“2008’de en çok satan PC oyunları”

Bir yıl tamamlandıktan sonra genellikle geçen yılın birçok konuda en iyileriyle ilgili yazılar okumaya başlarız. İşte ben de bu modaya uyarak sizlere NPD verilerine göre hazırlanan 2008 yılının en çok satan PC oyunlarını aktarmak istedim.

wow-wrath-of-the-lich-king1NPD verilerine göre 2008 yılının en çok satan oyunu World of Warcraft: Wrath of the Lich King. Oyunun özellikle 2008 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldüğü düşünülürse kısa sürede çok güçlü oyunları geride bırakarak ilk sırayı aldığını görüyoruz. Gerçekten büyük başarı. Oyunseverlerin heyecanla beklediği Wrath of the Lich King, çıkmasıyla beraber birçok rekoru da kırmış ve hayranlarını üzmemişti.

sporeİkinci sırada yer alan Spore ise ben çok az bakma fırsatı bulsam da sanıyorum almayacağım oyunlardan birisi durumunda. Yine de bu birçok türü içinde barındıran oyun, yaratıcı tasarımlara imkan tanıması nedeniyle oyuncular tarafından sevilmişti. Bu arada bazı tasarımların yasaklandığını da belirteyim:)

aocEh üçüncü sırada da bir başka WoW oyunu olduğunu düşünürsek doğrudan dörde geçebiliriz. Age of Conan, içerdiği bazı eksiklikler ve buglara rağmen yine de çıktığı andan itibaren oyunseverler tarafında dikkate alındı. Özellikle WoW’dan bıkan oyunculara farklı bir ortam sunan AoC’da çocukluğunda okuduğu Conan çizgi romanlarını ve izlediği filmleri hatırlayarak gaza gelen pek çok oyuncu bulunmakta.

Ve ilk beşteki dördüncü oyunda bir MMORPG. Warhammer Online’da taraftarları tarafından boş bırakılmamış ve sıralamada kendisine yer bulmuş gözüküyor.

Tüm listeyi tek tek ele almayacağım ama benim açımdan güzel olanlar dokuzuncu sırada kendisine yer bulan Fallout 3 ve on yedinci sırada bulunan Crysis. Yıllar sonra Fallout serisine tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan birisi olarak keşke daha üst sıralarda olsa diyorum. Ek olarak FPS’yi çok sevmesem de üst düzey bir oyunu Türkçe oynama imkanı sunan ve bence son derece başarılı bir oyun olan %100 Yerli yapım(ı) Crysis’i ilk 20’de görmek de çok ama çok güzel.

Listeyle ilgili son ek Diablo ve Warcraft 3 gibi efsane oyunların Battle Chest verisyonlarıyla ilk 20’de yer almaları. Aradan yıllar geçmesine rağmen bu efsaneleri hala listelerde görebiliyor olmamız mükemmel bir şey. Bir diğer ek ise listede yer alan 7 oyunun Blizzard’a ait olması. İnsan keşke Starcraft’da olsa diyor değil mi? Eh onun da çıkmasına az kaldığı düşünülürse çıktığı yılın (umarım 2009 olur) en çok satanları listesinde üst sıralarda yer alacağını hepimiz biliyoruz. Buna Diablo 3’u de ekleyebiliriz. Mesela ben her ikisini de satın alacak birini biliyorum…

İşte 20 oyunluk listenin tamamı aşağıda peki sizler hangisini satın alarak bu listeye katkıda bulunduğunuz?

1. World of Warcraft: Wrath of the Lich King

2. Spore

3. World of Warcraft: Battle Chest

4. Age of Conan: Hyborian Adventures

5. Warhammer Online: Age of Reckoning

6. Call of Duty 4: Modern Warfare

7. The Sims 2 Double Deluxe

8. World Of Warcraft: Wrath of the Lich King (Collector’s Edition)

9. Fallout 3

10. World Of Warcraft: Burning Crusade

11. Call Of Duty: World At War

12. The Sims 2 Free Time

13. World Of Warcraft

14. Sins Of A Solar Empire

15. Warcraft III Battle Chest

16. The Sims 2 Apartment Life

17. Crysis

18. Left 4 Dead

19. Diablo Battle Chest

20. The Orange Box

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: