“Güçlü bir iş fikri hakkında kısa bir hikaye: Yolveren”

yolverenYolveren, Joe adında başarıya susamış, hırslı ve genç bir girişimcinin hikayesi. Joe her ne kadar çalışsa da hedeflerinden uzaklaştığını hissinden kurtulamayan bir adamdır. Bir gün, kötü geçen bir çeyreğin sonunda çok önemli bir satış konusunda umutsuzluğua kapılmış bir haldeyken, esrarengiz Pindar’dan fikir almaya karar verir. Pindar, hayranları tarafından Başkan olarak çağırılan efsanevi bir danışmandır.

Sonraki hafta boyunca Pindar, Joe’yu bir takım “Yolveren”lerle tanıştırır. Bir restoran sahibiyle bir CEo ile bir finansal danışmanla bir emlak komisyoncusuyla ve bir de bu insanların hepsini bir araya getiren Bağlantıcı ile. Pindar’ın dostları “Bulutların ötesinde bir başarının beş kuralı”nı Joe ile paylaşıp ona, bahşetmenin gücüne nasıl erişileceğini öğretirler.

Joe, almaktan ziyade vermeye odaklanmanın, başka bir deyişle başkalarının menfaatlerine öncelik vermenin ve devamlı olarak onların hayatlarına değer katmanın, nihayetinde insana beklenmedik ve harika bir şekilde geri döndüğünü öğrenir…

Bob Burg ve John David mann tarafından kaleme alınan Yoveren Kapital Medya Hizmetleri tarafından 2008 yılında yayınlandı. Çevirisini Ozan Mert Özkan ve Duygu Ergun’un yaptığı kitap, Yolalan, Sır, Değer Kuralı, Kahve İkramı, Rachel, Nüfuz Kuralı, Susan, Hakiki Olma Kuralı, Gus, Almaya Açık Olma Kuralı, Tam Daire ve Yolveren olmak üzere 14 bölüm ve 129 sayfadan oluşuyor.

Bob Burg

Bob Burg

Pazarlama gurusu ve The Dip’in yazarı Seth Godin, kitap ile ilgili olarak: “Çoğu insan bu kitabı alacak cesareti kendinde bulamayacak, alsa bile sonuna kadar okuyup, öğrendiklerini kullanmak konusunda irade gösteremeyecektir. Ama siz  bunu yapacaksınız. Ve eminim bunu yaptığınıza memnun olacaksınız.” diyor.

John David Mann

John David Mann

Okuyucusunu, iş dünyasının karmaşık koridorlarından geçirerek bir çırpıda çıkış kapısına ulaştıran Yolveren, liderliğe giden yolde turnayı gözünden vurmak için gereken kilit niteliğinde beş kuralı anlatıyor.

1. Değer Kuralı: Gerçek kıymetinizi belirleyen, size ödenenden ne kadar fazlasını değer olarak geri verdiğinizdir.

2. Kazanç Kuralı: Gelirinizi belirleyen, ne kadar insana hizmet ettiğiniz ve bu hizmeti ne kadar iyi verdiğinizdir.

3. Nüfuz Kuralı: Nüfuzunuzu belirleyen, diğer insanların çıkarlarını ne denli ilk sıraya koyduğunuzdur.

4. Hakiki Olma Kuralı: İnsanlara sunabileceğiniz en değerli şey, kendinizsiniz.

5. Almaya Açık Olma Kuralı: Verimli şekilde vermenin anahtarı almaya açık olmaktır.

Bu kuralları ayrıntılarıyla öğrenmek isteyenlere ise kitabı okumak kalıyor. İyi okumalar:)

Friendfeed Yorumları

ffyolveren1

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: