“Ne Dersin Azizim?”

nedersinazizim1

Çoğu zaman izlediğim tiyatro oyunlarıyla ilgili yazılar yazmaya çalışıyorum. Ancak bazen vakit yaratamıyorum bazen de yazıyorum ama bir tavsiye yazısından öteye geçmiyor. Ne Dersin Azizim için aşağıdaki yazım bir tavsiye yazısı değil. Ben beğendim, siz de izleyin demiyor… İzlemeseydim çok şey eksik kalırdı, siz de izlemezseniz hiçbir zaman bilemeyeceğiniz bir yanınız eksik kalacak diyor.

Aziz Nesin’in öykülerinden Yücel Erten’in derleme ve yönetimiyle sahneye uyarlanan oyun, deneyimli oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Devlet Tiyatroları sahnelerinde sergilenmeye başlayan “Ne Dersin Azizim?”, kelimenin tam anlamıyla güçlü bir oyun.

nedersinazizim2Ocak 2009’da Şişli Cevahir Sahnesi’nde prömiyeri yapılan Ne Dersin Azizim, sergilenmeye başlandığı ilk günden bu yana salonu dolduruyor. Geçenlerde sıkı takibim sonucu hemen hemen orta sıralardan bilet bulmayı başardığım Ne Dersin Azizim, hayatımda izlediğim en iyi ilk 5 oyun arasına girmeyi başardı. Oyunda biraz karanlıkda olsa birkaç kare almayı da başardım, onları ancak yarın yazıya ekleyebileceğim. Şimdilik bir tiyatro sitesinden aldığım imajları paylaşıyorum.

Son dönemde içinde bulunduğumuz ortam ve gündem itibariyle özellikle izlenmesi gereken oyun, başta hepimizi düşündürdü; ardından bolca güldürdü. Aslında gülerken bir yandan da ağlanacak halimizle dalga geçiyor gibiydik… Kapanışında ise tekrar düşündürdü. Özellikle sonuna doğru bir takunya sahnesi vardı ki ister istemez gözlerim doldu.

aziz_nesinDevlet Tiyatroları tarafından 2009 yılı boyunca sergileneceğini umut ettiğim “Ne Dersin Azizim?” oldukça uzun bir oyun, neredeyse 3 saat sürüyor. O nedenle gitmeyi düşünüyorsanız programınızı süreyi de göz nünde bulundurarak yapın. Çünkü yarıda çıkmak gibi bir ihtimaliniz olamayacaki böyle bir ihtimali aklınızın ucundan bile geçirmeyeceksiniz:) Oyunun ardından bir yerlere giderim veya birileriyle buluşurum diyorsanız, araya 3 saatlik dilimi mutlaka koyun.

Ve son olarak gülmekten karnınıza ağrılar girmesine sebep olabilecek bir oyuncu var ki bahsetmeden geçemeyeceğim. TV ve sinema izleyicisinin Bir İstanbul Masalı’nda Oğuz, Kurşun Yarası’nda Yüzbaşı Niko, İstanbul Şahidimdir’de Mehmet Gümüş, Çemberimde Gül Oya’da Komiser, Düşler ve Gerçekler’de Zafer, Beyza’nın Kadınları’nda Arkadaş, Aşka Sürgün’de Mustafa, Taşların Sırrı’nda Eren ve Kabuslar Evi: Uyurgezerler’de Baba olarak tanıdığı Burak Şentürk, yılların verdiği deneyimle tiyatro sahnesini doldurmayı çok iyi biliyor. Öyle güzel bir performans sergiliyor ki gerçekten gülüyor, gülerken de işte oyunculuk budur diyorsunuz. Şentürk’ün bu performansının yanı sıra diğer oyunculardan da bahsetmeden geçmek olmaz.

buraksenturkOyuncu kadrosu, Atsız Karaduman, Ali Ragıp İpin, Hakan Vanlı, (Burak Şentürk), Ozan Uçar, Mahmut Gökgöz, Hülya Çelik ve Aylin Keleşoğlu’ndan oluşuyor. Oyun boyunca bir piyanist (Ayca Daştan – Alper Rumelioğlu) müzikleriyle oyunculara eşlik ediyor. Tüm oyuncuların sahnesi son derece kuvvetli olsa da sesini çok beğendiğim Atsız Karaduman, Ali Ragıp İpin, Hakan Vanlı ile Mahmut Gökgöz’ün oyunculuklarıyla hafızalarda yer ettiklerini özellikle vurgulamak isterim. Oyunculuklarının yanı sıra enstrüman çalmadaki yeteneklerini de unutmamak lazım. Zira oyunun sonlarına doğru kulaklarınızı okşayacak bir müzik şöleni sizleri bekliyor.

Oyun hakkında daha fazla bilgiye Devlet Tiyatroları sitesindeki buradaki veya hemen şuradaki iki oyun sayfalarından, biletlere Cevahir Sahnesi’ndeki gişeden ve web üzerindeki satış sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ne Dersin Azizim’den bu kadar bahsetmek yeter herhalde, bir tek oyunu anlamadığım kaldı. O kadarını da benden beklemeyin artık… Bir an önce gidip izleyin ki üzerinden yorumlarımızı paylaşabilelim, değil mi? 🙂

İmajlar: Tiyatroonline.com, Humanizm.net.

Friendfeed Yorumları

ffazizim

Destekleyenler

mediacat3afm4bonny3azot10

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

5 Yanıt ““Ne Dersin Azizim?””

  1. sanırım bahar arkadas pek anlamamıs oyunu o sıkıcı dediğiniz yerler düsünmenizi gerektiren anlardan ibaret oyundaki konuyu anlamayıp sadece gülmek için gidenler lutfen gitmeyin bu oyuna!!!!!

  2. oyunun bazı yerleri çok sıkıcıydı çok komik yerleride vardı süperrrrrrrrrrrrr

Trackbacks/Pingbacks

  1. The title of your home page - 23 Mayıs 2014

    […] Fotoğraflar fistikyesili.com‘dan alınmıştır. […]

  2. NE DERSİN AZİZİM? - 5 Haziran 2010

    […] Fotoğraflar fistikyesili.com‘dan alınmıştır. […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: