“8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hikayesi ve kutlanışı”

kadinlargunu2Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart tarihinde tüm dünyada kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal haklarının kazanılmasının kutlandığı özel bir gün. Çıkış noktası Eski Sovyetler Birliği’ndeki siyasi bir etkinlik olan 8 Mart, zaman içerisinde uluslararası arenada kutlanan özel bir gün yapısına ulaştı.

Dünya Kadınlar Günü, özel günler bakımından değerlendirdiğimizde, bayanlara olan sevgi ve saygının ifade edilmesi bakımından Anneler Günü ve Sevgililer Günü ile benzer noktalar taşısa da yapısı itibariyle biraz daha siyasi ve insan haklarına yönelik bir duruşa sahip.

Dünya Kadınlar Günü ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde 28 Şubat 1909 tarihinde Amerikan Sosyalist Partisi’nin bir ilanında  bir dikkati çekti. Bir şehir efsanesine göre ise Dünya Kadınlar Günü, 8 Mart 1957 tarihinde New York’ta tekstil sektörü kadın çalışanları, zor çalışma koşullarına karşı haklarının iyileştirilmesi için toplanarak bir protesto gerçekleştirdi. Protesto, polis gücü tarafından dağıtıldı ve 2 yıl sonra aynı gün yine aynı topluluktan kadınlar bir araya gelerek sendikalaştı. 8 Mart’ın çıkış noktası da bu olaya dayanıyor…

Kadinlar Gunu

2009 yılına yani bugüne gelip de 8 Mart kutlamalarına baktığımızda, bu özel günün Arnavutluk, Cezayir, Ermeniztan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Brezilya, Burkina Faso, Kamerun, Çin , Kuba, Gürcistan, İtalya, İsrail, Laos, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Moldovya, Moğolistan, Karadağ, Romanya, Rusya, Sırbistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam ve Zambiya’da ulusal gün kabul görerek tatil ilan edildiğini görüyoruz.

Dünya Kadınlar Günü, bu ülkelerde tatil olarak kutlanmasının yanı sıra erkeklerin, hayatlarındaki anne, eş, kız çocuk, kız arkadaş ve meslektaşları gibi özel kadınlara çiçek ve küçük hediyeler verdikleri bir yapıya da sahip. Hatta Romanya gibi bazı ülkelerde Anneler Günü’ne benzer olarak bu listedeki bayanlara ilaveten anne, büyük anne gibi büyüklere de hediyelerin verilmesi geleneği uygulanıyor.

Bu yılki kutlamalar çerçevesinde ise Kızılhaç Uluslararası Komitesi, Dünya Kadınlar Günü’nde savaş halindeki ülkelerde yaşayan kadınların sağlık koşullarının tehlike altında olduğuna dikkat çekilmesi gerektiğine dair uyarılarda bulundu. UNICEF verileri doğrultusunda, savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki kadınların, hamilelik ve doğuma bağlı nedenlerle hayatlarını kaybetme oranı diğer ülkelerden tam 300 kat daha fazla olduğu biliniyor.

Tüm dünyada kadınların uygun koşullar altında ve güvenle yaşadıklarını göreceğimiz günlerin çok yakında olması dileğiyle:
Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! 🙂

İmajlar: Associatedcontent.com, Daylife.com.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR


Kahve sevenler için Galata’da keyifli bir mekan: Cherrybean

Cherrybean

Hafta sonları Taksim‘den Galata’ya doğru yapacağınız güzel bir yürüyüşün ardından Galata’daki Cherrybean‘de aromalı enfes kahveler ve tazecik kekler eşliğinde gazetenizi okuyabilirsiniz.

Galata Kulesi’nin giriş kapısının karşısındaki Camekan Sokak’ta ilerleyin, sokak sağa doğru kıvrıldıktan biraz sonra sağ hizada Cherrybean Coffees’i göreceksiniz. Beş masalık küçük ve samimi bir ortamı olan kafede, sıcak ve soğuk onlarca kahve çeşidi, meyveli ve çikolatalı ev yapımı keklerle güzel bir müzik sizi bekliyor.

Yazının devamı >>

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

4 Yanıt ““8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hikayesi ve kutlanışı””

 1. Birleşmiş Milletler Örgütü 1975′i Dünya Kadınlar Yılı olarak duyurduktan sonra, 16 Aralık 1977′de de 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti.

 2. Ne yazık ki bu emekçi kadınların, haklarını aradıkları ve aramaları gereken bu kutsal gün, her şeyin dejenere edilerek değiştirildiği kapitalist dünyada, basının, bilinçsiz aydınların, modacıların ve sınıf bilincine ulaşamamış sendika ve sözde partilerin; vurdumduymazlık ve gayretleriyle kapitalizme hizmet eder hale getirilmiş, tüketimin aracı olmuştur.

 3. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…

  Sistem yanlısı popüler medyanın diline düştükten sonra ismi “dünya kadınlar günü” olarak iğdiş edilmiş olan bu gün, asıl olarak, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”dür. Bu iğdiş edilmiş ismine aldanılarak insan cinsinden bir tanesine adanmış bir gün olarak anılması traji-komik ve ironiktir.

  Fakat düşününce, sınıf çelişkisi gerçeği başka türlü nasıl örtbas edilir ki? Değil mi…

  Sanıldığının aksine Sovyetik bir hak arayışı değil, Chicago tekstil çalışanlarının adaletli çalışma saatleri, çalışma ortamının asgari sağlık koşullarına kavuşturulması, daha insani ücret taleplerinden doğmuş bir gündür. Tekstil sektöründe ucuz işçi olarak kadın işgücünün daha yaygın kullanılması, o zamanlardan beri pek fazla bir şeyin (sınıfsal bazda) değişmediğini de usul usul anlatır bize bu kökeni eski anma günü…

 4. ABD’nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınlar, 1800’lü yılların ortalarından beri daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermektedir. Ama bunca yıllık mücadeleye karşın elde edebildikleri pek bir hak yoktur. En sonunda, 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler.

  Ancak patronlar bu greve zalim bir şekilde müdahale ederler. Greve giden kadınlar fabrika binasına kilitlenirler. Patronlar bu yolla grevin başka fabrikalara sıçramasını engellemek isterler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve fabrika yanmaya başlar. Ne yazık ki yangından fabrikada bulunan kadın işçilerden çok azı kaçarak kurtulmayı başarır.

  Yanan fabrikadan kaçmayı ve fabrikanın çevresine kurulmuş olan barikatları aşmayı başaramayan 129 kadın işçi yanarak ölür.

  8 mart ın kadınlar günü seçilmesi bu nedenledir

  “kadınlar gününüz kutlu olsun”

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: