“Diablo 3 hakkında kısa kısa”

Jesterdvine Diablo’nun dünü, bugünü ve yarını ile ilgili güzel bir yazı yazınca ben de dayanamadım ve Diablo 3 ile ilgili şu ana kadar belirli olan bazı temel noktalar hakkında bir şeyler karalamak istedim. Evet önceki yazıdaki cümleyle açılış yapalım o zaman: “Ama demek ki melekler de hata yaparmış; mühür tam basılmamış ki 3. oyun yolda.”

Blizzard geçen sene 2 efsane oyunun geri döneceğini resmen açıklamıştı. Önce Starcraft 2 haberi duyuldu ki ben dahil birçok oyunsever (sanıyorum en çok Koredekiler sevinmiştir) bayram yaptı. Ardıncan 2008 Haziran’ındaki Blizzcon öncesi sitedeki imaj üzerinden tartışmalar başladı ve Blizzard aynı ay içerisinde Diablo 3’ün resmen duyurdu. Şu anda bazı kişiler 2009 sonunda oyun çıkar diyor ama ben o kadar ümitli değilim. 2010’un ilk ya da ikinci çeyreği sanıyorum çıkabilir, bu sene için ümidim yok ama yine de geliştirildiğini ve birgün kavuşacağımızı bilmek bile güzel bir duygu.

tristram_cathedralÖncelikle Diablo 3 Tristram’ın yıkıntılarının yakınında kurulu New Tristram ve Caldeum şehirlerinde geçecek ve şu ana kadar açıklanan Dungeon ise Tristram Cathedral. Buranın karanlık koridorlarında gezerken eminim birçok oyuncunun eski anıları gözlerinde canlanacaktır. Oyunda karşımıza çıkacak yaratıkların başında ise Unburied geliyor. Gürze benzeyen kollarıyla iyi hasar vereceğe benzeyen Unburied sanıyorum hantal olacaktır. Bir diğer yaratık ise Kurtadam-demon karışımı gözüken hızlı, atik ve saldırgan Scavenger. Bunlardan başka iri bir ejderha solucan karışımı Dune Trasher (Disciples 2’deki Dreadwyrm’ı andırdı bana), keçi adam olarak da adlandırabileceğimiz ve irice bir balta kullanan Khazra, sinir bozucu büyücüler Dark Cultist ve elbette bolca Undead karşımıza çıkacak. Gelelim oyunda açıklanan sınıflara. Diablo 3 ilk duyurulduğunda Witch Doctor ve Barbarian sınıfları açıklanmıştı. Ardından bunlara bazı eklemeler yapıldı. Sırayla incelersek:

witchdoctor1Witch Doctor
Sanıyorum ben dahil pek çok Diablo oyuncusunun merakla beklediği bir karakter. Diablo 2’nin en sevilen karakteri Necromancer’ın yerine gelen Witch Doctor’ın da güzel bazı özellikleri bulunuyor. Aslında Witch Doctor sadece Necromancer değil de Diablo 2’de yer alan Druid ve Sorceress’dan da bazı özellikler almış gözüküyor. Abd Al-Hazir’in yazdıklarına göre bir efsane olarak anılan Umbaru’nun korkusuz Witch Doctor’ları güçlü saldırı büyülerinin yanısıra, undead summon etme özelliğine de sahip. Witch Doctor’ın ilk özelliği Firebomb, bildiğimiz klasik Fireball tarzında güçlü bir saldırı büyüsü. Horrify ise özellikle kalabalık gruplarla kapışırken işimize yarayacak. Düşman grubuna Fear saldırısı yapmamızı sağlayan bu özellik sayesinde kaçışanları öldürmek daha kolay oluyor. Locust Swarm ise özellikle kendiliğinden dağılması sayesinde çok yararlı. Düşmana saldırdığınızda düşmanın etrafını saran bir haşerat gruhu bir anda etraftaki diğer düşmanlara da atlıyor ve size sadece belirli noktalara bu büyüyü sallamak kalıyor. Witch Doctor’ın diğer özelliği de Mass Confusion. Aslında adı üzerinde ama karşınızdaki düşman grubuna büyüyü attığınız anda hepsi Confuse oluyor ve birbirlerine dalmaya başlıyorlar. Gelelim son özelliği olan Soul Harvest‘a. Bu özellikle de Witch Doctor yakın çevresindeki düşmanlarının ruhlarını toplayarak kendi manasını arttırıyor ki bence müthiş bir özellik. Bu yazdıklarım şu ana kadar resmen açıklanan özellikler ancak bunun dışında güçlerini Plague, Spirit ve Voodoo’dan alacak olan Witch Doctor’ın Plague of Toads, Spider Statue, Skull of Flame, Firebats, Summon Zombie Dog, Sacrifice, Wall of Zombies gibi özellikleri de olacağı söyleniyor. Açıkçası tip olarak da (hafif deli ve çatlak tipleri sevmemden kaynaklansa gerek mesela Baldur’s Gate’deki Necromancer Xzar gibi) en hoşuma giden karakter olan Witch Doctor ile ilgili özelliklerin tanıtım görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barbarianbarbarian1
Diablo 2’de de yer alan Barbarian karakteri, oyunda brutal güç isteyen ve Warrior sınıflarıyla oynamayı tercih eden kişiler için vazgeçilmez olacağı kesin. Karakterin çeşitli internet sitelerinde yer alan birçok ana özelliği var. Burada sınıflandırmaları Berserker, Juggernaut ve Battlemaster skilleri üzerinden yapılan Barbarian karakterinin resmi sitede yer alan 5 özelliğinden ilki Cleave. Bu özellik ile Barbarian tek ve sağlam bir vuruşlar 3-4 düşmanı yere serebiliyor. Bundan başka Ground Stomp özelliği ise bir grup düşman etrafımızı çevirdiğinde işimize yarayacak. Silahını yere saplayıp etrafında bir güç dalgası yayılmasını sağlayan karakter bu güç dalgasıyla kafası karışan düşmanları anında yere serebiliyor. Leap ile de bir grup düşmanın ortasına sıçrıyor ve bu saldırı gücü ile düşmanları yere serebiliyoruz. Seismic Slam ise Wizard’ın Disintegrate saldırısını andırıyor. Tek fark barbarımız güçlerini daha çok topraktan alıyor ve yerde yarattığı sismik bir saldırı ile karşısındaki düşmanlarını indirebiliyor. Whirlwind ise klasik bir Round Attack saldırısı (Age of Wondersda Orcların bir karakteri yapıyordu). Barbarımız silahını kendi etrafında hızla çevirerek etrafındakileri biçiyor işte. Barbarian’ın bunun dışında Frenzy, Battle Cry, Battle Rage ve daha bir çok ek özelliğinin olması da bekleniyor. Barbarian ile ilgili özelliklerin tanıtım görüntülerine de buradan ulaşabilirsiniz.

wizard-electrocuteWizard
Blizzard tarafından duyurulan üçüncü sınıfta Wizard oldu. Witch Doctor’dan farklı özelliklere sahip olan karakter, Sorcerer’dan farklı olarak daha medeni bir büyücü olarak adlandırılabilir. Wizard’ın da birçok kişisel özelliği mevcut. Blizzard tarafından resmen açıklanan özelliklerinin başında Disintegrate yer alıyor. Wizard’ın ellerinden çıkan bir ışın hüzmesi diyebileceğimiz bu saldırı ile aynı hat içindeki tüm düşmanlar zarar görebiliyor. Bu büyüyü ayrıca trailerda da gördüğüm gibi etraftaki yapıları parçalamada da kullanabileceğiz. Wizard’ın ikinci saldırısı Electrocute. Bildiğimiz Chain Lightning saldırısı. Özellikle birbirine yakın düşmanlara bolca sallayabiliriz bu büyüyü. Ardından Teleport özelliği de var Wizard karakterinin. Bu da tehlike anında ani kaçışlarımıza ya da bazı duvarların, kapıların arkasına ışınlanmamıza yardımcı olacak. Magic Missile’da görüntülerde yer alan bir diğer Wizard özelliği. Klasik bir büyü saldırısı olan Magic Missile’ın en önemli avantajı gördüğüm kadarıyla seri saldırı olanağı sağlaması olacak. Wizard ile ilgili sitede yer alan son özellik ise bence en muhteşemi olan Slow Time. Bu özellikte Wizard kendi etrafında bir büyü kalkanı oluşturuyor ve bu kalkan içine giren tüm saldırıları yavaşlatabiliyor. Özellikle menzilli silah ya da büyü saldırıları karşısında büyük bir avantaj elde etmemizi sağlayan bir özellik bence. Özelliklerini Storm, Arcane ve Conjuring skilleri çerçevesinde geliştiren Wizard’ın bunlara ek olarak Meteor Storm, Ray of Frost, Stoneskin gibi daha pek çok özelliğinin de olması bekleniyor. Elinde büyülü bir küre ile gezinen ve saldırılarını bunun üzerinden yaptığına inandığım Wizard’ın özelliklerinin görüntülerine buradan bakabilirsiniz. Ayrıca karakter sınıfları içinde sadece Wizard ile ilgili yayınlanan bir trailer bulunmakta. Onu da buradan izleyebilirsiniz. Bu arada bu trailer da izlediğimiz Boss’un da King Leoric olduğunu hatırlatmak isterim.

Archivistarchivist1
Son olarak bundan yaklaşık 13 gün kadar önce Blizzard, Diablo 3 için yeni bir sınıf daha açıkladı. Archivist denilen bu karakter geçmişin izlerinin kaybolmaması için çalışan, bu uğurda parşomenleri korumak için savaşan bir karakter. Üç ana özelliği de tanıtımlar için koydular. Bunlardan ilki etraftaki tüm parşomenleri bir hortum şeklinde uçurmaya yarayan Lorenado, tüm düşmanlarda kafa karışıklığı yapan ve sorular sorduran Quest Bolt ve en etkili silahı olan Shush idi. Bence son saldırısı Diablo tarihindeki en etkili saldırı olsa gerek:) Neyse bu kadar ciddiyet yeter ama adamlarda o kadar ciddi ki burada yer vermeden edemedim. Archivist’in Blizzard tarafından duyurulma tarihi 1 Nisan 2009 idi zaten geçen sene de 1 Nisan’da WoW için benzer bir çalışma yapan ekip üyeleri yine bazı kişileri kandırabildi internette. Tabii bu kadar gereksiz işleri niye yapıyorlar diyenlerde çıktı ama bence son derece başarılı ve güzel bir şakaydı. Hatta 1 hafta kadar Character Classes sayfasında linki bile yer alıyordu ama şimdi ana sayfada yer almadan doğrudan link üzerinden de Archivist hakkında bilgi alabilir ve izlemediyseniz karakter özelliklerini izleyerek biraz gülümseyebilirsiniz. Archivist’e ulaşabileceğiniz linkte işte tam burada.

Şu ana kadar oyunla ilgili temel noktalar bunlar. Ardından diğer gelişmeleri de birlikte takip ederiz. Gerek Diablo gerekse Diablo 2’de hep ek paketlerle yeni karakter sınıfları oyuna eklenmişti. Kesin aynı uygulamayı Diablo 3 içinde yapacaklar ama bence bundan önce Diablo’daki Rouge ya da Diablo 2’deki Assassin tadında bir karakteri ek paketlerden önce göreceğiz. Kimbilir belki de Archivist bir şaka değildir ve hepimizin favori karakteri olur ne dersiniz:)

diablo-3

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

20 Yanıt ““Diablo 3 hakkında kısa kısa””

 1. midyeeeeeeee 😀
  canım çekti yahu aşağıya inip alayım bari biraz 😀

  dex karakterinin gelmesi kaçınılmaz zaten kesinlikle öyle bir karakter gelecek… 🙂

  benzer karakterler olayına gelince…
  ”Blizzard eyler, ne eylerse güzel eyler” demekten başka birşey gelmiyor içimden 😀

 2. Salih ben sana katılıyorum farklı ve dumur bir karakter güzel olabilir ama ben yine de benzer karakterlerle sınırlı kalırız gibime geliyor ve burada kaçıncı kez yazıyorum bilmiyorum ama DEX ağırlıklı Thief/Rouge/Assassin tarzında karakter geleceeeekkkk:)))

  Son olarak planlar aksamazsa bayram tatilinde İzmir’de olacağım bol bol özlem gideririm artık (Bunun anlamı: Bol bol söğüş ve midye demek:))

 3. ilk deneyimlerini düşün o zaman derim sana…
  Şöyle ki sen d&d’de vs vs de ilk defa karşılaştığın karakterler seni nasıl büyülediyse ve onları kavramaya, algılamaya çalışmak, alışılmadık birşeyi kontrol etmek sana nasıl zevk verdiyse; burada da karşılaşacağın, ilk defa göreceğin karakter/ler seni bir o kadar etkiler ve taze birşeyin en güzel tadını alırsın…
  tabii bu benim düşüncem…
  aklımdan geçmeyen ilk defa karşılaşacağım bir karakter bana heyecan verir ve hoşuma gider yapsalar da iyi ederler bence. ve şöyle bir dialog geçebilir kişiler arasında:
  vay be abi Blizzard yapmış yine yapacağını 🙂

  ayrıca kutsal karakter konusuna değinmek istiyorum.
  monklar çocuklarından itibaren manastırlarda eğitilen kutsal ve dindar savaşçılardır, tanrının ve manastırın adına savşırlar.

  paladin de kutsal bir karakter tabiki fakat diablo da iki kutsal karakter biraz fazla olur sanki.
  ama şöyle düşünürsek te olabilir neden olmasın dediğim şu ki: monk barbarın daha hızlı, çevik ve daha kırılgan bir versiyonu ama barbarian oyunda mevcut.
  ayrıca monk paladin kadar ilahi büyülere sahip olmasa da kutsal güçlere sahip olan bir karakter sınıfı… bu yönden bakarsak oyunda paladinin de olması bir ihtimal tabiki.

  ama benim düşüncem şudur ki paladin olmayacaaaaak.
  çünkü monk yaptılar ve paladin yapmayacaklar…
  ilerde bu sözlerimden ötürü utansam da mühim değil paladinle oynamak pek bir zevkli oluyor 😀

  bu arada hemşerim izmir’de özlemiştir seni eminim 🙂 bi ara gel de özlem gider buraları çok güzel 🙂

 4. “ve şunu da unutmayalım beklentilerimizin, hayal dünyamızın dışında daha birçok karakter gelebilir”

  Öyle karakterler gelebilemez; çünkü eğer bir şey hayal dünyamızın dışındaysa, karşımıza çıktığı zaman onu kavramak ve bir kategoriye (algısal manada) sokmak için çaba harcayacağız demektir. Bu da “kabul”ü zorlaştıracak veya imkansızlaştıracaktır. Ki bu da Blizzard gibi işini bilmesi gereken bir firmanın yapacağı iş değildir.

  Ayrıca, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde ve hiçbir ciddi oyunda monk = paladin yapılmaz, nasıl köpekler miyavlamıyorsa monklar da “kutsal karakter” olmaz. Gücü ilahi kaynaktan gelen paladin ile gücünü kişisel gelişim kitaplarından almış monk hiç birbirinin yerini tutar mı? 🙂

 5. Sana katılıyorum benim de beklentim Assassin/Thief tarzı yani DEX yüksek bir sınıf daha açıklayacakları yönünde. Zaten ek paketlerle de kesin yeni karakterler eklenir ama yine de PALADIN’de isterim tabii MONK ayrı:))

  Archivist’e gelince Blizzard gerçekten güzel bir 1 Nisan şakası yapmıştı. Son olarak İzmir dedinde bir İzmirli olarak orayı ne kadar özlediğimi fark ettim:))

 6. arkadaşlar kutsal karakter gerekli diyorsunuz da ‘MONK’ ne güne duruyor adamlar yaptı işte al sana kutsal karakter 🙂

  Diablo2 Diablo3
  Paladin Monk
  Barbaian Barbarian
  Necromancer Witch Doctor
  Sorceress Wizard(demek istemiyorum aslında çünkü sorc
  elemental bir büyücü fakat wizard arcaine
  büyüleri
  kullanıyor)
  Şimdi sırada ne kaldı?
  şu kaldı: amazonun karşılığı henüz yok diablo3’te.
  ve bence amazonu ve assasini harmanlayıp yeni bir karakter yapabilirler.

  ve şunu da unutmayalım beklentilerimizin, hayal dünyamızın dışında daha birçok karakter gelebilir ve geleceğinden eminim
  biz en iyisi düşünme işini blizzard’a bırakalım, o yapsın bizim ağzımızın suyu aksın 😀
  birde şu arşivci olayını bayaaa bi gırgıra almış blizzard… bana fake karakter gibi geliyor. neyse çok uzattım ben 🙂

  Not: Hala diablo2 classic oynamaktayım B.net’te. Acc. ismim Sly_Snake
  oynayan varsa beklerim 🙂

  2.Not: İzmir’de masaüstü Frp oynayanınız varsa bana ulaşın GM’lik yapıyorum ve oyuncu arıyorum.
  kendi yaptığım bir oyun var başka hiçbir yerde olmayan bir oyun yani. devasa bir harita, sınırsız hayal gücü, çok sayıda karakter ve çoook sayıda skill vs vs vs anlatmakla bitmez 🙂
  %100 made by Salih Yıldır yani 😀
  salihyildir@hotmail.com

 7. Bu tersliği açıklar mısın biraz?

 8. E ben bunu zaten söylüyorum. Fakat kendi oluşturduğu dünyaya bence birz ters. Yani d1 d2 incelendiğinde bence ters.

 9. bu bahsettiğin karakter sınıfları (barbar, sorc, necro ve amazon sadece npc idi) zaten ad&d’de bulunan çekirdek sınıflardı. 2000 yılında dnd third edition çıktı ve yukarıda bahsettiğim sınıfları da PC olarak içine aldı. Ardından da 2002 yılında Diablo 2 çıktı ve dnd PClerinin ilgi çekici olanlarını (estetik kaygılarda ad&d usulünden giderek) dahil etti.

  Bu açından bakınca, diablo 2’nin senin taşımayaın dediğin kaynaktan beslendiği aşikar bence. Yani, oyun zaten DND konsepti üstüne.

 10. Hey hey hey, DND konspetini lütfen Diablo’ya taşımayalım. Bahsetmek istediğimde buna has bir durumdu.
  Monk’lar japonic değiller bu arada. Samuray’lar var dip not olarak hangi kitaplardan bakabileceğinizi yazacağım.

  Klasik bir Diablo konseptine bence
  Paladin, Fighter, Barbar, Sorc, Necro, Druid, Amazon’un gayette gideri var. Fakat DND konseptinden elemanlar sokacaksak işin rengi çok fazla değişiyor.

  Oldu olacak Black Dragon ile Gold Dragon filanda soksunlar. Ayrıca zaten hali hazırda olan rouge class’ı daha çok fighter tadında okcu ablalarımızdı.

 11. Thiefin direkt kendisinden ziyade, gölge varsa görünmez olabilen bir Assassin olsa şık durur bence.
  Zehir çevresine kurulan karakter kill başına daha çok para kazanır (skill: contract killer) Gerçi düşündüm de, öyle bir skill daha çok modern çağa ait olur?!

  Yada of bana ne, adamlar düşünsün 🙂

 12. Murat’a katılıyorum bence de Paladin’e ihtiyaç olacak birde hala adam akıllı bir Thief Classı açıklanmadı. Ancak zaman darlığı yazamıyoruz ama Mahir’in dediği gibi Monk resmen açıklandı linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz:

  http://www.blizzard.com/diablo3/characters/monk.xml

  BG2’de de bayağı Monk fanatiği arkadaşım olmuştu. Bana pek seslenen bir karakter değil ben Diablo denilince Necromancer’ımı özlerim diyor ve ümidimi Witch Doctor’a saklıyorum:))

 13. “japon konseptinden bir arkadaşımızı”

  blizzard’a sordum, haberler güzel! 🙂 Yeni oyunda MONK olacak..
  Ve oyun benim gibileri çiviyle çakacak 😛

 14. Diablo’nun yapısında DND’den ne yazıkki çok fazla bir şey beklememek gerekir bence ama olursa da pek kötü olmaz. Bu durumda bir dragon şaman beklemekte açıkcası çok abartı olur veya japon konseptinden bir arkadaşımızı. O yüzden tekrardan eski paladinizimizin olmasında fayda görüyorum çünkü Cleric için birazcık tanrı muhabbetinin oyuna katılması gerekecektir. Oyunun genelininde iyilik Light olarak ibare edilir. FRP bilenler bilirler, bana daha çok “For the Pelor I’m gay” i hatırlatıyor açıkcası.

  Grafikler konusuna gelince çok bir Sacred geldi o yüzden alışmak konusunda ciddi sıkıntılarım olacağını düşünüyorum.

  Onun dışında Blizzard North’un elinden çıkmadığı için biraz kötü olacak gibime geliyor ama Diablo işte ne dersiniz ki.

 15. Düşündüm de, bu 3. oyunda da “kutsal savaşçı” kategorisinde bi karakter olmalı. Belki yine paladin, belki cleric belki de..hmmm

  Oyunun mitolojisi açısından bakarsak, Meleklerin bir elçisi olabilir karakter sınıfı olarak. Ve orgazmik büyüler atabilir toplu katliamlar için. Bu Melek elçisi engizitör tarzına çevrilip “iyilik uğruna kötülük”sever bir tip de olabilir.

  Olabilir de olabilir..Kendimi derin dondurmak istiyorum!
  Sıkıldım beklemekten. 🙂

 16. Senin makinanda çalışmayacak Aslıcık, bilgin olsun da. 😛

 17. Heyecanla beklediğim bir oyun, grafikler epey sağlam olmuş.

 18. Duyuyoruz ayak seslerini. Uzaktan ama derinden…

  RolePlay bir yana, bu videolarda karakterler ve skiller kaçıncı level anlamadım. Sanırım aha bu da var, şu da var diye göstermek için abartmışlar skilleri ki barbar zilyon kere leap atıyor ardı ardına. Veya arşivcinin hortumları.

  Arşivci benim de ilgimi çekti, potansiyel var arkadaşta. Sanırım Wizarddan daha fighter Barbariandan daha Wizard, öyle ortaya karışık Fighter Mage bir char.

  Tek eleştirim o magic missile büyüsüne olacak, ki unutulmaz bir hayal kırıklığıydı benim için. Ama tabii akıl Baldur’s Gate’de olunca, fikir de beğenmiyor sonrakileri farkındayım…

 19. Görseller baya iyi duruyor

Trackbacks/Pingbacks

 1. “Dibalo 3 hakkında kısa kısa 2″ « Fistikyesili - 1 Kasım 2010

  […] dönüp baktığımda son olarak Nisan 2009′da açıklanan 3 karakter sınıfı anlattığım yazıyı görüyorum. O zaman oyunun 2009′da çıkmayacağına inandığımı 2010 ilk ya da ikinci […]

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: