“Tüketicileri hipnotize eden metin yazma teknikleri: Kelimelerle İkna”

kelimelerleiknaPazarlama danışmanlığı firması “Hipnotic Writing Inc.”in başkanı Dr. Joe Vitale tarafından yazılmış olan “Kelimelerle İkna Etmenin Yolları”, hipnotizma ilkelerinin metin yazımına uygulandığında verdiği olağanüstü sonuçlar üzerine odaklanıyor. Kelimelerle okuru hipnotize etme yöntemini kendi satış metinlerine yıllardır uygulayan Vitale, kitapta okurunuzdan istediğiniz tepkiyi nasıl alacağınızı ve onu nasıl ikna edeceğinizi ayrıntılarıyla anlatıyor.

Joe Vitale, Kelimelerle İkna Etmenin Yolları’nda, Agatha Christie’den Ernest Hemingway’e pek çok büyük kalemin şaheserlerinde hissedilen ikna yöntemine dair satış tekliflerinden internet ve e-posta metinlerine kadar tüm alanlarda kullanabileceğiniz taktikler vererek reklamlarınızın etkinliğini ve satışlarınızı artırmanın püf noktalarını aktarıyor. Yazar, hipnotik yazımı ve ardındaki zihinsel-davranışsal ilkeleri bilen çok sayıda uzmana da atıfta bulunuyor ve kendi kendinizi eğitmeniz için gerekli olan kaynakları sunuyor.

joevitaleVitale’nin pek çok kitabı bulunuyor. Bu kitaplardan en son yayınlananlar, “There’s a Customer Born Every Minute”, “Meet and Grow Rich”, “The Greatest Money-Making Secret in History”, “Adventures Within The e-Code”. Kelimelerle İkna Etmenin Yolları’ndan sonra yayınlamayı planladığı kitabının adı ise “Buying Trances”. Yazarın hipnotik yazım teknikleri için hazırlamış olduğu yazılım programı hakkında ayrıntılı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilir veya aylık e-dergisine ücretsiz üye olabilirsiniz.

Kapital Yayınları’ndan MediaCat Kitapları arasından 2008 yılında basımı gerçekleştirilen Kelimelerle İkna Etmenin Yolları, Zeynep Yaman ve İlke Haydaroğlu tarafından dilimize çevrilmiş. 288 sayfadan oluşan kitapta toplam 50 bölüm bulunuyor. Bu bölümlerden bazıları, Uyanma Zamanı, İmkansız Olan Ne?, Üstüne Para Verseniz Kötü Bir Mektubu Okumam, İşin Sırrı: Samimiyet, Hipnotik Yazımın Akıl Oyunları, Hedef Kitlenin Zihnindeki “Emir Merkezi” Nasıl Kontrol Edilir?, Hipnotik İnternet Günceleri ve Zihni Tetikleyen Hatırlatıcılar.

İşte size bu bölümlerden biri olan “Hipnotik Başlıklar Yazmanın 30 Sırrı”ndan bazıları:
Bir fayda sunun
İlginç sorular sorun
Vaadinizi ön plana çıkarın
Okurunuzu uyarın
Esprilerinizde ölçülü olun
Garantili klişelere başvurun

Vitale’nin, çok sevdiğim bir yazar olan Stephen King’in bir tavsiyesini kitabında hatırlatmış olması dikkatimi çekti ve sizinle de paylaşmak istedim:
“Stephen King’in tavsiyesine kulak verin. Metninizin 10 ayrı kopyasını hazırlayıp 10 kişiye (aile içi olmaz) dağıtın. Geri dönüşler geldiğinde, ortak noktaların neler olduğuna bakın.”

Son olarak kitapta yer alan birkaç küçük ipucunu daha paylaşayım…

– Sildiğiniz her kelime için 1000 dolar kazanacakmış gibi hareket edin. Düzeltmelerinizi yaparken olabildiğince acımasız davranın.

– Metninizi yükske sesle okuyun. Bu çok aydınlatıcı olabilir. Hatta metninizi size okuyacak birini bulun.

– Etken cümleler kullanın. Edilgen cümleler sıkıcıdır. Etken cümleler ise hipnotiktir.

– Virgül olan yerleri noktaya çevirip çeviremeyeceğinize bir bakın. Bu, metninizi hantallıktan kurtarır.

Yukarıda aktardıklarımın size ufak da olsa bir yararı olmuşsa ne mutlu bana! Daha fazlasını istiyorsanız doğru kitapçıya:)

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

10 Yanıt ““Tüketicileri hipnotize eden metin yazma teknikleri: Kelimelerle İkna””

 1. Tüketiciyi ikna etmek istiyorsan onun ilgi ve ihtiyacına yönelik kelimeler seçmelisİN.Bu tüketicinin dikkatini çeker.Espiri de katılırsa slogana harika olur.

 2. Sayın Birol Acar,

  Ben teşekkür ederim. Sadece kitapla ilgili olarak örnek vermek istemiştim. Anlaştığımıza da sevindim. Saygılarımla.

 3. Sevgili Onur kardeşime,
  Anlaştık. Benim söylemek istediğim de buydu. Bu sitede politika pek iyi kaçmıyor. Ama genede politika günlük hayatımızı etkiliyor. Bu bilinçle. teşekkürler…

 4. Sayın BİROL ACAR,

  Ben kitapla ilgili olarak birşeyler yazdım. Benim için Başbakan ve kitlesi değil söz konusu olan. Sizin yazdıklarınıza göre “Hipnotik metinler bir işe yaramaz” anlamı çıkıyor ki eğer kitapla ilgili yazdıysanız. Ben siyasetle alakalı (taraftar olarak) birşey yazmadım. Olay neden siyaset, Cumhuriyet, Bilim’e geldi anlayamadım.

 5. İlgi çekici bir kitap olduğu kesin. Okunacaklar listesine eklendi hemen 🙂

 6. Onur Almışlar, sizinki bir sonuç ama bence, Başbakanın sırrı yeteneğinde değil. İşin asıl sırrı okumayan, araştırmayan, lafın arkasındaki aldatmacaları hissetmeyen, cahil kalmış halk kitlelerinin zaafında. Onlar hipnotizmaya zaten kendilerini hazırlamışlar, hazırlanmışlar.

  Bir gün politika değişir, bilim adamları halk kitlelerinin yöneticisi olmayı becerirlerse “ki bu doğru söylemek, inanç sahibi olmak, istismar etmemek, insani zaafları kullanmamak, sadece ve sadece gerçekleri savunmak…gibi ahlaki , maddi – manevi değerlerin ön plana çıkması demektir.” her şey değişir.

  Şöyle düşünün… Türkiye’deki 72 milyon kişi eğitimsiz kalmak yerine, tamamen yüksek öğrenim görmüş olsaydı, bugünkü kaç tane politikacı ayakta kalabilirdi? Kaç tanesi kaç kişiyi arkasından sürükleyebilirdi? Bunun tam tersi de düşünülebilir doğaldır ki… Neden hala 72 milyon insan Cumhuriyetin kurulmasının üzerinden 85 yıldan fazla zaman geçtiği halde, okur yazar sayısı %100 değil. Eminim ki araştırılsa yeteneksiz yöneticilerin ülkemizdeki başarılı olmalarıyla ters orantılı olduğu ortaya çıkar. Ne kadar cehalet, o kadar çok oy.

  Soralım:
  Halk neden bilim adamlarına inanmaz? Halk neden sanatçıları sevmez, halk neden dünya işlerinden çok ahiret işlerini savunur (akçeli işler dışında)?

  Gelelim baştaki Başbakanın kerametine:
  İşin sırrı lafı söyleyendeki keramette değil, dinleyicideki anlama, kavrama yeteneğinde. Öyle olmamış olsaydı. Sadece vaadlerle birileri oyları götürmezdi. Ya da vaadedilenler yüzyıllardır yerine getirilmiş olsaydı hala yeni vaatler icad edilmezdi. Hepimiz mutululuktan uçuyor olurduk.
  Hayatı kolaylaştıran bilimdir. Gerisi laftır.

 7. @Sego haklı! Tüketiciyi ya da hedefimizdeki kitleyi metinlerle etkileyebilmemiz için hedef kitlenin okuyucu olması gerekiyor. Fakat Türkiye’de hipnotik metinleri siyasilerde görmek mümkün. Örnek olarak Başbakan Erdoğan, ustaca hazırlanmış metinleri, mükemmel hitap yeteneğiyle hedef kitlesine aktarıyor. Tabi siyasette “hedef kitle” demektense “taraftar” demek daha doğru ama yine de Türkiye’de hipnotize metinler siyasette geçerli olabilir.

  Blog yazarları, gazetelerdeki köşe yazarları da hipnotik metinleri uygulayabilirler. Henüz gerçekleşmemiş olsa bile ileride “reklam yazıları” yayınlanmaya başlayacak ve işte o zaman hipnotik metinler işimize yarayacaktır.

  Elbette bu kitapta yer alan bilgileri, yöntemleri kendi hayatımızda farklı şekillerde uygulamamız da mümkün.

 8. “Okurunuzu uyarın” benim için en can alıcı bölüm bu cümle işte!

 9. hipnotize OLMAMAK için okumak lazım…

 10. Hemen. Şimdi. Kitapçıya gidiyorum!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: