“Homer’ın Barbershop Quartet’ı The Be Sharps”

thebesharps2The Be Sharps adını duydunuz mu hiç? Aslında biraz dikkat etseniz kesinlikle hatırlayacaksınız ama ben fazla uzatmadan hemen anlatayım. The Be Sharps, Homer Simpson, Apu Nahasapeemapetilon (oh be yazabildim!), Principal Skinner ve Barney’den kurulu Grammy ödülü sahibi bir grup. Aslında başlarda Barney yerine Chief Wiggum gruptaydı ama yerini kısa bir süre içinde Barney’e bıraktı.

Grup başlangıç zamanlarında (1985) Homer, Apu, Skinner ve Wiggum’dan oluşuyor ve Barbershop Quartet olarak Moe’s Cavern’da sahne alıyordu. Ardından Springfield State Prison ve The First Church of Springfield’a çıktıklarında Nigel isimli bir müzik uzmanı eğer gerçek bir grup olmak istiyorlarsa Wiggum’dan kurtulmaları gerektiğini söyler. Bunun üzerine Wiggum’ın yerine iyi bir şarkıcı olan Barney gruba dahil olur.

bigger-than-jesusBundan sonrasında “Meet the Be Sharps” isimli albümleri 1986’da piyasaya çıkar ve albümde Homer’ın yazdığı “Baby on Board” şarkısı hit olur ve grubun ününü artırır. Aynı yıl Özgürlük Anıtı’nda konser veren grup, “Barbershop Album of the Year” dalında Grammy ödülü kazanır. Grubun bundan sonra çıkardığı albümün adı da “Bigger than Jesus”dır. Ancak bu dönemlerde Barney, bir sanatçı olan Japon kız arkadaşıyla başka çalışmalara yönelecektir. Grup popülerliğini yitirmeye başlayınca da dağılmak kaçınılmaz olur. Skinner Springfield Elementary School’a, Apu Kwik-E-Mart’a ve Homer’da nükleer santraldeki işine geri döner. Yıllar sonra grup son kez Moe’nun çatısında Baby on Board’u söyler ve bir daha da birlikte görülmez.

Tanıdık geldi değil mi? The Be Sharps, The Simpsons’ın beşinci sezon ilk bölümünde hikayesi anlatılan grubun kendisi ama azıcık müzik bilgisi olanlar hikayenin mükemmel bir The Beatles parodisi olduğunu fark etmiştir. Hatta son sahnede George Harrison’da çatıdaki grubu izler ve “It’s been done” cümlesini söyler:)

Bölüm içerisinde bir çok The Beatles göndermesi vardır. Öncelikle Moe’s Tavern’ın ismi bu bölümde Moe’s Cavern olarak değiştirilmiştir. Bu Liverpool’da The Beatles’ın 50’li yılların sonu ve 60’lı yılların başında sahneye çıktığı Cavern Club’a bir gönderme. Bigger than Jesus albüm kapağı ise Abbey Road kapağının yorumu. Ayrıca albümün arka kapağında Homer’ın grup üyelerinden farklı olarak kameraya bakması da Sgt. Pepper’s albümünde Paul McCartney’in verdiği pozun aynısı.

besharpsletitbe1Chief Wiggum’ın Pete Best olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. The Beatles’ın ilk davulcusu Pete Best yerini Ringo Starr’a kaptırmıştı. Ayrıca ikinci albümün ismi Bigger than Jesus’da döneminde çok tartışılan Lennon’ın biz İsa’dan daha büyüğüz sözüne bir gönderme. Barney’in Japon kız arkadaşının da Yoko Ono’ya benzemesi herhalde farkedilmiştir. Son olarak Moe’nun çatısındaki konserde Apple Corps’ın çatısında 1969 yılında The Beatles’ın son kez bir arada konser verdiği Rooftop Concert göndermesi olduğunu unutmayalım. Burada The Be Sharps üyeleri aynı The Beatles üyeleri gibi giyinmiştir (Homer: Ringo, Barney: Lennon, Skinner: McCartney ve Apu: Harrison). Ayrıca Rooftop Concert’de Get Back çalındıntan sonra George Harrison “It’s been done” demiştir. Son olarak yukarıdaki ilk fotoğrafta da gördüğünüz gibi The Be Sharps başlangıçta benzer kıyafet ve saç modelleriyle sahneye çıkmasına rağmen zaman içerisinde bu alışkanlığı bırakmıştır ki bu da sanıyorum tanıdık gelmiştir:)

Neyse bu kadar bahsettikten sonra The Be Sharps dinletmeden de olmaz. İşte grubun hit parçası Baby on Board. Herkese iyi dinlemeler…

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

2 Yanıt ““Homer’ın Barbershop Quartet’ı The Be Sharps””

  1. Buna şapka çıkarılır:) Bunun üzerine ben de ezberlemek için çalışmalara başlıyorum günde 10 sayfa yaz ve hepsini tek tek oku:)

  2. Ben Apu’nun soyadını ezbere bile biliyorum 😀

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: