“TRUMP UNIVERSITY PAZARLAMA 101”

Pazarlama101Donald E. Sexton’ın yazdığı ve MediaCat Kitapları tarafından Donald Trump’ın önsözüyle 2008 yılında yayınlanmış olan “Pazarlama 101”, pazarlamanın en güçlü fikirlerinin daha fazla müşteri edinmek ve onları tutmak için nasıl kullanıldığını konu alıyor. Kitapta, algılanan değeri yönetmek olarak tanımlanan pazarlamayı anlamak için rekabet ortamının anlaşılması, pazarların hedef alınması, ürün ve hizmetlerin konumlandırılması, güçlü markalar oluşturulması, müşterinin memnun edilmesi, fiyat belirlenmesi, reklam geliştirilmesi, satış çabalarının organize edilmesi, dağıtımın düzenlenmesi, sonuçların tahmin edilmesi ve bütün bunların kesinlikle çok iyi yapılması gerektiği anlatılıyor.

Donald E. Sexton, Columbia University’de 35 yılı aşkın bir süredir İşletme üzerine eğitim veriyor. Ekonomi ve matematik alanlarında MBA ve doktora derecelerini Chicago University’den alan Sexton, Columbia University İşletme Fakültesi Saygıdeğer Eğitmenlik Ödülü’nün de sahibi. Pazarlama, markalama ve yatırım getirisi pazarlamasına ilişkin konularda aranan bir konferans konuşmacısı…

Sexton, aynı zamanda pazarlama, satış ve marka yönetimi alanlarında danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermekte olan Arrow Group şirketinin kurucusu ve başkanı. Müşterileri arasında, GE, Pfizer, IBM, Kodak, Citigroup, Shell, MetLife, Motorola, AT&T, Wendy’s ve DuPont yer alıyor. Ayrıca eserleri, Birleşik Devletler, Avrupa ve Avustralya’daki koleksiyonarda yer alan ödüllü bir ressamdır. Sexton’ın eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Donald Trump

Donald Trump

Kitaptan beğendiğim birkaç bölümü sizin için aşağıya alıntılıyorum.

“Müşteriler, aldıkları gerçek değere göre değil, aldıkları değeri algılamalarına göre davranır. Pazarlama, bu algılanan değerleri yönetmekle ilgilidir. Algılanan değer, -ürün veya hizmetiniz için bir müşterinin ödemek isteyeceği en yüksek şey-, ölçülebilir ve yönetilebilirdir.”

“Elinizde devasa bir bütçe olmasa da pazarlama ilkeleri hala geçerli midir? Tabii ki geçerlidir. Belki daha da fazla; çünkü sınırlı kaynaklara sahip küçük ölçekli kurumlar, bir stratejileri olmadan kaynaklarını boşa harcamayı ve budalaca hatalar yapmayı göze alamaz. Pazarlama ilkeleri hala geçerlidir, sadece daha yaratıcı olmanız ve belki de söz konusu ilkeleri uygularken daha dikkatli olmanız gerekir.”

“Eğer iyi yönetilirlerse kuruluşunuzun, ürün ve hizmetlerinizin ününü oluşturan markalar çok değerli varlıklardır. Sağlam bir marka yönetiminin anahtar prensipleri şunlardır:

– Çok iyi düşünülmüş bir konumlandırma

– Marka iletişimi programlarını tutarlı bir biçimde uygulamak için disiplin

– Kuruluşunuzun tüm üyelerinin marka konumunu anlaması”

“Kuruluşunuzun tek bir ağızdan konuşması gerekmektedir. Bir bütünleşik iletişim stratejisinin sizin için yaptığı şey de budur. Mesajın, müşteri ile her temas noktasında aynı olmasını sağlar. Ayrıca, iletişim hedeflerinin zaman içinde kuruluşun hedeflerini desteklemesini de sağlar.”

“Pazar segmentasyonu, pazarlama stratejisi geliştirirken yapacağınız ilk stratejik seçimdir. Eğer belirli bir segmentasyon tasarısı işinize yaramıyorsa, bir pazarı nasıl böldüğünüzü kesinlikle tekrar gözden geçirebilir ve değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte pazar segmentasyonu, -müşterileri ve potansiyel müşterileri anlama- bir pazarlama stratejisi geliştirmek için en mantıklı başlangıç noktasıdır. Orada kimler var? Ne istiyorlar? Memnun edeceğim müşterileri nasıl bulabilirim?”

“Planlarınız, rakibiniz karşınıza ne çıkarırsa çıkarsın bununla uğraşmanıza imkan verecek şekilde esnek olmalıdır. Bunu yapabilmek için sadece rakipleri listelemenin ötesine geçmelisiniz. Rakiplerinizin yeterlikleri, neler yapabileceği, bunların size sonuçları ve bu konuda sizin neler yapabileceğiniz ile -tüm bunlar olmadan önce- yüzleşmelisiniz.”

“Pazarlama araştırması olmadan, pazarlama stratejinizi geliştirirken tahminde bulunuyor olursunuz. Tabii ki, pazarlama araştırması olmadan da başarılı olabilirsiniz, çünkü bir ürün veya hizmet konusunda şanslı olabilirsiniz. Bununla birlikte devamlı bir başarı istiyorsanız, uzun vadede pazarınız hakkında tutarlı ve doğru bilgiye ihtiyacınız vardır. Etkin bir pazarlama araştırması, büyük bir bütçe ya da karmaşık istatistiki teknikler gerektirmez, fakat hangi bilgilere ihtiyaç olduğu konusunda düşünce ve müşteri ile temas gerektirir.”

“Tahminde bulunmaya çalışmadan, bir pazarlama stratejisiyle ilerlemeye çalışmak riskli bir iştir. Kazanabilirsiniz ama belli ölçüde daha güçlü bir stratejinin başarılı olabileceği bir durumda, kaynaklarınızı israf da edebilirsiniz. Geleceği tahmin etmek kolay olsaydı, bu kitabı yazıyor olmazdım. Onun yerine Atlantic City’deki ruletin dönüşlerini tahmin ediyor ve yatımda geç saatlere kadar uyuyor olurdum. Buna rağmen, tahmininizde sistemli olabilirsiniz. Size açık olan satışları hesap edin ve pazarlama stratejinizle bu satışların ne kadarını kazanabileceğinizi öngörün. Daha sonra satış tahminlerinizi, kar tahminlerine çevirin.”

“Güçlü bir pazarlama stratejisi nasıl kurulur?”, “Pazarlama stratejinizi geliştirmek”, “Stratejinizi uygulama”, “Sayıları anlama”, “Pazarlama stratejinizin başarıya ulaşacağından emin olma” olmak üzere 5 kısım ve 29 bölümden oluşan 374 sayfalık kitabın bölümleri şöyle:

Trump Tower

Trump Tower

Pazarlamada Trump: Donald Trump
Pazarlama Nedir?
Bir Pazarlama Stratejisi Kurma
Müşterilerinizi Anlama
Algılanan Değeri Ölçme ve Yönetme
Rakiplerinizi Anlama
Kuruluşunuzun Yeterliklerini Anlama
İçinde Bulunduğunuzu Genel Rekabet Ortamını Anlama
Muhtemel Pazarlarınızı Belirleme
Kilit Hedef Pazarınızı Seçme
Muhtemelen Bu Kitaptaki en Önemli Bölüm: Ürün veya Hizmetinizi Konumlandırma
En Değerli Varlığınızı Yaratma: Markanız
Büyüme Planınızı Geliştirme
Büyüme İçin Odağınızı Belirleme
Müşteri Memnuniyetini Artırma
Ürün/Hizmet Tasarımı
Müşteri İletişimini Bütünleştirme
Reklam
Tanıtıcılar
Satış Promosyonu
Bireysel Satış
Halkla İlişkiler
İnternet Üzerinden Pazarlama
Fiyatlandırma
Gerilla Pazarlama
Akıllıca Pazarlama Kararları Vermek İçin Finansal Analiz
Pazarlama Araştırmasını Yürütme
Tahminde Bulunma
Pazarlama Planı

Son olarak, Trump University web sitesine buradan, bloguna da buradan ulaşabilirsiniz diyerek yolu pazarlamadan geçen herkese iyi okumalar diliyorum:)

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

6 Yanıt ““TRUMP UNIVERSITY PAZARLAMA 101””

 1. arkadaşlar bu kitabın elinde özeti bulunan var mı ödev için lazım kısa sürede vermem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Pazarlama gerçekten tüm hayata yayılmış durumda..

  olmazsa olmaz …

  insan hergeçengün birşey öğreniyor hiç bitmiyor ve bence yaratıcı fikirlerin ucu bucağı yok yaratılabildikleri takdirde tabi..

  başarılı kişilere bakıyoruz aaaaaaa bu fikri süper bulmuş dioruz..

  almış yürümüş helal olsun diyoruz..biz neden bulamayalım ..
  araştırma,vizyon,kişisel gelişim,enerji,inanç,istek bunlar zaten harmanlandığı zaman olmayacak iş yoktur…

  bence bu fikirlerin çıkmasının en önemli faktörü o insanların bunu gerçekten istemeleridir…

  insan evrene doğru mesaj vermeli..

  neyi istiyorsanız onu yaşarsınız :))))))

 3. aslında hangi sektörde çalışırsak çalışalılm böyle bir kitabı mutlaka okumalıyız bizler para kazanabilen, parayı harcayan küçük çapta bile olsa ekonomiyi etkileyen piyasayı oluşturuyoruz. paramızın daha akıllıca harcanılması bence parayı kazanmaktan daha zor
  artık pazarlama en çok öne çıkan işletme birimi kesinlikle ürüün kalitesi ne olursa olsun iyi pazarlama olmadan hiçbir özelliği yok ki tamtersi de malesef mevcut
  bazen iyi bir pazaralama stratejisinin kurbanı oluyoruz:(

 4. Tahminde bulunmaya çalışmadan, bir pazarlama stratejisiyle ilerlemeye çalışmak riskli bir iştir. bu sdaece pazarlamada değil her alanda geçerli.

 5. çok güzel bir kitap gerçetekn stratejileri çok önemli, pazarlama artık her alanda önemli! Her işte çok önemli ilişkilerde bile!

 6. donald trump is the king of the economical solutions

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: