“Bob Dylan ve Blowin’ in the Wind”

bobdylan60’lı yılların müziği dediğimizde aklımıza gelen en önemli isimlerden birisi Bob Dylan. Aslında sadece 60’lı yıllar dememek lazım, hala ayakta ve sapasağlam müziğiyle aramızda Dylan ama burada sadece Blowin ın the Wind’e değineceğim ve bunun tek nedeni az önce dinlemiş olmam.

Blowin’ in the Wind, 1963 yılında piyasaya çıkan The Freewheelin’ Bob Dylan albümünün açılış şarkısı ve 60’lı yıllarda savaş karşıtı Vietnam protestolarında da en sık kullanılan parça. Şarkıda geçen “The answer my friend is blowin’ in the wind” sözü için “yanıt tam yüzünün önünde” ya da “yanıt rüzgar gibi belirli değildir” gibi iki farklı yorum yapılıyor. Bu yorumlara rağmen şarkı asla soruya kesin bir yanıt vermiyor.

Şarkı bir çok kişi tarafından da coverlanmış. En bilineni de Joan Baez versiyonu. Hatta ikisinin bir arada söyledikleri bir yorum da mevcut. Bazı kişiler Joan Baez versiyonunu Dylan’ın yorumuna tercih etse de benim oyum kesinlikle Dylan’dan yana. Baez dışında, Duke Ellington, Bobby Darin, Elvis Presley, Stevie Wonder gibi isimlerinde seslendirmesinin yanısıra şarkının İtalyanca, Almanca, İsveçce, Bengal dilinde olmak üzere başka versiyonları da mevcut. Bunların içinde en bilinen ve sevileni de kuşkusuz efsane Marlene Dietrich tarafından “Die Antwort Weiss Ganz Allein Der Windi” adıyla söylenen Almanca versiyonu olmakta.

Blowin’ in the Wind, 1999 yılında Grammy Hall of Fame’e dahil olduktan sonra 2004 yılında da Rolling Stone dergisi tarafından hazırlanan tüm zamanların en güzel 500 şarkısı listesine 14. sıradan girmiştir. Bu arada aynı listenin ilk sırasında Bob Dylan’ın Like A Rolling Stone ile yer aldığını da ekleyeyim.

otostopGelelim şarkının günümüze gelene kadar yer aldığı en meşhur referanslara. İlk olarak Forrest Gump filmine gidebiliriz. Burada Forrest’ın ebedi aşkı Jenny, virane bir barda sahnede çıplak olarak sadece gitarıyla Blowin’ in the Wind’i söylemiştir. Filmin soundtrackinde Joan Baez versiyonu bulunmaktadır. Bilimkurgu dünyasının en mükemmel ve komik kitaplarından birisi olan Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde de şarkının ilk cümlesi olan “How many roads must a man walk down?” sözü nihai soru olarak yer alır.

doh-inthewindElbette birçok çizgi filmde de bu şarkıya gönderme yapılmaktadır. Ed Edd ‘n Eddy adlı çizgi filmde Jonny’nin Eddy’e sorduğu soruya Eddy, “the answer my friend is blowin’ in the wind” diye yanıt vermiştir. Ayrıca en yıkım çizgi filmlerden birisi olan Animaniacs’da da bu efsane satır New Jersey ile bağlantılı olarak yanıtlanmıştır. Bunun dışında Susam Sokağı’nda da Number Guy karakteri soruyu sormakta ve yanıtlarıda bir rakam olmaktadır. Elbette bu kültürel bağlantılara değinirken The Simpsons’dan bahsetmemek olmaz. Bir bölümde Homer, annesinin “How many roads…” sorusuna “Yedi” diye yanıt vermiştir:) The Simpsons ile ilgili bir diğer bağlantı da 10. sezon 6. bölümünün isminin “Do’h in the Wind” adını taşımasıdır. Bu bölümde hippilerle bağlantılı birçok nokta ve şarkı vardır ki bu bile ayrı bir yazı konusu olabilir.

Son olarak şarkının, Can Yücel’in “Her Boydan” isimli kitabında Yücel tarafından yapılmış güzel bir çevirisi de bulunmaktadır. Kitapta çeviri, isim verilmeden “Bir İrlanda Türküsü” olarak geçer.

Bu kadar yazdıktan sonra dinlemeden olmaz. İşte Bob Dylan’ın en güzel şarkısı ve altında da sözleri. İyi dinlemeler…

Bob Dylan – Blowin’ in the Wind

How many roads must a man walk down, before you call him a man?
How many seas must a white dove fly, before she sleeps in the sand?
And how many times must a cannon ball fly, before they’re forever banned?
The answer my friend is blowing in the wind, the answer is blowing in the wind.
How many years can a mountain exist, before it is washed to the sea?
How many years can some people exist, before they’re allowed to be free?
And how many times can a man turn his head, and pretend that he just doesn’t see?
The answer my friend is blowing in the wind, the answer is blowing in the wind.
How many times must a man look up, before he sees the sky?
And how many ears must one man have, before he can hear people cry?
And how many deaths will it take till we know, that too many people have died?
The answer my friend is blowing in the wind, the answer is blowing in the wind.
The answer my friend is blowing in the wind, the answer is blowing in the wind.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

2 Yanıt ““Bob Dylan ve Blowin’ in the Wind””

  1. Merhaba çoook önceleri yazdığım bir yazıya böyle güzel ve bilmediğim bir yorumun gelmesi gerçekten harika:) Çok teşekkürler şarkıyla ilgili bilmediğim bu süper katkı için.

  2. Bu şarkının ilk performanslarından bir tanesinde Bob Dylan şarkıyı şöyle anons etmişti: “Bu protest bir şarkı ya da onun gibi bir şey değil. Ben sadece biri tarafından, birilerine söylenmesi gereken bir şeyleri yazıyorum.” Güzel bir yazı olmuş sizinkisi de. 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: