“1980 ve öncesindeki neslin büyüdüğü çizgi filmler: Voltron, Clémentine ve diğerleri…”

Benim gibi doğum tarihi 80 öncesi olan kuşak için anime kavramı çok yeni. O zamanlar sadece TRT’de izlediğimiz çizgi filmler vardı animeyi ben o zamanlar bilmiyordum. Şimdi dönüp baktığımızda bunların birer anime olduğunu görüyoruz. Animeye karşı falan değilim, birçok sevdiğim anime de var ama benim için az sonra yazacaklarım anime değil çizgi film. Çünkü onlarla tanıştığımda çizgi film diye adlnadırmıştım ve değiştirmek istemiyorum. Onlar, pazar sabahları ya da okul dönüşü izlenen güzel çizgi filmler. Neyse işte başlıyoruz…

voltron-2Voltron: Defender of the Universe
Evet yanlış yazmadım Voltran değil Voltron aslında, ama hepimiz Onu Voltran diye hatırlıyoruz. Uzak bir galakside evreni koruyan ve beş aslan robotun birleşmesiyle oluşan kahraman robotumuz, her bölümde ayrı bir düşmanı dövüyordu ve bizlerde aynı hikayeleri okul bahçesinde arkadaşlarımızla uygulamaya çalışıyorduk! Pazar sabahları western kuşağından önce yayınlandığını hatırlarım bir de herkesin favori bir aslanının olduğunu. Benim favorim ise her zaman kırmızı idi.

Voltron: Defender of the Universe Opening

nils-carrot-mortenNils ve Uçak Kaz – Nils no Fushigi na Tabi
Selma Lagerlöf’ün nobel ödüllü romanından uyarlanan bir çizgi filmdi. Yıllar sonra kitabını da okumuştum ama çocukken bildiğim tek şey Nils ve uçan kaz Morten’dı. Yaramaz Nils’in bir cin tarafından küçültülmesi ve o sırada uçmaya çalışan Morten ile kaçıp Akka liderliğindeki yaban kazlarıyla İsveç’deki maceralarını anlatırdı. Nils’in küçük arkadaşı Carrot’da onlarla beraberdi. Yolculuk sonunda Nils yaramazlığı bırakacaktı. Çoğu bölümünü izlediğimi hayal meyal hatırlıyorum ama son bölümde Nils normal boyutlarına döndüğünde Akka ile konuşmaya çalışıp iletişim kuramadıklarında çok üzüldüğümü asla unutamam.

dragonballDragon Ball
İşte baştan sonra güldüren bir yapım daha. Diğerlerine göre daha yeni ama aslen yapım tarihi 1986’ya dayanıyor. Orijinal adının da Doragonboru olduğunu ekleyelim. İçeriği nedeniyle TRT’de yayınlanmadı elbette. Gerek hikayesi gerekse esprileriyle tam anlamıyla bir komedi şöleniydi. Son Goku, Master Roshi, Bulma ve diğerleri ile her bölüm ayrı bir eğlenceydi. Özellikle Kamplumbağa Efendisi olarak da bilinen Master Roshi’yi nasıl unutabiliriz. Daha sonra yeni versiyonları yapıldı ama hiçbiri ilkinin yerini tutmuyor bence. Filminin çekildiğini ama çok ümitli olmadığımı da buradan belirteyim.

dorimogu-daaTıfıllar – Mock & Sweet – Dorimogu Daa!
Evet asla unutamayacağım bir çizgi film daha. Yıllar yıllar sonra bir dostumla “dorik dorik mogu mogu” diye şarkısı olan bir çizgi film vardı diyerek hatırladığım ve benim gibi birçok hatırlayanının da olduğunu zaman içinde gördüğüm yapım. Türkçesi Tıfıllar’dı, İngilizcesi ise Mock & Sweet. İki köstebek kardeş olan Mock ve Sweet, dünyada barışı sağlamak için bir yıllık uykunun ardından bir sürü maceraya koşuyorlardı. Karakterleri ve bölümleri yarım yamalak hatırlıyorum. Geçen yıllarda VCD’si çıkmış ama maalesf kalmamış piyasada (Ben de bulsam alırdım!). Unutulmaz şarkısı kesinlikle çizgi filmden daha çok hatırlanıyordur. Hatırlamayanlar için aşağıya ekliyorum. Ama yazı daha bitmedi çünkü asıl favori en sonda…

Dorimogu Daa! Song

Clémentine – Clémentine : les merveilleux voyages de Clémentine et ses amis
malmotteBir Fransız yapımı (Japon ortaklığı var diye de okuduklarım oldu) ama hala özlem ve korkuyla hatırladığım bir yapım. Bir gün Clémentine’in yaşadığı şehire Molache adında bir sirk gelir ama sirk aslında bir şeytan olan Malmotte’un yönetimindedir ve Molache’da onun hizmetkarıdır. Clémentine’in bineceği uçağı Molache sabote eder ve uçak çakılır. Kazadan sonra Clémentine tekerlekli sandalyeye mahkum kalır. Gündüzleri tekerlekli sandalyesinden kalkamayan Clémentine, geceleri Hemera ile zamanda yolculuklar yapacak ve Malmotte’un adamlarıyla savaşacaktır. Aslında hüzünlü bir hikayesi vardı Clémentine’in ama asıl hatırlanan çizgi filmin gerçekten küçük bünyeler için korkutucu bir çok öğeye sahip olmasıydı. Çizimler, kötülerin başına gelenler ve elbette Malmotte. Ama yine de çok güzeldi ve mükemmel bir şarkıya sahipti. Marie Dauphin’in seslendirdiği şarkıyı eminim dinlediğinizde sizlerde hatırlayacaksınız. Bu arada bir bölümde Clémentine’nin İsveç’e gittiğini ve Hemera’nın, Onu Nils Holgersson ile tanıştırdığını da belirteyim.

Bunlara ek olarak daha birçok çizgi film yazılmalı aslında, He-Man, She-Ra, Ghostbusters, Güneşin oğlu Esteban, Thunder Cats, Inspector Gadget, Darkwing Duck, Varyemez Amca, Asterix elbette Red Kit ve şu an hatırlayamadığım daha birçok mükemmel yapım var ama onları da başka sefer yazarız. Ben şu anda kulaklarımda bir şarkı ile bu güzel çizgi filmleri hatırlıyorum ve şarkının sesi yavaş yavaş yükseliyor: Clémentine, quad tu fermes les yeux, Tu devines le merveilleux, Clémentine, prend nous dans ta bulle bleue, Tant pis si c’est dangereux…

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

27 Yanıt ““1980 ve öncesindeki neslin büyüdüğü çizgi filmler: Voltron, Clémentine ve diğerleri…””

 1. clementine ve yakari favorimdi.

 2. Dragonball RuleZZZZ

 3. uçan kaz.. ?

 4. ROBOTECH ve Lazerion unutulduğu için sizleri kınıyorum. 🙂

 5. Sabirya Japonya’da 1 yıl kalan yazarımız Begüm’ün kaleminden aşağıdaki yazılara bayılacaksın! 🙂

  “Kyoto Yolları Taştan” https://fistikyesili.com/2009/05/15/kyoto
  “Bir fotoğraf çekilebilir miyiz?” https://fistikyesili.com/2009/05/21/bfcm
  “Japonya’dan İnciler” https://fistikyesili.com/2009/06/04/jpn
  “Japonum, Japonsun, Japon” https://fistikyesili.com/2009/06/13/japon

 6. eskiler hatırlar belki apachi vardı, lazerion vardı, şeker pembe vardı, iki ayrı versiyonlu hayalet avcıları ve iki farklı versiyonlı taş devri hatırlıyorum.. aklıma geldikçe ilave ederim 🙂
  ve tabii birde transformers vardı.

 7. Ben de bugün eski çizgi filmleri araştırıyordum şimdi face… ta reklamınızı gördüm.Benim kahramanım voltran mıydı yoksa lazeryon muydu bir türlü çözemedim 🙂 ve size bir sorum olacak.İlk insan quatr gibi bir çizgi film vardı.Çok eski çağlarda yaşayan insan veya insanlar vardı yarı çıplak dolaşırlar hayvan avlarlar falan.o kadar aradım ama bir türlü bulamadım o çizgi filmi.Hatırlayan var mı arkadaşlar ???

 8. Yakariyi unutmamak lazım clementine den sonra en favori çizgi filmimdi..

 9. Clementine adlı çizgi filmle karşılaşamadım maalesef ama sabahın 6’sında uyanıp btün çigz filmleri peşpeşe izledğim günleri hiç unutmyorum.Esteban,Genki,Sihirli kurdela,Tsubasa,Dedektif Conan ve sayamadığım birçok isim..güzel günlerdi ya….

 10. 90 larda da vardı bu çizgi filmler.sadece 80 ve öncesi değil.

 11. Dragon Ball. Aslında Muten Roshi aslı. Çizgi film Japoncadır. Ben bir Japon aşığıyım 😉

 12. Daha eskıye , 1 adım gerıye gıdelımmm . HOP HOP HOOP DEĞİŞTONTON

 13. Ahahaha doğru söylüyorsun. Yakın çekimler, hayret efektler ve bazen de en zor noktada topu son anda çıkaran kaleciler. Hala fanatikleri var. Nette dizi/çizgi film sitelerinde hala eski bölümler izlenebilir:)))

 14. Aman topluca unutmuşuz, özellikle biz erkekleri derinden etkilemiş bir çizgi film de Tsubasa’dır 🙂 O neydi nasıldı öyle, peki bi fantastikti! Veletler topu kafayla karşılayacak, rahat 10 saniye havaya yükselirler. Yada şut çekecek, topa öyle bir vurulur ki bana vurulsa anında pörç diye patlarım 🙂

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaptan_Tsubasa
  http://www.tsubasafan.net/

 15. kayıp dünyalar vardı birde.bi clementine bide o ..acayip tuhaf çizgi filmlerdi.o zamanlar gerçekten acaba anlayabiliyormuyduk:))ama şu bi gerçek 86 yılında durmadan fransız çizg filmleri seyretmişiz… ve fransız çizgi filmlerinin müzikleri bir harikaaaa….

 16. bence dragon ball voltran tandırketler bunlar en güzel çizgi filmlerdi ve en güzeli ise yaşlı genç herkesin sevdiği tviti ve kedi yeni versiyonları var ama bayat sarmıyor

 17. ay savascısını nasl unutursunuz 😦 üzüldüm dorusu hayatımın çizgi filmiydi…

 18. hımm.. he-man, voltran, robotek, heidi, çiçek kız, pollyanna, bilumum waltdisney şeyleri veee ıspanağın gücü… ben bunları çok iyi hatırlıyorum. çok tatlı günlerdi.

  Tüm bunlar yavaşça maziye akarken şimdiki çin-japon işi aptal pokemon tarzı çizgi filmler veya kartondan nickelodeon kuşakları bana çok yapay geliyor. belki gerçekten yapay belki de artık büyüdüğüm için öyle geliyor…

  her neyse.. konu dışı olacak ama bir de “Kara Şimşek” vardı. O da çok süperdi be..

 19. Tıfıllar – Mock & Sweet – Dorimogu Daa!

  Hatırrlayan varsa

  dorik dorik mogu moguuuuu

  efsane çizgi film şarkısı

 20. Kesinlikle katılıyorum.
  O zamanki çocuklar yani bugünün biz gençleri farklıyız.
  Yani şimdi nesil aslında bir garip :((()))

 21. evet. arkadaşlar. ben hepsini hatırlıyorum ve izliyorum hala. işte size adresi http://www.cizgifilmsaati.net.tc bekleriz.

 22. biz bunlarla büyüdük izledim de hatıralarım canlandı

 23. Artık nerdeyse tüm çizgi filmlerde herkes herkese yoğun şekilde şiddet uyguluyor ve bu “komik” sayılıp biz büyükler tarafından bile gülünebiliyor.
  Ancak bizler doğruyu ve yanlışı net olarak ayırabiliyoruz. Onlar değil…

 24. Şu anki çizgi filmleri de hayal gücü için aşırı derecede farklı diyebilirim. Büyüyen nesli hayal ötesi çok zor.

  Bu yukarıdakilerin sonucu buysa!

 25. O dönemki çocukların hayalgüçlerinde bir gariplik varsa sorumlusu bu çizgi filmdir 🙂

 26. O döneme ait benim için en unutulmaz çizgi filmlerden biri de Heidi. Şarkısı da Clémentine’nin ki kadar akılda kalıcıydı bence (gerçi daha cıvık bir çizgi filmdi diğerlerine göre ama yine de çok iyiydi)

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: