“Güzellik Semptomu: Tercih mi yoksa zorunluluk mu?”

“…Kadının en güzel olması aynı zamanda en açık seçik görülen olması, güzelliğin ayrıcalığıdır. Onu, duyuların en açık aralığından netlikle parlarken buluruz. Çünkü görme, bedensel duyularımızın en keskin olanıdır.”
Platon

guzelliksemptomuBir kadın ya güzeldir ya da değildir. Güzel değilse güzelleşmek için elinden geleni yapacaktır. Güzelse bir gün mutlaka bu güzelliğe veda etmek zorunda kalacaktır.

Nasıl ki hiçbir erkek hadım edilme kaygısından kaçamazsa hiçbir kadın da “güzellik beklentisi”nden kaçamaz. Peki o zaman güzellik nedir? Tarih boyunca pek çok dişil güzelliğin doğasını tanımlama girişimi olmuştur. Francette Pacteau, güzellik nitelemesine değil niteleme ediminin kendisine odaklanarak bu tip araştırmalara yeni bir boyut kazandırıyor.

Ayrıntı Yayınları tarafından 2005 yılında birinci basımı gerçekleştirilen Güzellik Semptomu, 245 sayfa ve dokuz bölümden oluşuyor. Bu bölümler, Laura’nın Portresi, İmgesel Eş, Parçalanmış Güzellik, Altın Oran Kızı, Hiyeroglif Olarak Kadın, Karanlıkta Kıta, Derinlemesine Deri, Son Görüşte Aşk ve Ayna, Ayna. Kitabın yazarı olan Francette Pacteau, California Üniversitesi’nde Sanat Tarihi bölümünde çalışmalarına devam ediyor.

Kitapta, Rönesans şiirinden Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sına, Balsac’ın romanlarından Fritz Lang’in Metropolis’ine, Andre Breton’un Nadja’sından Jean Paul Goude’un Grace Jones fotoğraflarına kadar sanatın birçok dalında kusursuz dişil güzelliğin imgesine ulaşmak konusunda yaratıcıların sonu gelmez çabalarının arkasında duran asıl arzu tartışılıyor. Güzellik bakanın gözündedir deyişinin altında yatan karmaşıklık gözler önüne seriliyor.

“Kendimi kalın uçlu bir kalemle, şehrin soğuk caddesinde, siyah mantomun içinde beyaz yüzlü ve kırmızı rujlu resmedebilirim. Bu resim nereden geliyor? Moda fotoğraflarından mı?”
Leslie Dick

Araştırmasının yöntemini psikanaliz kuramı üzerine inşa eden yazar, basit ve özgün bir önerme geliştiriyor. Güzellik kelimesi, birbirinden farklı, özellikle eril olan semptomları tanımlayan bir terim. Kitapta semptom terimi, bastırılanın geri dönüşü anlamında kullanılıyor.

guzellik1“Kadın nerede?

Etkinlik/Edilginlik
Güneş/Ay
Kültür/Doğa
Gündüz/Gece
Baba/Anne

Baş/Kalp
Anlaşılabilir/Hissedilebilir
Lagos/Pathos

Düşünce her zaman karşıtı aracılığıyla çalışmıştır…
Gündüzüne karşı gece…
Beyazına karşı siyah…”

Helene Cixous

Pacteau, güzellik hakkındaki tartışmasını, kadın ve temsilleri arasındaki takasın olup bittiği alana yerleştiriyor; ancak gerçek kadın ve onun gerçek olmayan imgeleri arasında basit bir karşılığa dayanarak sinema, reklam, plastik sanatlar gibi mecralarda kadın imgelerini inceleme gibi geçmiş yıllarda çokça yapılan bir işe soyunmuyor. Yazarın derdi “güzellik”in ta kendisi!

İmaj: Papermag.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

11 Yanıt ““Güzellik Semptomu: Tercih mi yoksa zorunluluk mu?””

 1. geçekten beğendim. elinize sağlık. devamını da bekleriz 🙂

 2. Modern çağın “ilginç” güzellik anlayışına eleştiri getiriyor. Okunmalı…

 3. ilgincmis hakkaten. ama tam karar vermek guc. yine de tesekkerler….

 4. çok faydalı bir yazı olmuş .Teşekkürler bu güzel kitap hakkında bizi bilgilendirdiğiniz için.

  • bayıldımmmmmmm bu fikire renemsn,çok haklısın canım.herşeyin evde yapılanı daha güzel,daha lezzetli, ve daha kıymetlidir benim için.bir kadın isterse herşeyi evinde yapabilir.ellerine sağlık umarım bende senin kadar şanslı olurumda bu makinadan bulurum.

 5. gerçekten güzel tespitlerle dolu bir kitap. paylaştığınız için tesekkürler…

 6. Güzel olan ve sırf bundan dolayı dikkat çeken ve hatta hayatı kolaylaşan bir kadını zaman güzelliğini alıp götürdükten sonra büyük bunalımlar ve zorluklar bekliyor.

 7. Bence kadınlar karşı cinslerden ziyade hemcinsleri için daha çok özen gösteriyorlar.

 8. Güzellik semptomu bir zorunluluk.Örneğin evde bakımsız olduğumuz günler olur.Ama dışarı çıkarken bir alışverişe ya da işe giderken bakımlı olmak zorundayız.Güzel olmak zorundayız.İnsanların kendilerini topluma beğendirmek gibi arzuları var.Her insan beğenilmek ister.

 9. Burada kitap hakkında yorum yapmayacağım. Çünkü okumadım.
  Ama, editör izin verirse bir tartışma başlatmak istiyorum:
  “Kadın soyunduğu için mi müstehcendir, yoksa giyinmeye başladığı andan itibaren mi müstehcen olmaya başlamıştır?”
  Fikirlerinizi bekliyorum.

 10. mrb
  kesinlikle bayanlar için güzellik çok yorucu bir kavram ömrümüzün sonuna kadar onu elde etmek ve korumak için uğraşırız umberto econun güzellik tarihi adlı kitabını da incelemenizi şiddetle öneririm insanların yüzyıllar boyu güzellik anlayışı nasıl farklılıklar göstermiş gerçekten çok hoşlandığım ve severek bitirdiğim bir kitaptı. bu kitap da sanıyorum biraz ona benziyor ve onu da incelemek isterim
  sevgiler
  sema

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: