“Jazz müzikte yükselen bir Türk Sesi: Sibel Köse”

sibelkose

Sibel Köse

1969 yılında Ankara’da doğan ve ODTÜ Mimarlık Bölümü mezunu olan Sibel Köse, 1987-88 yıllarında müzik hayatına adım attı. Köse yeteneğini ve bilgisini Tuna Ötenel ile yaptığı çalışmalarda pekiştirerek bir nevi staj niteliğinde bir dönemden geçerek kariyerinde ilerledi.

Türk Jazz’ının ustalarından biri olarak bilinen Tuna Ötenel’in “Sometimes” albümünde solo olarak seslendirdiği bir şarkı ile ilk CD kaydı deneyimini yaşayan Köse, bu çalışmadan sonra Önder Focan’ın çıkarmış olduğu “Jazz Vocalists” albümü ile gerçek anlamda ilk CD kaydını hayata geçirdi. Bu albümde Sibel Köse, bestesi doğal olarak Önder Focan’ya ait “Erken – Early In The Morning” adlı şarkıya söz yazdı. Söz yazarlığına devam edip etmeyeceği sorusuna ise bu parçanın bir tesadüf eseri yazıldığını, devam edip etmeyeceğini zamanın göstereceği cevabını verdi.

Sibel Köse’nin yer aldığı albümlerden bazıları:


sibelkoseerken “Sometimes” – Tuna Ötenel (1995, Uzelli)
“Focan Tunes Sung By Jazz Vocalists” – Önder Focan (1999, Blue Note)
“Velvele” – Oğuz Büyükberber (2000, Ada)
“Polonezköy” / “Na tureckim dywanie” – Janusz Szprot (2001, Ada)
“Bossa Lova a St-Germains-des-Pres” – Sibel Köse & Ahmet Gülbay Trio (2001, Estela Studio Labroue)

Köse, yurtiçi ve yurtdışı birçok etkinlik ve festivalde yer aldı.

İşte bunlardan birkaçı:

İstanbul Caz Festivali
Kuşadası Uluslararası Caz Festivali
Bodrum Musicorama Caz Günleri
Afyon Caz Festivali
ODTÜ Caz Günleri
Isparta SDÜ Caz Günleri
Festival of Jazz Standards (Siedlce – Polonya)
Fete des Jazz (Paris – Fransa)
Miedznaradowy Festiwal Pianistow Jazzowych (Kalisz – Polonya)
Jazz au Xiricourt (Xiricourt – Fransa)
Jazz in Marciac (Marciac – Fransa)

Ve bence en önemlisi ise Sibel Köse’nin, Polonya’nın Zamosc kentinde düzenlenen Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması’nda birincilik ödülü de almış şahane bir ses olması.

jazzmuzikSibel Köse, Onu bu başarılarına götüren çok önemli isimlerle çalıştı ve farklı gruplarda yer aldı. Bu gruplardan ve çalışmalardan bazıları, “Polish All Stars Band”; “Polish-Turkish Jazz Connection”; Janusz Szprot – “Kurt Weill Songs”; Önder Focan “Vocalists Project”; Ali Perret “Mingus Project”; “Swing Connection”; “Cube”, Longnon-Gallis “Jazz Olympers”, Quartet Muartet’dır.

Köse ayrıca büyük orkestralarda (big band) da yer aldı. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin bünyesinde kurulan Ankara Pop Grubu’nun solistliğinin ardından, Hava Kuvvetleri Büyük Orkestrası’yla konserler verdi ve son olarak da 2003 yılında Beck’s Big Band’e solist olarak katıldı.

Türk Jazz yeteneği, yakın geçmişte İstanbul’da düzenlenmiş olan “Nina Simone Tribute” konserinde Dee Dee Bridgewater, Raul Midon ve Stacey Kent ile aynı sahneyi paylaştı.

Sibel Köse severlere ya da sevecek olanlara son bir bilgi vereyim… Kise’nin yine başarılı müzisyenlerimizden Sarp Maden ve Kağan Yıldız’la 26 Aralık’ta Akbank Sanat’ta düzenlenecek ve şüphesiz harika geçecek bir konseri olacak.

Köse, ilk kez Ankara’daki Sting barda dinleme fırsatı bulduğum, hala etkisinden kurtulamadığım ve kurtulmak da istemediğim bir yorumcu. Fırsatınız varsa bu konseri kesinlikle kaçırmayın! 🙂

aslidYazan: Aslı D.
Tekirdağ

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: