“İki grup: Norrda ve Mira”

norrdaSelen Hünerli: Vokal, Deniz Cuylan: Gitar, Elektronik, HakanVreskala: Perküsyon

Norrda: Grubun bir üyesinin İsveç’te yaşıyor olmasından geliyor. Kuzey – Nor

Grup ülkemiz için nispeten az rastlanan bir tarzda müzik yapıyor ve sinsi elektronik alt yapılar üstüne sakince söyleyen bir kadın, perküsyon, tambur, def, akustik gitar, ney ve adını aklıma getiremediğim Anadolu üflemelilerinden birini kullanarak füzyon (yani aynı potada eritme) müzik – hem de İngilizce – icra ediyorlar. Kanımca dinlenme zamanları için bir numara olan grup ne yazık ki veya neyse ki ülkemizde fazla tanınmıyor.
(Ne yazık ki fazla tanınmıyor: Ben bu grubu seviyorum ve daha çok insanın bu sevgiye ortak olmasını ve sevdiğim şeyi sevmesini, takdir etmesini bekliyorum.

Neyse ki fazla tanınmıyor: Bu gruba olan sevgimin bana özel ve paylaşılmamış olmasını istiyorum. Kıskanma gibi… (Bu arada laf arasında analiz de yaptım, helal olsun bana)

Adının kökenine uygun olarak melankolik bir etki taşıyan albümün prodüktörlüğünü Portecho grubunun da arkasında olan – ki Portecho ayrı bir yazı konusu olabilir – iki kişi üstlenmiş halde. Ve ülkemiz dışında her yerde tanınan Portecho ile aynı yolu izliyorlar. Bu vesileyle Norrda, Portecho ve Mira 3 silahşörleri oluşturup müzik kalitemize ve birikimimize bol bol katkıda bulunuyorlar.

İlk dinlediğinizde “Türk mü abi bunlar?” dedirtecek bir grup arıyorsanız sizleri şöyle alalım 🙂

miraDiğer grubumuzsa Mira, ki kendisi yarı yarıya Portecho olur. 😉

” Mira: Her altı ayda bir parlaklığı 100 kattan daha fazla değişen bir yıldızdır. Bu değişimin sebebi mira’nın yüzeyinin bir içeri bir dışarı doğru hareketidir. Maksimum boyutuna ulaştığında güneş’ten 400, minumumda ise 200 kat daha büyük bir çapa sahip olur. kütlesi ise güneş’in kütlesinin 2 katı kadardır. Ömrünün sonlarına yaklaşan bir kırmızı dev yıldızdır. ışıma gücü maksimumdayken güneş’ten 250 kat daha parlak olur.”

Tabii ki olabilir. Neticede yıldız sıcaktır falan dokunulmaz, kendi kendine takılır işte.

Ama bir diğer Mira var ki işte o Mira’ya dokunmaya el gitmez, yürek yetmez, akıl dayanmaz.

Tan Tuncağ (Portecho) ile masum sesli Miray Kurtuluş’un çocuğu olan Mira görünen o ki Türkiye’de kaliteli müzik yapanların akıbetine uğrayacak ve bilinmeyecek. Fakat önemli olan o değil, önemli olan böyle bir şeyin de yapılmış olması, değil mi?

Grubun Myspace sayfası burada, Miray Kurtulmuş’un yan projeleri ise burada ve tam şurada.

Ve şimdi… Miray’ın o sakin ve büyüleyici sesinde kaybolmak için iki dakika sessizlik lütfen…

2 Yanıt ““İki grup: Norrda ve Mira””

  1. Canım bu kadar kalp kalbe karşı olur Ekin acaba İzmir’den döndü mü Fıstık Yeşili’ne girip bakıyım dedim, aynı anda sende beni tel.den arıyormuşsun ama duymamışım, şimdi çaldırdım seni ama tel.desin sanırım, açmadın, özledim seni!!!

  2. Bunların abileri Portecho’nun Türkiyeye çalışmadığı pek belli, 2. albümlerinin ilk klibi olan Studio Plastico’da Türk bayrağı vurgusu ve süper-mini etekli ama üstü çarşaflı bir hatun var..

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: