“Marcus Buckingham’dan bir bestseller: GÜÇ”

gucİş hayatı alanındaki en önemli 50 düşünür arasında gösterilen Marcus Buckingham tarafından yazılan “Güç”, iş yaşamında başarıya götüren 6 güçlü adımı anlatıyor. Gallup’ta 17 yıl çalışan ve burada dünyanın en iyi liderleri, yöneticileri ve iş yerleri hakkında araştırmalar yapan Gallup, araştırmalarının meyveleri ile “Önce Bütün kuralları Yıkın” ve “Now, Discover Your Strenghts” gibi çok satan kitapların ardından “GÜÇ”ü kaleme aldı. Buckingham, kendi şirketi ile güçlü yönlerle ilgili danışmanlık, eğitim ve e-öğrenme hizmeti veriyor.

Başarılı olmak için zayıf yönlerinizi geliştirmeniz gereklidir inanışına meydan okuyan Buckingham, bunun yerine güçlerimizin üzerine gitmeliyiz diyor. Buckingham’a göre güçlü yanlarınızdan şimdiye kadar yeterince yararlanamamanıza neden olan hatalı mitler şunlar:

Siz büyüdükçe, kişiliğiniz değişir
En fazla gelişmeyi en zayıf olduğunuz konularda gösterirsiniz
İyi bir ekip üyesi, ekibe yardım etmek için elinden geleni yapar

Marcus Buckingham

Marcus Buckingham

Buckingham’ın altı adımı ise şöyle:

1. Adım
Efsaneleri yıkın
Sizi durduran şey ne?

2. Adım
Net olun
Güçlü yönlerinizin neler olduğunu biliyor musunuz?

3. Adım
Güçlerinizi serbest bırakın
Sizi güçlendiren şeylerden nasıl olabildiğince faydalanırsınız?

4. Adım
Zayıflıklarınıza dur deyin
Sizi zayıflatan şeyleri yapmayı nasıl bırakırsınız?

5. Adım
Kendinizi ifade edin
Nasıl güçlü ekipler yaratırsınız?

6. Adım
Güçlü alışkanlıklar edinin
Bunu ömrünüzün sonuna kadar nasıl yapabilirsiniz?

Bu adımlar birbirine bir koreografi ile bağlı bir aktivite dizisi meydana getiriyor. Birinci adımın sonundaki eylemleri yerine getirirseniz ikinci adımdan daha çok yararlanıyorsunuz. Üçüncü adımda sizini ikinci adımın sonundaki faaliyetleri tamamen yapabilmenizi gerektiriyor. Bağlantı zinciri kitap boyunca böyle devam ediyor.

Yazar, kitapta güçlü yönlerin tespiti ve sağlamlaştırılması için düzenli yapılması gereken çalışmaları da listeliyor. Bu çalışmalara ilaveten şu beş güçlü alışkanlığı da edinmenizi öneriyor. Her gün üç güçlü yönünüzü ve üç zayıf yönünüzü gözden geçirin. Her hafta bir güçlü hafta planı hazırlayın. Her üç ayda bir güçlü yanlarınızın hesabını çıkarın. Her altı ayda bir, bir hafta seçin ve güçlü yanlarınızı yakalayın, netleştirin ve sağlamlaştırın. Her yıl güçlü yönler anketini doldurun.

231 sayfadan oluşan Güç: İş Yaşamında Başarıya Götüren 6 Güçlü Adım, Kapital Medya Hizmetleri tarafından MediaCat kitapları arasında yayınlandı. Siz de iş yaşamınızda güçlü adımlar ve kalıcı atmak istiyorsanız, akıcı bir dille oluşturulmuş, bir solukta okuyabileceğiniz bu kitabı hemen edinebilirsiniz:)

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

5 Yanıt ““Marcus Buckingham’dan bir bestseller: GÜÇ””

  1. paylaşım için teşekkürler.İş hayatımda bana oldukça fazla yardımcı olacağını düşünüyorum.

  2. m.didem keskinler Cevapla 11 Temmuz 2009 3:44 pm

    Zorlu iş görüşmeler geçirdiğim bu dönemde hem kendimi tanımamı, hemde kendimi ifade etmemi kolaylaştıracak bir kitap gibi görünüyor…

  3. Kendimizi tanımamızı sağlayan, daha iyiye adım atmamız için yol gösteren, bu türlü yayınlar,”Ahmet Ayşe’yi seviyor” tarzı kitaplardan daha yararlı oluyor. Hayat bir mücadeledir çünkü…

  4. Güzel bir kitap yine ama Steve jobs “Aç kal budala kal” diyor 🙂

  5. Paylaşımın için çok teşekkür ederim. Yazınızdan faydalanarak en kısa zaman da okumam gerektiğini düşündüm.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: