“Poul Anderson’dan Uzaya Haçlı Seferi”

1345 yılında Sir Roger de Tourneville, Fransa’da savaşta olan İngiltere Kralı III. Edward’a katılmak üzere Ansby yakınlarında bir ordu toplamaktadır. Sıradan bir öğleden sonra bir anda gökyüzünden kocaman gümüş rengi bir gemi Ansby yakınındaki otlaklara iner.

Bu aslında Wersgorlar için sıradan bir gezegen fethidir. Daha önce hiç başarısız olmayan Wersgorlar, indikleri gezegenlerde geminin cüssesinden korkan ilkelleri çok kısa süre içerisinde kontrol altına alır ardından da gezegeni fethederlerdi.

Ancak 1345 yılında bunu başaramayacaklardı. Ordudaki askerlerden okçuların lideri Kızıl John, gemiden çıkan ilk uzaylıyı (şeytan!) vurmasıyla gökyüzünü oklar kaplar, ordu Sir Roger liderliğinde dört nala gemiye saldırır ve göğüs göğüse geçen çarpışmanın ardından bir tane Wersgor hariç hepsini öldürürler.uzayahacliseferi

Ekibinin rahibi (ve hikayeninde anlatıcısı) Birader Parvus sayesinde sağ kalan tek uzaylı Branithar’ı sorgulayan Sir Roger gemiye tüm orduyu, aileleri, hayvanları kısaca tüm Ansby’i yerleştirir ve önce Fransa’ya gidip kralına yardım etmeyi ardından da Kutsal Topraklara gidip kafirleri mağlup etmeyi kafasına koyar.

Ancak Branithar geminin rotasını bir Wersgor gezegeni olan Tharixan’a kilitler ardından Sir Roger de Tourneville ve adamları kendilerini başka bir galakside daha önce hiç görmedikleri kafirlerle savaşırken bulurlar. Gidilen yerde yapılan savaşlar, politik oyunlar, ordu içinde Sir Roger’a ihanet edenler ve Sir Roger’ın eşi Leydi Catherine ile olan ilişkisi Birader Parvus’un ağzından epik bir dille anlatılır.

Bu hikayeyi bileniniz var mı bilmiyorum ama bahsettiğim eser ünlü bilimkurgu yazarı Poul Anderson’ın 1960 yılında yazdığı The High Crusade yani bizdeki adıyla Uzaya Haçlı Seferi adlı kitabı.  Bir bilimkurgudan çok fantastik komedi olarak da değerlendirilebilen bu kitap aslında birçok bilimkurgu eserinde sürekli ele alınan “İlk Karşılaşma” (bkz. Üçüncü Türle Yakın İlişkiler, E.T., X-Files) temasını farklı bir şekilde değerlendiriyor.

poulanderson2001 yılında hayata veda eden Anderson’ın ayrıca Türk okurlarının da iyi bildiği War of Two Worlds’ün de (İki Dünya Savaşıyor) yazarı olduğunu hatırlatayım. 204 sayfası ve küçük basımıyla bir gün içinde bitirilebilecek Uzaya Haçlı Seferi piyasaya İthaki Yayınlarıdan çıkmıştı. Bendeki ilk baskısının 1999 olduğunu düşünürsek şu anda piyasada kesin kitabı bulabilirsiniz.

Bilimkurgu ya da fantastik kurgu sevmenize gerek yok sadece iyi bir kitap okumak istiyorsanız bile büyük usta Poul Anderson’ın bu şaheserini mutlaka okuyun asla geç kalmış sayılmazsınınız tıpkı Birader Parvus’un dediği gibi:

“Yaşam sürdükçe hiçbir ruh geri dönülemez bir şekilde kaybolmuş değildir”

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: