“Kendinize aşırı yüklenmeyin çöküntüden kurtulun”

Son on yılda kişisel gelişim kitaplarının satışında patlama yaşandı. Hala kim bilir kaçımız bu tür kitapları takip ediyoruz. Bu kitaplar tıpkı insanlara dünyaları vaat eden diyet kitapları gibidir ama maalesef asıl gerçek şu ki insan yaşam şeklini, alışkanlıklarını ve düşüncelerini değiştirmedikçe bunlar bir işe yaramaz. Ama yine de insan bir an, “bu sefer kesin işe yarayacak” düşüncesi ile bu kitaplardan alıveriyor. Sonra bu iş bir oyuna dönüşüyor. Her seferinde yeni rehberlerin hayatımızı düzenleyeceği umuduyla gideriz yanlarına. İşe yaramadığını görünce de sıradaki büyük fikre yöneliriz.

Ama böyle olmamalı. Birisinin sürekli size hazır cevabı vermesiyle sorunları aşamazsınız. İnsanın bakış açısını değiştirmesi, kendi çözümünü kendinin bulmassı gerekiyor. Mücadelesizlik maalesef günümüzün hastalığı…

Günümüzde hiçbir zaman “artık yeter, doydum” demiyor kimse. Devamlı kendimizi, arzularımızı yerine getirmekle meşgul ediyoruz. Kendi hayatımızı medyada gördüğümüz insanların hayatlarıyla bir tutuyoruz. Bu amaçla mesleklerimizi değiştirebilir, eşlerimizden ayrılabilir, vücudumuzu kestirip biçtirebiliriz ama bunlar doğru değil ve BUNLARIN SONU YOK.

overload4Gelişim iki tarafı keskin bir kılıçtır aslında. Bir taraftan bizlere çok şey katarken, diğer taraftan da akıl sağlığı, huzur, ilişkiler ve samimiyet gibi büyük değerleri alıp götürür. Günümüz modern dünyasında koşullar gereği, sadece çok fazla şey yapmıyor, bunları oldukça da hızlı yaşıyoruz aslında. Bu tıpkı şeytani bir gücün fırıl fırıl, hızlı hızlı çevirdiği bir atlıkarıncaya, düşme tehlikesi geçirip sersemleyene kadar binmek gibi bir şey. Belirtilerine bir önem vermezseniz gerçekten ruhsal dengeniz de aynen böyle sarsılır.

İşte bu koşullar altında kolayca gelişen kronik stresin başlıca belirtilerinden bazılıarını sıralayacak olursak, bunların bir kısmının çoktan bizi de ele geçirmiş olduğunu görebiliriz. Fiziksel belirtiler arasında, sindirim sistemi bozuklukları, uyku bozuklukları, yol yorgunluğu hissi, baş ağrısı ve migren, kas ağrısı, sırt ağrısı, vücut direncinin düşmesi bulunurken, ruhsal belirtiler arasındaysa konsantrasyon bozuklukları, unutkanlık, vesvese, sinirli ve kıgın olmak, güven eksikliği, sabırsızlık, mantık hataları, aşırı reaksiyon gösterme ve aşırı duyarlılığı sayabiliriz. Ve ne yazık ki kronik stres, ölümle sonuçlanan altı tehditten birine dönüşebiliyor: Kalp yetmezliği, kanser, akciğer hastalığı, kazalar, siroz ve intihar.

Aşırı yüklenmenin 10 tetikleyicisi:kendinize2

1. Faydasız bilgi (Bilgi yorgunluğu)
2. Zaman (Aşırı iş yükü)
3. Ulaşılabilirlik
4. Prestij
5. Tercih
6. Mükemmellik
7. Değişim
8. Para
9. Mal-mülk
10. Kötü yaşam şartları

Aşırı yüklenenlerin kurbanları:

1. İlişkiler
2. Çocuklar
3. Aile ve toplum
4. Yaratıcılık
5. Maneviyat

kendinizeasiriİlginizi çekti, değil mi?

Yukarıdaki satırlar Jane Alexander’a ait. Tiem Yayınları Gelişim Dizisi’nden çıkan kitap 19 bölümden oluşuyor ve yaklaşık 250 sayfa. Yukarıda yalnızca ilk birkaç bölümden alıntılar yer alıyor. Çözüm yöntemlerinin verildiği esas bölümleri ise buraya özet olarak bile sığdıramayacağımdan yazmayı denemiyorum bile.

Eğer son dönemde yaşantınızdaki yoğunluktan ötürü hiçbir şeye yetişemediğinizi hissediyorsanız, bundan kurtulmak ve işleri yoluna koymak için birkaç şey deneyip başaramayarak farklı metodlar bulmanız gerektiğini düşünüyorsanız, klasik kişisel gelişim kitaplarından biraz daha farklı olan ve laf salatası dışında gerçekçi yöntemler sunan kitabı okumanızı tavsiye ederim…

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

10 Yanıt ““Kendinize aşırı yüklenmeyin çöküntüden kurtulun””

 1. Çilekli Pasta, “Bize ulaşın” bölümündeki e-mail’ıma iletişim bilgilerini yollar mısın lütfen, kitabı haftasonu kargo ile göndereyim. Okuduktan sonra yorumlarını paylaşman en güzel hediye olur benim için:)

 2. Aaa çok sevinirim. Ama bende sana minik bir hediye göndermek isterim.

 3. Çilekli Pasta,

  Pozitif yaklaşımlı kişisel gelişim kitaplarını seviyorum, bana bir şekilde güç veriyorlar. Bu kitabı Ocak ayında fistikyesili okurlarına hediye etmeyi düşünüyordum. Arzu edersen sana gönderebilirim:)

 4. Bu kitap çok ilgimi çekti doğrusu. Bende okurum bu tip kitapları. Bazen çok etkiler bazende bir bakmışım puff

  ama değişime hazır olmak bu olsa.. elimdekileri bitirdiğimde alacaklarım listesine ekledim.
  teşekkürler

 5. Kişisel gelişim gurusu olan ve bu konuda pek çok yönteme öncülük eden kitabın yazarı, iş kendinizde başlar ve biter diyerek söze giriyor zaten. Amacı kendinizi nasıl prensibe etmeniz gerektiği hakkında size ipuçları vermek ve hayat tarzınızdaki bazı değişikliklerin kalıcı olması için farklı kişilik türlerine özet farklı metodları öğretmek. O nedenle de kitap, okuyucuya süslü püslü bir dille dünyaları vaat etmemesi ve en başından itibaren değişime yönelik tüm sorumluluğunun okuyucunun omuzlarınızda olduğu bilincini aşılamasıyla alışılagelmiş kişisel gelişim kitaplarından ayrılıyor.

 6. Hakklsınız Jesterdive işte bu yüzden de insanda başlar bu olay diyorum. Ama yazı yararlı vede inandırıcı içerikli olmuş Ekin’cim.

 7. luke sullivan bir kitabinda soyle diyor, kisisel gelisim kitaplarinin hepsindeki temel mesaj; Yaptigin isi basariyla yaptiginizi gozunuzde canladirin… diyor…

  guzel yazi olmus fikrinize saglik…

 8. Saydığın şeylerin hiç biri getiremez kendine, gelmek istemezsen kendine.

  Yani; kendi mesleğim için konuşayım, kişi değişimi – herhangi bir bildiği veya bilmediği nedenden ötürü – istemiyorsa değişimine yardım edemem.

 9. İtiraf ediyim ben de pozitif düşünceyle ilgili kitaplardan alıp okurum, ilk okuyunca bir gazla tamam artık polyanna gibi olucam diye karar alır 2. hafta yazılan herşeyi unutur hayatın koşturmacası içersinde o polyanna’nın esamesi okunmaz bende 🙂

 10. Ne böyle kitaplar, ne gereksiz seyanslar, ne Psikologlar nede başka şeyler insanı kendine getirebiliyor böyle bunalım günlerinde. Böyle günlerde insanın sağlam bir tokata ihtiyacı varr:)

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: