“62. Altın Palmiye Haneke’nin oldu”

Michael Haneke

Michael Haneke

Bu yıl 13-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 62. Cannes Film Festivali dün akşam yapılan kapanış ve ödül töreniyle birlikte sona erdi. Yıldızlar geçidine sahne olan festivalde bu yıl birbirinden başarılı yönetmenlerin filmleri yer aldı. Festival adeta devlerin savaşına sahne oldu diyebilliriz. Bu yıl “Bright Star” filmiyle festivale katılan Jane Campion 1993’te “Piyano” filmiyle, “Inglourious Basterds” filmiyle katılan Quentin Tarantino 1994’te “Pulp Fiction”la, “Antichrist” filmiyle katılan Lars Von Trier 2000’de “Dancer In The Dark”la ve “Looking for Eric” filmiyle katılan Ken Loach 2006’da “The Wind That Shakes the Barley” filmiyle Altın Palmiye’yi alan yönetmenlerdi.

20 filmin Altın Palmiye için yarıştığı festivale bu yıl şiddet ağırlıklı filmler damgasını vurdu. Lars Von Trier’ın 2 yıl önce depresyondan çıkıp senaryosunu yazmaya başladığı satanik unsurlu korku filmi özelliği gösteren “Antichrist”, Tarantino’nun 2. Dünya Savaşı döneminde geçen “Inglourious Basterds” filmi, Gaspar Noé’nun şiddet ve karanlığı anlattığı “Enter The Void” filmi ile Parh Chan-Wook’un bir vampir filmi olan “Bak Jwi” gibi festivalde yarışmaya katılan filmlerde şiddetin ön planda yer aldığı görüldü.

Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

Gerçi şiddetsiz bir Tarantino olması imkansız, bu yüzden Tarantino beni şaşırtmadı. Von Trier’in filminde ise muhtemelen yaşadığı depresyonun etkilerini görebilmek mümkün, zira kendisi filminin festivaldeki basın toplantısında “Bu filmi kendim için yazdım ve çektim. Bunun için bir açıklama yapma gereği duymuyorum” demişti.

Geçen sene Üç Maymun filmiyle Altın Palmiye’yi kazanan yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın da arasında yer aldığı 9 jüri üyesinin seçimine göre ödüllerin sahipleri ise şöyle:

Altın Palmiye “Das Weisse Band/ The White Ribbon” filmiyle Avusturyalı yönetmen Michael Haneke’nin oldu. Haneke, 2005 yılında “Hidden” filmiyle en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştı.

En İyi Yönetmen ödülüne “Kinatay” filmiyle Brillante Mendoza layık görüldü.

En İyi Senaryo ödülü ise Lou Ye’nin yönettiği, Feng Mei’nin yazdığı “Spring Fever” filminin oldu.

Antichrist

Antichrist

En İyi Kadın Oyuncu ödülü Lars Von Trier’in yönettiği Antichrist filmindeki performansıyla Charlotte Gainsbourg’un, En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise Quentin Tarantino’nun yönettiği “Inglourious Basterds” filmindeki performansıyla Avusturyalı oyuncu Christoph Waltz’ın oldu.

Jüri özel ödülü ise Andrea Arnold’un yönettiği Fish Tank filmi ile Park Chan Wook’un yönettiği Thirst filmlerine gitti.

86 yaşındaki Fransız yönetmen Alain Resnais, Les Herbes Folles filmiyle katıldığı festivalden Özel Ödülle ayrıldı.

Almanya, Avusturya, Fransa ve İtalya ortak yapımı olan Haneke’nin Altın Palmiye kazanan filmi “Das Weisse Band” , siyah-beyaz formatında. 1913-1914 yılları arasında 1. Dünya Savaşı sırasında Kuzey Almanya’nın bir protestan köyünde yaşanan tuhaf olayları anlatan filmin senaryosu da Haneke tarafından yazılmış. Köy öğretmeninin çalıştırdığı kilise ve okul korosundaki çocukların ve ailelerinden oluşan köy sakinlerinin hikayesi yavaş yavaş dinsel bir cezalandırma karakterine bürünüyor. Merakla beklediğim ve Türkiye’ye geldiği zaman sizinle paylaşacağım bir film.

Das Weisse Band

Das Weisse Band

İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın yönettiği ve Penelope Cruz’un rol aldığı “Broken Embraces” filmi de bir ödül alır diye bekliyordum, ki Almodovar favori Avrupalı yönetmenlerim arasındadır, ama ödül Cannes’da ödül alamamış olmasına rağmen izlenmeye değer bir film olduğunu düşünmekteyim. Bu film de merakla beklediklerim arasında başta yer alıyor.

Avrupa’nın en büyük 3 film festivalinden biri olarak kabul edilen 62. Cannes Film Festivali de böylece bitmiş oldu. Umarım seneye bu sayfalarda festival hakkında yazarken Türk filmlerinden ve yönetmenlerinden de bahsetme şansımız olur.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

2 Yanıt ““62. Altın Palmiye Haneke’nin oldu””

  1. Antichrist’i çok merak ediyorum bu kadının sesini oyunculuğuna göre daha iyi buluyorum ama sanıyorum çok iyi bir performansı varmış filmde inş.izleyebiliriz

  2. film dünyasından çok uazk kalmışım okuyunca anladım yahu ben bunları bilmiyorum hiç

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: