“Çizgi film tarihinin en sevimli ördekleri”

Çizgi filmlerde karşımıza çıkan bir çok ördek var. Evet yanlış duymadınız ördek dedim. Ama içlerinden beş tanesi var ki diğerlerinden daha fazla ön planda ve her neslin anılarında birkaç kare ile yer etmiş durumda. İşte bu beş ördek ve içlerinden en iyisi hangisi seçimimiz. Haydi başlayalım.

donald-duckDonald Duck

İşte ördekler içerisinde ilk ördek. Walt Disney’in sanıyorum Mickey Mouse’dan sonra en bilien karakteri. İlk olarak 1934 yılında karşımıza çıkan Donald Duck (ki biz Onu Donald Amca olarak da biliyoruz) 100 yaşına yaklaşan bir karakter.

En beyaz renkli, sevimli, öfkeli vaklamalarıyla bu denizci ördeğimizin Huey (kırmızı), Dewey (mavi) ve Louie (yeşil) isimli 3 tane de yeğeni bulunmaktaydı. Bu üç yeğenin Cin, Can, Cem olarak dilimize çevrildiğini de hatırlatayım. Öfkeli ördeğimizin Daisy Duck’a çılgınlar gibi aşık olduğunu da unutmamak gerek. Donald, yeğenleri ve Daisy ile beraber 1996 yılında 39 bölümden oluşan Quack Pack isimli bir seriye de imza atmışlardı.

İzlemek isteyenler için işte karşınızda Donald Duck: Donald Duck Quack Pack Intro

Daffy Duckdaffy-duck

Walt Disney’in ördeğinin karşısına 1937 yılında çıkan Warner Bros’un ördeği de Daffy Duck idi. Donald’ın tam zıt renginde (siyah) hilebaz, güvenilmez, egomanyak, ödlek ve daha bir çok tanımlamayı bünyesinde barındıran Daffy’nin en büyük hayali de Bugs Bunny’i devirip şovun gerçek yıldızı olmaktı. Warner Bros’un yıllar sonra yayınladığı Tiny Toons çizgi filminde Daffy’nin selefi Plucky’de aynı özelliklere sahip ancak yeşil renkli bir ördekti.

Daffy’nin ayrıca 1953’de yayınlanmış Duck Dodgers in the 24½th Century adlı kısa çizgi filmden ilham alınarak 2003-2005 yılları arasında 39 bölüm olarak yayınlanan Duck Dodgers çizgi filmininde baş karakteri olduğunu hatırlatayım.

Duck Dodgers Intro

wade-duckWade Duck

Jim Davis’in kült çizgi karakteri Garfield’in (Aman filmlerinden kaçın!) Orson’s Farm bölümlerinde karşımıza çıkan Wade dünyanın en ödlek ördeği hatta en ödlek çizgi film karakteriydi.

Bazı bölümlerde günü kurtarsa da gölgesinden bile korkan, 24 saat boyunca ördekli bir can simidiyle gezen ve bu ördeğinde yüz ifadelerini aynen taklit ettiği Wade maalesef sadece 1986 ve 1989 yılları arasında sadece 3 yıl karşımıza çıktı.

Wade Duck’ı, Garfield ve arkadaşlarının buradaki giriş jeneriğinde izleyebilirsiniz: Wade Duck (Garfield And His Friends Intro)

varyemez1Scrooge McDuck – Varyemez Amca

Evet geldik Varyemez Amca’ya. Orjinal adı Scrooge McDuck dünyanın en zengin ve en cimri ördeği. Scrooge ismini Charles Dickens’ın ünlü Noel hikayesi Christmas Carol’ın baş karakteri olan Ebenezer Scrooge’dan alıyordu.

Dickens’ın birçok kere filmi çekilmiş, çizgi filmleri yapılmış hikayesinde Ebenezer Scrooge, kötü, cimri ve Noel’e inanmayan bir karakterdi. Ancak hikayenin sonunda iyi biri oluyordu. İşte Varyemez Amca’da ilk olarak böyle çıktı karşımıza. 1947 yılında bir Noel çizgi filminde çıkan Scrooge ya da Scrooge Amca en doğrusu bizim tabirimizle Varyemez Amca yıllar boyunca bazı çizgi filmlerde Donald’ın huysuz amcası olarak ekranda görüldü. Ama sanıyorum bizim kuşağın Onu tanıması orijinal adı Duck Tales olan Varyemez Amca çizgi filmiyle oldu. Varyemez Amca, Donald’ın askere gitmesi nedeniyle Huey, Dewey ve Louie’ye bakmak zorunda kalıyor ve hikayeler birbirini izliyordu.

Toplamda 100 bölümden oluşan 2 sezon halinde yayınlanan çizgi filmde Varyemez’in arkadaşı şapşal pilot Launchpad’de karşımıza çıkıyordu. Sanıyorum hepimiz Varyemez’in altınlarla dolu havuzuna atlamayı en az bir kere hayal etmişizdir:)

İzlemek isteyenler buradan buyursun: Duck Tales Intro

darkwing-duckDarkwing Duck

Geceleri esen kanatlı terörü de unutmamak lazım. Dark Knight Batman’den esinlenerek yaratılmış St.Canard şehrinin efsanevi koruyucusu Darkwing Duck aslında ilk olarak Duck Tales’de iki bölümde hafiften kendisini göstermişti. Ardından da kendi çizgi filmi geldi ki yıllardır ben dahil birçok kişi tarafından unutulmadı. Varyemez Amca’daki pilotumuz Launchpad yardımcısı olarak yanındaydı (ki bu pilotun uçuş felsefesi kanatları olan her şeyi düşürebilirimdir). Ayrıca evlatlık kızı Gosalyn’de birçok bölümde Karakanat Ördeğin işlerini yapmasına engel oluyordu. Sivil hayatta adı Drake Mallard olan Karakanat’ı kötülerle savaşmadan önceki unutulmaz giriş replikleri (Ben geceleri esen terörüm, Ben dişinize takılan ıspanağım, Ben çilekli pastanızdaki sineğim vb.) ve efsanevi sözü “Let’s Get Dangerous” ile hatırlayabiliriz.

Sadece 3 sezon ve 91 bölümden oluşan çizgi filmde Karakanat’ın rakipleri de birbirinden fantastikti. Baş düşmanı NegaDuck, Megavolt, Quackerjack, Bushroot bunlardan sadece birkaçı. Mor pelerinli kahramanımız ve ekürisi keşke yine ekranlarda olsa da izlesek.

Geceleri esen en sevimli terörü de işte buradan izleyebilirsiniz: Darkwing Duck Intro

Evet işte karşınızda beş ördek karakter. Umarım unuttuklarımız olmamıştır. Zor bir karar bence ve hemen tek bir yanıt veremeyebiliriz ama sizce en kahraman hangisi? Ben hepsini hatırladıktan ve hatta hepsiyle ilgili görüntüleri izledikten sonra net karar veremiyorum ama yine de milimetre farkıyla Darkwing Duck önde sanki. Eh hadi o zaman tehlikeye atılalım ve hepimiz kararımızı yazalım…”

Friendfeed Yorumları

ffordek

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

15 Yanıt ““Çizgi film tarihinin en sevimli ördekleri””

 1. bunları izleyince çocukluğuma geri döndüm her pazar sabahını iple çekerdik 🙂 şimdi tümüyle tekrardan izlemek isterdim ama sadece fragmanları yüklemişsin ama yinede emeğine sağlık

 2. benim favorim varyemez amca hastasıyım onum.

 3. Ben varyemez amcayı çok severdim.Orda bir ördek ailesi vardı.Torun ördekler,bir yeğen.Güzeldi.Epey oldu izlemeyeli.

 4. sizinle eski küçüklüklerimi hatırlıyorum . başarılarınızın devamını dilerim

 5. Sanırım hala bazı tv kanalların da güzel çizgi filmler oynuyor.Ama artık çoğu kanalda çocuklardan çok büyükler için çizgi filmler var.(avatar, sunger bob vs.)

 6. zuhahaha siz bebqsinis ln bunlar begenilir mi _?_¿ phe

 7. Herkes varyemez amca gibi oldu güzel memleketimde.

 8. sizin çizgifiliminiz i izleyemedim nasıl izleniyo*–*

 9. duffy duck benim favorimmmm, ama bı de varyemez amcanın yeğenleri vardı eğer yanlış hatırlamıyorsam üç küçük afacan, onlarda eğlenceliydi….:)

 10. Tabi ki Darkwing Duck!:)

 11. Noni, Nils ve Uçak Kazı söylüyorsun:) Biz de çok severdik o kazı ve hatta bir yazımızda da yer vermiştik!
  https://fistikyesili.com/2008/12/13/cizgi/

 12. Ben Donald Duck’ı birşeye değişmem!!!
  Aaaa ördek kategorisine girmiyor ama bir de Uçan Kaz vardı şimdi onu hatırladım 🙂

 13. Darkwing Duck’ı pek severdim…

  Ben gecenin içinde kanat çırpan terör
  Ben elinin ulaşamadığı yerdeki kaşıntı
  Ben dişine yapışan ıspanak
  Ben ayakkabına yapışan sakız
  Ben begonyalarında iz bırakan sümüklüböcek
  Ben senin sinüs dalgandaki en alt nokta
  Ben gözlerini yaşartan soğan
  Ben sana F veren not eğrileri
  Ben şer bahçesindeki ot yolucusu
  Ben suçluların ayağında çıkan şeytan tırnağı

 14. Öyle deme… Onların hepsi şahsına münhasır ördekler 😀

  Yazıdaki “En çok hangisini severdiniz?” sorusunun cevabı ise elbette VARYEMEZ AMCA! :):)

 15. Ben bunların hepsini de “Donald Amca” sanırdım. Ama birbirlerine benziyorlar yaa 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: