“Kadınların Kariyerini Sabote Eden 101 Hata”

101hataDr. Lois P. Frankel tarafından yazılan “Kadınların Kariyerini Sabote Eden 101 Hata”, Frankel’in bir koç, eğitimci, insan kaynakları uzmanı ve psikoterapist olarak geçirdiği 25 yılın birikimi ile ortaya çıkmış bir kitap. Kitap, kadınların iş hayatında yaptıkları benzer hataları anlatırken, koç olarak kariyerlerinin dizginlerini ele almaları için kadınlara verdiği önerileri ve kadınları potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmelerinden alıkoyan sebepleri de içeriyor.

Corporate Coaching International firmasının başkanı olan Dr. Lois P. Frankel, Fortune 100 firmalarının yöneticileriyle yürüttüğü çalışmalarının yanı sıra lisanslı bir psikoterapist olarak da görev yapıyor. Alanında tanınan bir konuşmacı olan Frankel, Amerikan Psikoloji Derneği, Ulusal Konuşmacılar Derneği ve İnsan Kaynakları Yönetimi Topluluğu’nun da üyesi. Kadınların Kariyerini Sabote eden 101 Hata’nın yanı sıra Overcoming Your Strengths, Women, Anger & Depression ve Kindling the Spirit adlı üç kitabı daha bulunuyor. Yazarın, http://www.corporatecoachingintl.com ve http://www.gr8speakers.com olmak üzere iki adet web adresi bulunuyor.

Bu kitabın yardımcı olup olamayacağını aşağıdaki 10 soru arasından sizin için geçerli olanları işaretleyerek anlayabilirsiniz.

Pek çok kişi beni profesyonel olarak tanımlar
Güvenilir biri olarak tanınırım
İddialı biri olarak bilinirim
Becerikli olduğum söylenir
Konuştuğumda insanlar zeki olduğumu düşünür
Doğrudan, net şekilde iletişim kurmakta rahatımdır
Beni dinleyenler, düşüncelerimi rahatça ifade ettiğimi söyleyebilir
İşyerinde kurnaz bir politika izlerim
Göbek adım kendine güvenlidir
Tavırlarım, kendim nasıl pazarlayacağımı gösterir

Dr. Lois P. Frankel

Dr. Lois P. Frankel

Eğer yukarıdaki 10 özelliği de işaretlediyseniz, kendi kitabınızı yazmanın zamanı gelmiş demektir. Yukarıdakiler arasından yedi madde için işaret koyamadıysanız, bu kitap sizi düşünerek yazılmıştır.

289 sayfa ve 8 ana bölümden oluşan ve orijinal adı “Nice girls don’t get the corner office” olan kitap, Defne Sertel tarafından dilimize çevrildi. 2008 yılında Mediacat Kitapları aracılığıyla okurla buluşan kitapta, her bir bölümde örnekleriyle birlikte kadınların yaptıkları hatalar ele alınıyor. Kitabın bölümlerine neler derseniz:

Başlamak
Oyunu Nasıl Oynuyorsunuz?
Davranış Tarzınız
Düşünce Tarzınız
Kendinizi Markalaştırma ve Düşünce Tarzınız
Kendinizi İfade Etme Tarzınız
İmajınız
Tavrınız

İşte kitaptaki 101 hatadan birkaçı… Çok çalışmak, başkalarının işini yapmak, ara vermeden çalışmak, istediğinizin size verilmesini beklemek, dilinizi tutmak, beğenilmeye ihtiyaç duymak, aptalca görünmemek için soru sormamak, kişisel bilgilerinizi çok fazla paylaşmak, flört etmek
zorbalıklara boyun eğmek, talimatlara harfiyen uymak, işinizi özel hayatınızın önünde tutmak
işinizi ya da pozisyonunuzu küçümsemek, açıklamak, izin istemek, çok hızlı konuşmak, yüksek veya alçak bir ses tonu kullanmak…

Liste böyle uzayıp gidiyor. Yeri gelmişken kitapla ilgili birkaç noktayı da kısaca paylaşmak istiyorum.

Yazar, iş hayatının değerlendirmesini yapmanın başta kişinin kendini mümkün olduğunca pozitif değerlendirmesiyle mümkün olacağını söylüyor ve değerlendirme sorularıyla birlikte metodunu da paylaşıyor. Böylece okur, en başta kendini değerlendirerek kendiyle ilgili bugüne kadar farkına dahi varmadığı bazı ayrıntıları tespit edebiliyor. Kitabın sonunda ise yazar, kariyer planlaması için bu litaba ilaveten okunmasını önerdiği tüm yayınların bir listesini çıkarmış.

Tüm bu anlatılanlar ilginizi çektiyse, size de önce bu kitabı sonra da listedeki aklınıza yatan diğer yayınları edinip okumak kalıyor… İyi okumalar! 🙂

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: