“Tek kişilik projeyle başlayıp Grammy’ye giden yolda Foo Fighters”

Dave Grohl

Dave Grohl

Grammy ödüllü Amerikan rock grubu Foo Fighters, 1994 yılında Dave Grohl tarafından tek kişilik bir proje olarak doğdu. Bir yıl sonra tek kişilik bu proje, Grohl’ın Nate Mendel (bas gitar), William Goldsmith (davul) ve Pat Smear’i dahil etmesiyle (gitar) bir grup halini aldı.

1997 yılında Goldsmith ve Smear’ın gruptan ayrıldı ve onların yerine Foo Fighters’a Taylor Hawkins ve Franz Stahl katıldı. Stahl’in 1999 yılında gruptan ayrılması ile grubun yeni solo gitaristi Chris Shiflett oldu. Shiflett’in gruba katılmasıyla Foo Fighters’ın üyeleri, bugün hala geçerliliğini koruyan dört kişilik kadrolarını tamamladı.

Grup, 1995 yılında Foo Fighters, 1997 yılında The Colour and the Shape, 1999 yılında There Is Nothing Left to Lose, 2002 yılında One by One, 2005 yılında In Your Honor ve 2007 yılında Echoes, Silence, Patience & Grace olmak üzere toplam altı albüm çıkardı.

echoesFoo Fighters, aralarında Grammy ve MTV ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödül kazandı. 1996 yılında Big Me ile MTV En İyi Müzik Grubu Videosu Ödülü, 2001 yılında There Is Nothing Left to Lose ile Grammy En İyi Rock Albümü, yine 2001 yılında Learn to Fly ile Grammy En İyi Kısa Müzik Videosu Ödülü, 2003 yılında All My Life ile Grammy En İyi Hard Rock Performansı Ödülü, 2004 yılında One by One ile Grammy En İyi Rock Albümü Ödülü, 2008 yılında Echoes, Silence, Patience & Grace ile MTV En İyi Rock Albümü Ödülü, The Pretender ile MTV En İyi Hard Rock Performansı Ödülü, Echoes, Silence, Patience & Grace ile Uluslararası Albüm Brit Ödülü ve Uluslararası Grup Brit Ödülü aldı.

Aşağıda ödüllü parçalardan The Pretender ve One by One’ı dinleyebilirsiniz. Fotoğraflar, canlı performans görüntüleri ve turne tarihleri gibi ilginizi çekebilecek pek çok materyale grubun web sitesinden ulaşabilirsiniz. İyi dinlemeler! 🙂

The Pretender

One by One

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

Bir Yanıt ““Tek kişilik projeyle başlayıp Grammy’ye giden yolda Foo Fighters””

 1. Grohl zaman zaman mikrofonu gırtlağına soksa da; candır, kandır, farklı duruştur ve şeytanın avukatıdır.
  has someone taken your faith?
  its real, the pain you feel
  the life, the love
  you die to heal
  the hope that starts
  the broken hearts
  you trust, you must
  confess…derken hızlanan şarkısında fark edebileceğimiz gibi gönüllerin de adamıdır, kötü adamlara ve tüm banallığına rağmen [;)] kötülüğü de ciddiye alıp karşı durur.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: