“Medya harcamaları 2008’in 3. çeyreğinde toplam yüzde 2 oranında azaldı”

tnsmediaGlobal sektör araştırma firması TNS, Amerika’daki 2008 yılı medya harcamalarına dair güncel raporu açıkladı. Raporun sonuçları, 2008’ün 3. çeyreğinde medya harcamalarının genelinin yüzde 2 oranında azaldığını gösteriyor.

2008’in ilk 9 ayında, özellikle yerli ve yabancı otomotiv sektöründeki harcamalarındaki düşüşün de etkisiyle medyadaki harcamalar, yüzde 3.7 oranında bir azalma gösterdi.

otomotivsektoru

Dergi yayıncılığı alanındaki harcamaların düşme oranı yüzde 3.8 olurken, gazeteler yüzde 10, radyolar ise yüzde 8.8 oranında bir azalmaya uğradı. Açıkhava reklamları alanında da yüzde 0.5’lik bir düşüş yaşandı.

Televizyon reklamlarında her ne kadar yüzde 2.1’lik bir büyüme gerçekleşmiş olsa da, bu büyüme oranı 2007 yılındaki büyümeye oranla daha geride kaldı.

En çok reklam veren ilk 10 şirkete baktığımızda, bu şirketlerin 2008’in ilk üç çeyreğindeki toplam reklam harcamalarının 54.2 milyar Amerikan Doları olduğunu görüyoruz. Bu da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 1’lik bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor.

En fazla reklam veren 10 şirket

Procter & Gamble Co
Verizon Communications Inc
General Motors Corp
AT&T Inc
Time Warner Inc
Johnson & Johnson
News Corp
General Electric Co
Walt Disney Co
Kraft Foods Inc

Otomotiv sektörü 2007 yılında 9.63 milyar Dolarla en fazla harcama yapan sektör iken ve bu yıl yeni araçların satışındaki düşüşe paralel olarak yüzde 12.7’lik bir azalma yaşadı.

Ev ürünlerdeki reklam harcamaları, bu yıl yüzde 18.9 oranında bir düşüş ile 4.11 milyar Dolara geriledi. Yabancı araç reklamlarındaki harcamalar da yüzde 7.4’lük bir düşüş ile 5.52 milyar Dolara indi.

Medya Sektörü Değişim Yüzdesi
Televizyon % 2.1
Dergi % -3.9
Gazete % -10
Internet % 7
Radyo % -8.8
Açıkhava % -0.5
Toplam % – 1.7

42-15316254Sektörlerin genelinde yaşanmış olan tüm bu düşüşlere rağmen, online reklam harcamaları 2007 yılının ilk üç çeyreğine oranla 2008’de toplam yüzde 7’lik bir büyüme göstererek tüm spot ışıklarını üzerine çekmeyi başardı.

Online reklam harcamalarındaki bu olumlu gelişmenin, diğer mecralara da en kısa sürede yansımasını dileriz.

Sektör Değişim Yüzdesi
Otomotiv % -12.7
Finans % 0.8
Lokal Servisler % 2.3
Telekom % -5.2
Perakende % -4.8
Doğrudan Pazarlama % -1.9
Yiyecek % 6.0
Kişisel Bakım Ürünleri % -3.0
Restoranlar % 6.1
Seyahat / Turizm % 1.9
Toplam % 1

TNS medya raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Yabancı kelimeler 18 Aralık 2008 | Wayir - 28 Kasım 2009

    […] Yanlış: Online reklam harcamalarındaki bu olumlu gelişmenin, diğer mecralara da en kısa sürede yansımasını dileriz. […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: