“Doğruya giden eğri yolda Bilimsel Gaflar”

bilimselgaflar1

Tübitak Popüler Bilim Kitapları Çocuk Kitaplığı serisinden çıkan Bilimsel Gaflar, Amerikalı yazar ve oyun yazarı Billy Aronson tarafından kaleme alınmış. 11 bölümden ve 93 sayfadan (17. basım) oluşan kitapta, komik ve komik olduğu kadar da önemli olan bilimsel gaflara değiniliyor.

Bir çocuk kitabı olmasına rağmen, çocuk kitaplarını okumaktan zevk alan büyükler tarafından da okunabilecek, boş vaktinizin kısıtlı olduğu kısa yolculuklarınızda veya bir akşam üstü kafanızı dağıtmak için bir çırpıda bitirebileceğiniz, bilgiyi eğlenceli yolla veren bir kitap…

Kitapta değinilen konulardan birazcık da olsa fikir edinebilmeniz için, Mars’ta yaşayan akıllı canlıların olmasına dair söylentilerin nereden geldiğine bir bakalım… İtalyan gökbilimci Giovanni Schiaparelli, Mars üzerinde araştırmalar yaparken kutuplardaki buzullarla okyanus olduğu sanılan lekeler arasında düz, geniş çizgilerden oluşmuş bir ağ keşfetti. Bunlar pürüzsüz, düzgün ve eşit aralıklarlı çizgilerdi ve her çizgi kutuptaki bir buzulu okyanusa bağlıyordu.

billyaronson

Billy Aronson

Schiaparelli, bulduklarını açıklarken Mars’ta kırk adet kanal (canali) gördüğünü yazdı. İngilizce konuşan okuyucular bunu, canal (channel) olarak algıladı. Canal ile channel kavramları birbirine çok benzemekle birlikte, aralarında çok önemli tek bir fark vardır: Canallar doğa yapımı olmayıp canlılar tarafından yapılır. Bu düşünce, Schiaparelli’nin de hoşuna gitti, çünkü canalinin insan yapımı kanallar olması akla yatkındı. Bunlar, Mars’ın kutuplarından ve okyanuslarından çöllerine su taşımak için yapılmış olsalar gerekti.

Bir diğer gökbilimci Percival Lowell, Mars’ın yüzeyini daha iyi incelemek için giderek daha büyük teleskoplar kullandı ve sonunda kırk değil yüzlerce kanal olduğunu farketti. Mars’taki kanallar Dünya’dakilerden hem çok daha büyük hem de çok daha fazlaymış gibi göründüğünden Lowell, Mars’taki uygarlığın bizimkinden çok daha gelişmiş olduğu sonucuna vardı.

bilimsel1970’lerde Mars’ın Rus ve Amerikan uzay araçlarınca çekilen yakın çekim fotoğrafları, kanallar konusundaki tartışmalara bir son verdi. Fotoğraflar, Schiaparelli’nin okyanus, Lowell’in Marslı şehirleri sandığı lekelerin bir tür kayalık bölge olduğunu ortaya koydu. Fotoğraflarda, astronomların kanal sandıkları şeylerden en ufak bir iz bile yoktu! Bizim yıldızcılar Schiaparelli ve Lowell, yıldızlara yaraşır birer gaf yapmışlardı.

Buna benzer bilimsel gaf hikayelerini okumaktan hoşlanacağınızı düşünüyorsanız, Bilimsel Gaflar kitabını bir an önce edinmenizi tavsiye ederim.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

12 Yanıt ““Doğruya giden eğri yolda Bilimsel Gaflar””

 1. ya nolur alaaşkına ya nerde bu kitabın özeti nerde ya nerde of :(( istioym bu özetii

 2. yha bunun özeti nerde ne olur birisi versin :((

 3. ben kendim çıkardım size kolay gelsin

 4. ya herkes özet istiyo bir Allah ın kulu çıkarsın yaaa ;(

 5. ya su kitabı okumam lazım

 6. UFFFF bu kitabın özeti nerdeee

 7. özeti diger sayfalarda

 8. cok güzel bir kıtap beyenmeyenler hıc anlamamıs

 9. ÇOK GÜZEL Bİ KİTAP

 10. yha allahım yha ben bilgi degil özet istiyorum 😦

 11. ya su kıtabın ozetı bana lazım bırı cıkardıysa nolur bana versın

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: