“Hayır diyemeyenler için: Pozitif ‘HAYIR’ın Gücü”

pozitifhayiringucuWilliam Ury’nin yazmış olduğu ve İnkilap Kitabevi tarafından yayınlanan “Pozitif Hayırın Gücü” adlı kitap, okuyucularına ‘Hayır’ diyerek ‘Evet’e ulaşmanın yollarını sunuyor.

Yazarın beş yılda kaleme aldığı kitap, Mahatma Gandhi’nin şu sözüyle açılış yapıyor:

“İnançla söylenmiş bir ‘Hayır’, sırf gönül almak, daha da kötüsü sorunlardan kaçmak için sarf edilmiş bir ‘Evet’ten daha iyi ve değerlidir.

Hazırlık, Dile Getiriş ve İz Sürüş olmak üzere üç ana bölüm ve bunların altlarında da üçer alt bölüm olmak üzere toplam dokuz bölümden oluşan kitapta, ‘Hayır’ demeniz gereken ancak bir türlü söyleyemediğiniz durumlarda, adım adım size nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini anlatıyor; anlatmakla da kalmayıp örnek olaylarla iyice öğrenmenizi sağlıyor.

William Ury

William Ury

Hayır demekten kaçmak için sessiz kalmak, tepki vermemek gibi bazı pasif davranışların yanı sıra kimi zaman da Hayır dememiz gerektiği açıkça ortada olan bazı konularda bizden evet cevabının beklenmesi karşısında kolayca sinirlendiğimiz olabiliyor. Böyle durumlarda hem dış çevreyle hem de kendi içimizde bir çeşit kriz yaşıyoruz. Yazar, bu durumları çözümlemek için ‘Hayır’ demeden önce kendinize, neden ‘Hayır’ demeniz gerektiğine dair güç alabileceğiniz geçerli bir neden, yani hayır demeniz için gereken kendi ‘Evet’inizi bulun diyor. Böylece kendi evetinizden, yani hayır demenizin ardında yatan pozitif güçten beslenerek çok daha güçlü bir şekilde hayırınızı savunabilirsiniz. Ury, kitapta çıkarlarınızın, olayların gerisindeki sessiz teşvikçiler ve kendi ‘Evet’inizin anahtarı olduğunu, ‘Hayır’ demeniz için geçerli nedenleri bulmanızı sağladığını öğütlüyor.

Kitaptan birkaç küçük alıntı yaparak devam edecek olursak…

pozitifhayir‘Evet’inizi ortaya çıkarın

– Size bir yön duygusu sağlasın.
– Size enerji versin. Bir dirençle karşılaşsanız bile, ‘Hayır’ınızı söyleyebilme ve onu doğrulama gücüne sahip olun.
– Sizi olumlu bir yöne doğru götürsün. ‘Hayır’ınız kendi ihtiyaçlarınız içindir, diğerine karşı gelebilmek için değil. Hayır diyerek karşınızdakini reddetmek yerine, sizin için önemli bir şeye ‘Evet’ dersiniz.

Hazır olmak zaferi yarılamaktır

Hayır kelimesini dile getirmek zorunda kalanlar, “başlarına gelebilecek şeylerin en kötüsünü” düşünerek isteksiz davranır. Çoğu zaman bunu başarmak için başkalarının işbirliğine mutlaka ihtiyacı olduğunu düşünür ve böylece bir rehineden farkı kalmaz. Doğal olarak korkuya kapılır ve öfkelenir, bu da kişiyi sineye çekmeye veya saldırmaya yönlendirenbilir. Planlı bir şekilde Hayır dimenin en büyük avantajı, size psikolojik özgürlük sağlamasıdır. Sineye çekmeden, sakınmadan ya da saldırmadan.

Ellerindeki sopayı kapın

Eğer karşınızdaki, Hayır’ınıza tepki olarak sizi kırmayı ya da tehdit etmeyi seçtiyse, ilk tepkiniz onun canını yakmak olabilir. Oysa daha etkili bir strateji olarak karşınızdakinin davranışını etkisiz duruma getirmeyi deneyebilrsiniz. Bir başka deyişle, karşınızdaki sizi bir sopa ile pataklayacağını söylüyorsa, siz onlara vurmayın; ellerindeki sopayı kapın, yeter. Yani karşınızdakine saldırmayın, size saldırma yeteneğini elinden alın.

Saygı ve özsaygının gücü

Asla insanların itibarını elinden almayın; onların her şeyi , sizin için hiçbir şeydir. (Frank Barron)

Evet’inizi dile getirirken üç adımı kullanın

Evet’inizi ifade edin
Hayır’ınızı savunun
Bir evet önerin

Pozitif Hayır’ın özünde, reddetmeden ileri sürmek yatar. Bunu dile getirmek, yetenek ve incelik gerektiren, oldukça güç bir iştir. Bu işlem olumlu bir cümle ile başlar (Hayır’ınızı destekleyecek olumlu bir Evet), bir sınır çizerek devam eder (Haklı gerekçeleriyle Hayır’ınız) ve bir öneri ile (Farklı bir şekilde sonuca götüren bir başka Evet) sonuçlanır.

Willim Ury kimdir?

Dünya çapında tanınan bir müzakereci olan William Ury, Yale Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji alanında eğitim aldıktan sonra, doktorasını Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. Şu an aynı üniversitede Global Müzakere Projesi’nin başkanlığını yürütüyor.

Kişisel gelişim kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız ve gerek iş gerekse özel yaşantınızda kimseye bir türlü hayır diyemiyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: