“Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun! İşte bu özel günün ortaya çıkışı ve dünya genelinde kutlanışı”

AnnelerGunuBelki biraz klişe olacak ama sadece bu günde değil, yaşadığımız her gün annelerimize hakettikleri değeri vermek ve bunu onlara hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz:)

Her ne kadar yaşam, içinde bulunduğunuz koşullar ve bazı rutinler buna elvermiyor olsa da sizlerin elinizden geleni yaptığınızı umuyoruz. Anneler Gününün ortaya çıkışını ve dünya genelinde nasıl kutlanmayan başlandığını biraz araştırdık ve bulduklarımızı sizlerle de paylaşmak istedik.

Anneleri onurlandırmak amacıyla dünya genelindeki birçok ülkede farklı zamanlarda kutlanan “Anneler Günü”, tarihte bir nevi Antik Yunanlı’ların Yunan mitolojisindeki pekçok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar ise ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Cybele onuruna kutluyorlardı.

Günümüzde nasıl yeniden kutlanmaya başlandığı ve yaygınlaştığına gelince… Anna Jarvis, kaybettiği annesi için 1908 yılında bir anma günü başlatır ve bu özel gün Kongrenin onayıyla 1914 yılında Amerika çapında genişler. Zaman içinde başka ülkelerde de anılmaya başlayan bu özel gün, Türkiye’de 1955 yılından bu yana Mayıs ayının ikinci Pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanıyor.

Anneler Günü kutlamaları kapsamında dünyadaki milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi, saygı ve hediyelerle anılıyor.

Bu özel gün, ülkemiz de dahil olmak üzere Anguilla, Aruba, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Curaçao, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvador, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Sint Maarten, Singapur, Surinam, İsviçre, Trinidad ve Tobago, Ukrayna, ABD, Uruguay, Venezuela ve Zimbabwe’de Mayıs’ın ikinci Pazar günü kutlanır.

Anneler Günü yaygın olarak Mayıs’ın ikinci haftasında kutlanıyor olsa da farklı ülkelerde değişik tarihlerde kutlanıyor. Bu ülkeler neler derseniz, listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Norveç’te Şubat’ın ikinci Pazar günü,

Yunanistan’da 2 Şubat,

İsrail’de Shevat 30 yani 30 Ocak-31 Mart arası bir tarihte,

Gürcistan’da 3 Mart,

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Laos, Makedonya, Moldova, Romanya, Rusya ve Sırbistan’da 8 Mart,

İrlanda, Nijerya ve Birleşik Krallık’ta Büyük Perhiz’in dördüncü Pazarı yani bu yıl 22 Mart 2009, gelecek yıl ise 14 Mart 2010,

Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Lübnan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’de 21 Mart,

Slovenya’da 25 Mart,

Ermenistan’da 7 Nisan,

Baisakh Amavasya (Mata Tirtha Aunsi) ve Nepal’de Mayıs’ın ilk Pazar günü,

Macaristan, Litvanya, Portekiz, İspanya’da 8 Mayıs,

El Salvador, Guatemala ve Meksika’da 10 Mayıs,

Paraguay’da 15 Mayıs,

Polonya’da 26 Mayıs,

Bolivya’da 27 Mayıs,

Cezayir ve Dominik Cumhuriyeti’nde Mayıs’ın son Pazar günü,

Fransa, Fransız Antilleri, Haiti, Mauritius, Fas, İsveç ve Tunus’ta Mayıs’ın ilk Pazar günü,

Nikaragua’da 30 Mayıs, Moğolistan’da Anneler ve Çocuklar günü olarak 1 Haziran,

Lüksemburg’da Haziran’ın ikinci Pazar günü,

Kenya’da Haziran’ın son Pazar günü,

Tayland’da Kraliçe Sirikit Kitiyakara’ nın doğum günü olan 12 Ağustos,

Antwerp ve Kosta Rika’da 15 Ağustos,

Malawi’de Ekim’in ikinci Pazartesi günü,

Belarus’da 14 Ekim,

Arjantin’de (Día de la Madre) Ekim’in üçüncü Pazar günü,

Rusya’da Kasım’ın son Pazar günü,

Panama’da 8 Aralık,

İran’da Anne ve Çocuk Vakfı Günü olarak 16 Aralık yani İran takvimi ile 25 Azar,

Endonezya’da 22 Aralık tarihinde kutlanıyor.

Tüm annelere hakettileri değerin verildiği bir dünya dileği ile annenizle doya doya kucaklaştığınız, kucaklaşamasanız bile en azından telefonda sesini duyduğunuz, sesini duyma imkanınız yoksa da annenizi yüreğinizin en derinlerinde hissedip sevgiyle andığınız mutlu bir Anneler Günü geçirmenizi dileriz!

İmaj: Starfleetyachts.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

5 Yanıt ““Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun! İşte bu özel günün ortaya çıkışı ve dünya genelinde kutlanışı””

 1. ANNECİĞİM SENİ ÇOK SEVİYORUM
  KÜÇÜKKEN BİZE NASIL BAKIP BİZİ GÖZETTİYSEN ALLLAHTA SANA YRDIM ETSİN SEVGİLİ KIZIN EMİNE

 2. işte şu yanım acıyor diyemiyordum artık öğrendim işte
  SOL YANIM ACIYOR ANNE………….

 3. bu güne inanmıyorum artık özelliği olan hiçbir güne inanmıyorum ama malesef annem inandığı için kutlamak ve hediye almak zorunda kalıyorum :))
  annecim hergün seni aynı derecede çok seviyorum mayısın 2. haftasını beklemey gerek var mı:)

 4. AZOT’u izlemeyen kalmasın diye elimizden geleni yapıyoruz Nonicim:)

  Beğenmene çok sevindim; şimdiye kadar kim izlediyse hep pozitif tepki veriyor, ne mutlu oyunculara…

 5. Canim bugun Azot’un oyununa gittim, cok eglenceliydi, ilk defa dogaclama bir oyun seyrettim, Fistik Yesili’ne cok tesekkur ederim.

  Bu arada tum annelerin de anneler gununu kutluyorum.

  Sevgiler…

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: