıstıkyeşili süper bir dosyaya imza atmış. Teşekkürler Ekin, teşekkürler Jesterdvine. 70′lerin müzisyen simaları ve aileleri: Frank Zappa, Eric Clapton ve daha fazlası.. Evleri, aileleri ve şeker fotoğraflarıyla. Haha yeni bir yazı beklemiyordunuz öyle değil mi ? Zaman hızlı geçiyor azizim ne bileyim bir ay olmuş neredeyse yeni yazı yazmayalı. Umarım bundan sonra bu kadar uzun bir ara olmayacak, zaten microblogging adına kullandığım araçları buraya monte edip kısa ama sürekli bir yazı ortalamasına girmeyi düşünüyorum.. Selametle.. Vee Mastodon yeni albümüne isim koydu: ‘Crack The Skye‘. İşte yeni albüm artık böyle çağrılacak. Hepsini dinleyelim, orjinalini edinelim derseniz 2009 yılını beklemeniz gerekecek. Şimdilik Ghost of Karillah ile idare edebilirsiniz. Rolling Stone tarafından yeni Metallica ilan edilen “Black Tide” eski gitaristi Alex Nunez, The Panix isminde yeni bir grup kurmuş. Bu yeni “fucking heavy“, “fucking fast” grup, hardcore punk ile thrash arasında gidip gelecekmiş. Konkhra yeni albümü, 6 numara “Nothing Is Sacred” ile geliyor. 23 Şubat 08 tarihi ve Target Distribution eliyle. […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: