“Tim Burton sunar: Alice Harikalar Diyarında”

timburton1Filmografisine baktığımda beğenmediğim bir filmi bile yok. Karanlık ve gotik atmosferler, apayrı bir hikaye yapısı, sırf Vincent Price’a duyduğu büyük hayranlık bile Onu en sevdiğim yönetmen koltuğuna oturtabilir. Son zamanlarda belki çok bilinen bir yönetmen ama daha ilk yapımlarından ve Vincent’dan beri seviyorum Onun filmlerini ve evet bazıları kendini tekrar ediyor dese de o bir sinema filminde atmosfer yaratmanın ne demek olduğunu belki de en iyi bilen yönetmen. Kısaca O, Tim Burton…

Yaptığı filmler içerisinde en basit bir hikayeyi bile apayrı bir yapıya büründürdüğünü görebiliyoruz. Örnek mi alın size Sleepy Hollow ya da büyüklere de masallar anlatabildiğini de biliyoruz bunun örneği de Big Fish olsa gerek. Pee Wee’de apayrı fantastik bir hikaye, Edward Scissorshand’de dünyanın en güzel aşk hikayesi, Sweeny Todd’da gotik bir korku müzikali ve elbette Nightmare Before Christmas ile aşılması zor bir mükemmellik.

mia-wasikowskaİşte sinemanın bu büyük masal anlatıcısının en sevdiğim masal olan Alice Harikalar Diyarındayı çekmesi ve benim de buna sevinmeme gibi bir davranış göstermem ya da daha 1 yılı olmasına rağmen heyecandan kudurmamam beklenemez.

imdb’deki tarihe göre Tim Burton’ın Alice Harikalar Diyarındası Amerika’da 5 Mart 2010’da gösterime girecek. Filmde Alice’i Avusturalyalı genç oyuncu Mia Wasikowska oynuyor. Tanınmamış bir isimin seçilmesi bence çok iyi olmuş çünkü gerçekten Alice rolü için çok popüler ve gereksiz birisi seçilse sinir olabilirdim. Şimdi en azından birşey hissetmiyorum.

mad-hatterAlice dışındaki rollerde ise hem tanınmış hem de Tim Burton’ın filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkan oyuncuları görüyoruz. İlk sırada elbette Johnny Depp var. Burton’ın çoğu filminde rol alan usta aktör bazılarına göre Burton filmlerinde oynayarak kendisini tekrar ediyor. Ben buna katılmıyorum. Edward Scissorshand, Ichabod Crane, Ed Wood, Sweeney Todd, Willy Wonka, Victor Van Dort gibi karakterler Depp olmasaydı asla tam olamazdı bence. Johnny Depp, Alice Harikalar Diyarında da Şapkacı’yı (The Mad Hatter) oynayacak. Bu dengesiz ve çok konuşan karakter için biçilmiş kaftan bence.

Bu arada Tim Burton’ın filminde Alice Harikalar Diyarındanın devam kitabı Through the Looking-Glass (Aynanın İçinden) adlı eserden de katkılar olacak gibi görülüyor. Zira oyuncu kadrosuna baktığımzıda Red Queen ve White Queen var ki bu iki karakter ikinci kitaptaki satranç maçında karşımıza çıkıyor ve Alice White Queen’in piyonlarından birisi olarak bu oyuna dahil oluyordu. Burada aklınıza kötü Kupaların Kraliçesi gelecektir elbette, belki de Red Queen ile bizim kötü kraliçe (Queen of Hearts) aynı karakterde bir araya gelebilir.

hathaway-bonhamWhite Queen rolu için son zamanların yıldızı parlayan aktrisi Anne Hathaway rol alıyor. Genç oyuncuyu beni gülme krizine sokan Get Smart’tan hatırlayabilirsiniz. Bu arada Hathaway’in Rachel Getting Married ile son Oscar ödüllerinde en iyi aktris ödülüne aday olduğunu da hatırlatayım. Red Queen rolünde ise daha tecrübeli bir aktris var. 2001 yılından beri Tim Burton’la nişanlı olan Carter, son yıllarda Johnny Deep gibi Tim Burton’ın çoğu filminde karımıza çıkan bir oyuncu. Eğer Red Queen ve Kupaların Kraliçesi aynı karakterde birleşecekse kitabın meşhur sözü “Kafalarını kesin!” Carter tarafından söylenecek gibi görülüyor.

alanrickmanFilmde kimin oynadığı konusunda beni meraktan çatlatan karakter ise Tırtıl (Caterpillar) idi. Nargile içen bu müthiş karakteri filmde Alan Rickman oynayacak ki bence mükemmel olmuş. Die Hard’ın kötü adamı Hans Gruber ya da Robin Hood filmindeki kötü Nottingham Şerifini oynayan usta aktörü sanıyorum herkes Harry Potter serisindeki Severus Snape rolüyle daha iyi hatırlayacak. Gerçekten oyuncu kadrosunda olmasından büyük mutluluk duyduğum isim kesinlikle Rickman oldu. Bu arada Rickman, Sweeney Todd’da Judge Dupin karakterini oynamıştı. Kimbilir belki de Burton uzun birliktelikli bir oyuncu seçimi daha yapmıştır ki umarım bu doğrudur.

Cheshire kedisini Stephen Fry’ın oynayacağı filmde Beyaz Tavşan rolü içinde şu aralar Michael Sheen’in adının dedikodusu dolanıyor. Bu arada hangi rolü üstleneceği resmen açıklanmasa da usta aktör Christopher Lee’de (bknz. Count Dracula, Saruman, Count Dooku) film kadrosunda yer alıyor. Büyük ihtimalle Kupa Kralı olacağına inanıyorum ama rolü hala net olarak belli değil.

Bu arada ayrı bir konu olarak Tim Burton’ın 1984’de çektiği kısa filmi Frankenweenie’yi tekrar çektiğini ve perdede 2011’de olmasının beklendiğini de aktarayım. Alice filmiyle ilgili son duyduğum bilgi ise filmin müziklerinin Danny Elfman tarafından yapılacağı. Nightmare Before Christmas’daki başarısı hatırlanırsa bu usta bestecinin bu film için biçilmiş kaftan olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmaz.

Sonuç olarak Tim Burton’ın bu beklenen (kesin karanlık ve gotik olacak) şaheseri için daha 1 yılımız bulunuyor. O zamana kadar bolca Burton filmi izleyebilir ve Lewis Carroll’ın efsane masalı Alice Harikalar Diyarındayı okumuş olalım ya da olmayalım tekrar okuyabiliriz. Kitabın okuduğum en iyi basımının İş Bankası Kültür yayınlarından çıkan Sinan Ezber çevirisi olduğunu da söyleyebilirim. Bu çevirinin en büyük güzelliği de Alice’in ilk baskısındaki çizimleri yapan John Tenniel’in çizimlerinin kitapta aynen yer alması olsa gerek. Bu nedenle filmi beklerken kitabı alın ve çocuklarınıza ve daima çocuk kalacaklara (ne güzel!) bolca okuyun. Bu kadar yazdıktan sonra kapanış cümlesini de Kupaların Kraliçesi söylesin bari: “Kafalarını kesin!” 🙂

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

4 Yanıt ““Tim Burton sunar: Alice Harikalar Diyarında””

  1. alice harilakar diyarı çocukken okuduğum güzel bir kitaptı.Daha sonra çizgi filmini de izledim.Güzeldi.Ama bana karışık gelmişti.İzlememiştim.Filmini çok da merak etmiyorum açıkçası.

  2. formula 1 aslında benim için bir hastalık kolay kolay vazgeçmem ondan ferrari bir numara massa veya rai farketmez.

  3. Benim en sevdiğim filmi ‘Beetlejuice’. Ama son filmini pek sevdiğim söylenemez.

    Kendini tekrar ediyor olayına ben de katılmıyorum, ama sanırım bu yakıştırmanın sebebi genelde ya da daha doğrusu son zamanlarda yaptığı filmlerin benzer kamera kayıtları ve benzer ortamlarda çekilmesi.

    Ben 2009’da da yeni bir projesi var sanıyordum?

  4. tim burton kendini tekrar ediyor diyemeyiz çünkü yarattığı uç dünya içerisinde takılıyor. yeni bir dünyada daha yaratacak hali yok. ancak uyarlamalar konusunda aynı yanılgıya düşüyor. diğer filmlerinin yanında çok zayıf kalan uyarlamaları yapmaya devam ediyor. alice’i hikayesi için cidden merak ediyorum ama tüh ya daha iyi bir film çıkarabilirdi bu adam diyeceğim muhtemelen. beni tamamen kendi hikayesi olan frankenweenie daha çok ümitlendiriyor müthiş bir film olacak diye.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: