“62. Cannes Film Festivali açılışı yaptı”

62. Uluslararası Cannes Film Festivali 13-24 Mayıs tarihleri arasında, festivale adını veren Fransa’nın güney kenti Cannes’da başladı. Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olarak sayılan Cannes Film Festivali’nin bu yılki açılış filmi, yarışma dışı gösterilen Peter Corter imzalı “Up (Yukarı)” adlı üç boyutlu olarak hazırlanmış bir animasyon filmdi. “Up” ile birlikte festival tarihinde ilk kez bir animasyon film gösterilmiş oldu. Festivalin kapanış filmi ise yine yarışma dışı gösterilecek olan Jan Kouhehe’nin “Coco Chanel et Igor Stravinsky” adlı filmi olacak.

20 filmin Altın Palmiye için yarışacağı festivalin jüri üyeleri arasında, 2008 yılında Üç Maymun filmiyle En İyi Yönetmen Ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan da yer alıyor. Fransız oyuncu Isabelle Huppert’in jüri başkanlığını yapacağı festivalin diğer jüri üyeleri ise İtalyan oyuncu-senarist-yönetmen Asia Argento, Güney Koreli yazar-senarist-yönetmen Lee Chang Dong, Amerikalı yönetmen-senarist James Gray, İngiliz yazar-senarist Hanif Kureishi, Tayvanlı oyuncu Shu Qi, Amerikalı oyuncu Robin Wright Penn’den oluşuyor.

Festivalde yarışacak 20 yönetmen ve filmlerinin listesi ise şöyle:

Xavier Giannoli – A L’origine / In The Beginning / Başlangıçta

Lars Von Trier – Antichrist / Deccal

Parh Chan-Wook – Bak Jwi / Thirst / Susuzluk

Jane Campion – Bright Star / Parlak Yıldız

Lou Ye – Chun Feng Chen Zui De Ye Wan / Spring Fever / Bir Bahar Şarhoşluğu Gecesi

Michael Haneke – Das Weisse Band / The White Ribbon / Beyaz Bant

Gaspar Noé – Enter The Void / Birden Boşluk

Andrea Arnold – Fish Tank / Akvaryum

Quentin Tarantino – Inglourious Basterds / Şerefsiz Piçler

Brillante Mendoza – Kinatay

Alain Resnais – Les Herbes Folles / Wild Grass / Deli Otlar

Ken Loach – Looking For Eric / Eric’i Aramak

Pedro Almodovar – Los Abrazos Rotos / Broken Embraces / Buruk Kucaklaşmalar

Isabel Coixet – Map of The Sonuds of Tokyo / Tokyo’nun Ses Haritası

Ang Lee – Taking Woodstock / Woodstock’u Almak

Elia Suleiman – The Time That Remains / Geri Kalan Zaman

Jacques Audiard – Un Prophéte / A Prophet / Peygamber

Johnnie To – Vengeance / Öç

Marco Bellochio – Vincere / Yenmek

Tsai Ming-Liang – Visage / Face

Visage

Visage

Pedro Almodovar’ın 4 kişi arasında geçen gerilimli ve karmaşık bir aşk hikayesini anlattığı ve başrollerinde vazgeçemediği isimlerden Penélope Cruz’e yer verdiği “Broken Embraces” adlı filmi festivalin gözde filmleri arasında. Almodovar, 2006 yılında festivalden “Volver” adlı filmiyle en iyi senaryo, Cruz ise aynı filmle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

Bu yıl da bu ikiliden yine bir ödül çıkar kanaatindeyim. 2006 yılında “The Wind That Shakes The Barley” filmiyle festivalden Altın Palmiye ile ayrılan ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach ise bu yıl festivale katıldığı “Looking for Eric” adlı filmi ile favoriler arasında. Björk’ün başrolünde oynadığı müzikal ağırlıklı “Dancer In The Dark” filmiyle 2000 yılında Altın Palmiye’yi alan Lars Von Trier de bu yılki festivalin bir diğer dikkat çeken yönetmenleri arasında yerini alıyor.

Kendine has bir anlatım tarzı ve sinema dili olan Danimarkalı yönetmen, gerilim ve korku ağırlıklı “Antichrist” filminde, sıradışı kişilikleri olan ve sorunlarını çözmeye çalışan evli bir çiftin yaşadıklarının etrafında dünyanın tanrı tarafından değil de şeytan tarafından yaratıldığı temasını işlemiş.

Taking Woodstock

Taking Woodstock

“Karanlık’ta Dans” filminin ardından çektiği “The Idiots / Gerizekalılar” filmini de izlemeye çabaladıktan sonra filmlerinden mümkün mertebe uzak durduğum bir yönetmen. Christian Gailly’nin “L’incident / Terslik” adlı romanından uyarlama yapılan, Fransız yönetmen Alain Resnais’in geri dönüş filmi olarak nitelendirilen “Wild Grass” isimli film de ilk göze çarpanların arasında. İki eşcinsel kovboyun hikayesinin anlatıldığı “Brokeback Mountain” filmiyle 2006 yılında en iyi yönetmen oscar’ını kazanan Ang Lee de, hikayesi 1969’lu yıllarda geçen “Taking Woodstock” adlı filmiyle festivalin dikkat çeken isimlerinden biri.

Michael Haneke’den de bahsetmemek olmaz tabii ki. 2005 yılında “Caché / Hidden” filmiyle festivalden en iyi yönetmen ödülünü alan Alman yönetmen, senaryosunu da kendisinin yazdığı 1. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Almanya’nın bir köyünde yaşanan garip olayları anlatan “The White Ribbon” filmiyle bir sürpriz yapabilir.

Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

Ve Quentin Tarantino…

Kendisini sona sakladım Tarantino, Brad Pitt’in başrollerde yer aldığı, Alman-Amerikan ortak yapımı olan ve 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgaline uğrayan Fransa’ya destek vermek için gelen bir grup Amerikalı askerin başından geçen olayların anlatıldığı “Inglourious Basterds” adlı filmiyle festivale katılıyor.

Oscarlı yönetmen, “Pulp Fiction” filmiyle 1994 yılında Altın Palmiye de almıştı. 2 yıl aradan sonra tekrar katıldığı festivalden büyük olasılıkla bir ödülle ayrılır diye düşünüyorum.

Bu yıl Türkiye’den herhangi bir filmin yer almadığı festivalin son günü yapılacak olan kapanış töreninde ödüller sahiplerini bulacak. Merakla bekliyoruz…

İmajlar: Festival-cannes.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

4 Yanıt ““62. Cannes Film Festivali açılışı yaptı””

 1. Lars Von Trier’i sevmiyorum, The Idiots, Dancer in the Dark, Breaking the Waves’i de sevmiyorum hatta Emily Watson ve Bjork’ü de sevmiyorum (infial yaratacam galiba:))

 2. Trier, The Idiots’u Dancer in the Dark’tan önce çekti ama,

  demem lazımdı, diyemedim. 🙂

 3. Trier, The Idiots’u Dancer in the Dark’tan sonra çekti ama, The Idiots birkaç yönetmenin daha içinde olduğu “dogma akımının” ilk filmi gibi bir şeydi. Ama bakıldı ki öyle olmuyor, Trier manifestosunun▀ bile arkasında olduğu kalıbın dışına çıktı.

  ▀Manifesto:

  The Vow of Chastity

  I swear to submit to the following set of rules drawn up and confirmed by DOGMA 95:

  1. Shooting must be done on location. Props and sets must not be brought in (if a particular prop is necessary for the story, a location must be chosen where this prop is to be found).

  2. The sound must never be produced apart from the images or vice versa. (Music must not be used unless it occurs where the scene is being shot).

  3. The camera must be hand-held. Any movement or immobility attainable in the hand is permitted. (The film must not take place where the camera is standing; shooting must take place where the film takes place).

  4. The film must be in colour. Special lighting is not acceptable. (If there is too little light for exposure the scene must be cut or a single lamp be attached to the camera).

  5. Optical work and filters are forbidden.

  6. The film must not contain superficial action. (Murders, weapons, etc. must not occur.)

  7. Temporal and geographical alienation are forbidden. (That is to say that the film takes place here and now.)

  8. Genre movies are not acceptable.

  9. The film format must be Academy 35 mm.

  10. The director must not be credited.

  Furthermore I swear as a director to refrain from personal taste! I am no longer an artist. I swear to refrain from creating a “work”, as I regard the instant as more important than the whole. My supreme goal is to force the truth out of my characters and settings. I swear to do so by all the means available and at the cost of any good taste and any aesthetic considerations.

  Thus I make my VOW OF CHASTITY

  Copenhagen, Monday 13 March 1995

  On behalf of DOGMA 95, Lars von Trier, Thomas Vinterberg

 4. Dün haberlerde izledim ‘Kırmızı halı’ ve Cannes yine süper bir açılış olmuş. Bir çok ünlü boy gösterdi 🙂 Yazı güzel omuş Sergül hanım 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: