“Güzel oyun müziklerinin arkasındaki isimler: Jeremy Soule, Michael Hoenig ve Rob King”

İyi bir bilgisayar oyunu tanımlaması yapılırken günümüzde en çok önem verilen konu kesinlikle görsellik. Birçok oyunun değerlendirilmesi ve tercih edilmesinde de etkili bir kavram ama benim gibi Commodore 64 yıllarından beri oyun oynayan birisi için bir oyunu iyi yapan sadece görsellik ya da yaşattığı gerçeklik hissi olmasa gerek. Öyle olsaydı yıllar yıllar önce ilk bilgisayar oyunumu hatta ilk gamewatch oyunumu oynadıktan sonra bir daha asla bir oyuna yaklaşmamam gerekirdi.

İyi bir oyunun benim için nelerden oluştuğu değil bu yazının konusu. İyi bir oyunu iyi bir oyun yapan temellerden birisi yani oyun müzikleri ve bu müzikleri hazırlayan birkaç usta hakkında kısa bilgiler var bu seferki yazıda ve eğer ilginizi çektiyse buyrun yazının devamına.

jeremy-souleJeremy Soule kesinlikle oyun dünyasının en önemli müzisyenlerinden biri. Küçük bir araştırma yaptığınızda birçok büyük oyunun müziklerinin kendisine ait olduğunu görebilirsiniz. Benim içinse Soule’un müzikleriyle tanışmam Icewind Dale sayesinde oldu. Sanıyorum bu oyunu tam çözümünü ve eşya listesini yazmış birisi olarak ne kadar çok sevdiğimi farketmişsinizdir. Bunun gerçekleşmesinde kesinlikle Soule’ın da büyük etkisi var. Hele Easthaven’da çalan parçayı nasıl unutabilir insan. Jeremy Soule bunun dışında The Elder Scrolls III: Morrowind, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Star Wars: The Knight of the Old Republic gibi başarılı yapımlara da imza atmış durumda. Son zamanlarda zamanınım çoğunu geçirdiğim Oblivion’da da onun ismini görmek oyuna olan sevgimi arttırdı elbette. Bu arada Soule, Harry Potter serisinin oyunlarının da müziklerini yaptı ve Harry Potter and the Chamber of the Secrets ile 2004 yılında en iyi müzik dalında BAFTA ödülü kazandı. 2005’de Harry Potter and the Prisoner of Azkaban ve 2006’da da The Elder Scrolls IV: Oblivion ile de BAFTA adaylığı olduğunu hatırlatayım.

michael-hoenigIcewind Dale seven birisi elbette Baldur’s Gate’i de sevecektir (hatta daha çok sevdiğine de eminim). Baldur’s Gate serisi hala bir çok oyuncu tarafından özlemle bekleniyor. Serinin her iki oyununun müziklerini de Alman besteci Michael Hoenig yapmış. İşin ilginç yanı Hoenig’in yaptığı tek oyun müziği Baldur’s Gate. Bunun dışında televizyon için çalışmaları bulunan müzisyen, Baldur’s Gate serisi müzikleriyle bir işi bir kere ve tam yapmanın ne demek olduğunu bence birçok kişiye kanıtlamış durumda.

paulromero_robkingPC oyunları içerisinde her zaman ayrı yeri olan Heroes of Might and Magic (bundan sonra kısaca HoMaM diye yazacağım) serisi de kesinlikle enfes müziklere sahip. Tüm seride müzikler Paul Romero, Rob King, Steve Baca’ya ait. İçlerinde en başarılısı da kesinlikle HoMaM II’nin müzikleri olsa gerek. Oyunun genişleme paketinde kale müzikleri de yenilenmişti ve müthiş bir orkestrasyon vardı. Ayrıca Bass vokalini yapan Reid Bruton ve Soprano vokalleri yapan Karin Meshagin’in de katkısı tartışılamaz. Serinin en çok sevilen oyunu olan üçüncüsünde de (ki ben de iki ile beraber en çok bunu seviyorum) vokaller çıkmış ama yine de güzel müzikler devam etmişti. HoMaM IV çıktığında oyunu sevenler iki gruba ayrılmıştı. Sevenler ve nefret edenler. Ben bu gruplar içerisinde ikinci kısımdayım ve her zamanda orada kalacağım. Ancak oyunun tek güzel yönü müzikleriydi aynı üçlü yine harikalar yaratmıştı ve sırf onların hatırına bile oynanabilirdi. Özellikle Kelt, İrlanda ezgilerine benzeyen müzikleriyle hala hatırlarım. Serinin yıllar sonra gelen beşinci oyunu da aynı kişiler tarafından yapıldı ve elbette yine güzel müziklere sahipti.

Bu birkaç oyunun yanına elbette daha birçok oyunun başarılı müziği eklenebilir. Discipler 2, Age of Wonders, Clive Barker’s Undying, Warcraft, Starcraft, Fallout elbette Diablo (Tristram gibi bir parça nasıl sevilmez!). Ek olarak telif hakları satın alınmış şarkılardan oluşan başarılı soundtracklerinde oyun dünyasında yer aldığını hatırlatayım ama bu da ayrı bir yazı konusu olsun. Yine de o zamana kadar ipucu isteyenler hemen kendilerine Bioshock soundtrack edinsinler ve şarkıların tadını çıkarsınlar.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: