… and the Oscar goes to “Slumdog Millionare”

oscar81. Oscar Akademi Ödülleri Los Angeles Kodak Tiyatrosu’nda dün düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir klasik haline gelen kırmızı halı geçiti törene damgasını buldu. Birbirinden güzel aktrisler ve karizmatik aktörler şıklıklarıyla göz kamaştırdı.

slumdogmillionareGecenin en önemli anı geldiğinde, Oscarlar dağıtılmaya başlandığında kazananların sevinciyle kaybedenlerin hüznü bir arada yaşandı. The Curiuos Case of Benjamin Button (Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi) ile  Slumdog Millionare (Milyoner) arasında yaşanan rekabetten Bollywood yapımı Slumdog Millionare galip çıktı. Bu sefer Hint fakiri 8 ayrı dalda aldığı Oscar’la yakışıklı Amerikalı’yı devirdi. Filmi sinemada izlemek isteyenlere duyurulur: “Milyoner” adıyla 27 Şubat’ta vizyona giriyor.

Bu sene ayrıca ödül töreninden iki gün önce, Akademi Başkanı Sid Ganis’in imzasıyla “ödülü kazananların nihai listesi” internete sızmıştı. Akademi’nin bu olay üzerine yaptığı açıklama, halk oylamasının sayımının halen devam ettiği ve internete sızan listenin yanlış olduğu yönündeydi. Ancak internetteki listede de Oscar gecesinde ödül alan isimler Kate Winslet, Danny Boyle, Slumdog Millionare yer alıyordu. Bu konuda gecenin şaşırtan ismi En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle Sean Penn oldu, zira internetteki listede bu daldaki ödül için Mickey Rourke’un ismi vardı.

milkTüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Oscar ödüllerine ilgi bir hayli fazla oluyor. Amerikan sinemasının dünya çapındaki hakimiyetinden zaten bahsetmeye gerek yok. Son zamanlarda yaşanan “açılımlar”ın etkisi kendini alttan alta iyice hissettirmeye başladı. Türkiye’de gelecek yerel seçim faktörüyle siyasi alandaki “açılımlar” örneği gibi,  Amerika’da Obama’nın seçilmesinin ardından siyasal alandan “sanat” alanına sıçramış durumda. “Açılımlar” siyasi alanda halkın gözünde meşrulaştıktan sonra sanat alanında Hollywood aracılığıyla yaygınlaştırılıyor.

Benim gönlüm ise Hollywood Oscar ödüllerine gösterilen ilginin 3 Mart’ta düzenlenecek olan Yeşilçam Ödülleri’ne de gösterilmesinden yana. Özel bir TV kanalından naklen yayınlanan ve bugün akşam bütün kanalların ana haber bültenlerinin her yönüyle “geniş” yer vereceği Oscar ödülleri gibi umarım Yeşilçam Ödülleri de aynı ilgiyi görür.

Kate Winslet

Kate Winslet

81. Oscar ödülleri ise şöyle:

En İyi Film: Slumdog Millonare
En İyi Yönetmen: Danny Boyle (Slumdog Millionare)

En İyi Kadın Oyuncu: Kate Winslet (The Reader)
En İyi Erkek Oyuncu: Sean Penn (Milk)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Heath Ledger (The Dark Knight)

En İyi Özgün Senaryo: Dustin Lance Black (Milk)
En İyi Uyarlama Senaryo: Simon Beaufoy (Slumdog Millionare)

Sean Penn

Sean Penn

En İyi Animasyon Film: Andrew Stanton (Wall-E)
En İyi Kısa Animasyon Film: Kunio Kato (La Masion En Petit Cubes)

En İyi Sanat Yönetmeni: Donald Graham Burt (The Curiuos Case of Benjamin Button)
En İyi Kostüm: Micheal O’Connor (The Duchess)
En İyi Makyaj: Greg Cannom (The Curiuos Case of Benjamin Button)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionare)

En İyi Kısa Film: Jochen Alexander Freydank (Spielzuegland)
En İyi Belgesel ve Kısa Belgesel: James Marsh ve Simon Chinn (Man On Wire) ve Megan Mylan (Smile Pinki)

En İyi Görsel Efekt: Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton ve Craig Barron (The Curiuos Case of Benjamin Button)
En İyi Ses Montajı ve Miksajı: Richard Kinf (The Dark Night) ve Ian Tapp, Richard Pryke ve Resul Pookutty (Slumdog Millionare)
En İyi Kurgu: Chris Dickens (Slumdog Millionare)
En İyi Film Müziği: A.R. Rahman (Slumdog Millionare)
En İyi Şarkı: “O Saya” A.R. Rahman ve Maya Arulpragasam (Slumdog Millionare)
En İyi Yabancı Film: Yojiro Takita (Departures) Japonya

Oscar törenine damgasını vuran Slumdog Millionare’in web sitesine buradan ulaşabilir ve fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

4 Yanıt “… and the Oscar goes to “Slumdog Millionare””

  1. Benim duymadığım filmler oldu yahu, ne milki duymuştum ne de milyoneri. Neyse merak ettim en kısa zamanda izleyeceğim. Benjaminden daha iyi performans bekliyordum.

  2. tam Sergüllük yazı zaten. 🙂

  3. Yazı güzel olmuş Sergül’cüm:)

  4. Sean Penn bence en iyi erkek oyuncu ödülünü hak etti, fakat Kate Winslet için aynı şeyi söyleyemiyeceğim. Benjamin Button’da en iyi film ödülünü kaçırmış olmasının sebebi konuyu sakız gibi uzatmlarıdır.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: