“Melekler ve Şeytanlar – Angels and Demons”

melekler-ve-seytanlar15 Mayıs’ta tüm dünyada vizyona giren Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown’un aynı adlı kitabından uyarlama bir film. Açıkcası kitabını okumuş olduğum için filmini izleyip izlememe arasında kalmıştım. Sinema seyricileri arasında her edebiyat uyarlaması film izlendikten sonra yapılan klişe bir eleştiri vardır; ‘filmi kitabından çok farklı’ ya da ‘kitabı daha iyiydi’ gibi.

illuminatiSinemasal ve edebi dilin, kurgunun kullandığı araçların birbirinden ayrı olmasından dolayı, edebiyat uyarlaması filmlerde mutlaka kitap ile film arasında farklar olacaktır. Melekler & Şeytanlar filmi hakkındaki endişem ise yazarının kitapta entelektüel birikimle yarattığı atmosfer ışığında okuyucunun zihninde imgelediği mekanların, kişilerin, nesnelerin sinemasal görselliğe ne kadar yansıtabildiği ile alakalıydı ve filmi izledikten sonra ‘bu kitap ancak bu şekilde filme çekilebilirdi’ dedim. Zaten kitap ile film aynı paralel kurguda ilerliyor, aynı sürükleyicilik ve gerilimim ağına filmi izlerken de takılıyorsunuz.

Ewan-McGregorMelekler ve Şeytanlar, Dan Brown’un bir önceki kitabı Da Vinci Şifresi’ni de sinemaya uyarlamış olan aynı ekip tarafından çekilmiş. Senaryosunu birçok Hollywood yapımında isimleri geçen Akiva Goldsman ve David Koepp’in birlikte yazdığı, müziklerini yine Hollywood’un başarılı isimlerinden Alman müzisyen Hans Zimmer’in yaptığı filmin yönetmen koltuğunda ise yine Ron Howard oturuyor. Filmin başrollerinde Oskarlı oyuncu Tom Hanks, Ewan McGregor, Ayelet Zurer ve İtalyanların gözde oyuncularından Pierfrancesco Favino yer alıyor.

TomHanks-AyeletZurerKitabı okumamış olanlar için filmin konusu hakkında kısaca bahsetmek gerekir. Harvard Üniversitesi’nde Simgebilim Profesörü olan Robert Langdon’u (Tom Hanks) üniversitesideki odasında Vatikan’dan gelen bir görevli ziyaret eder. Ziyaretçinin elinde Katolik Kilisesi’nin bağnaz inançlarını inkar edip bilimi yüceltmek amacıyla kurulan, tarihin en güçlü yer altı tarikatı olan İlluminati’nin simgesinin olduğu bir mesaj vardır. Papa’nın öldüğü ve yerine yeni papanın seçileceği gün Vatikan’a gönderilen bu mesajda, yaratılışın kökenini inceleyen bir bilim merkezinden büyük tesirli patlama etkisi olan bir maddenin çalınıp İlluminati tarikatına ait eski bir kiliseye yerleştirildiği bilgisi vardır.

Pierfrancesco-FavinoLangdon’ın yapması gereken ise, kısıtlı zaman içinde, maddenin çalındığı bilim merkezinde görevli olan güzel ve esrarengiz fizikçi Vittoria Vetra (Ayelet Zurer) ile Roma’daki bu kayıp kilisenin yerini bulmaktır. Langdon ve Vetra’ya bu kovalamacada ölen Papanın yardımcısı Kamerlengo Patrick McKenna (Ewan McGregor) ve Vatikan muhafızı Ernesto Olivetti (Pierfrancesco Favino) eşlik edecektir. Ancak bu iş sanıldığının aksine çok zordur; Langdon’un mühürlü yer altı türbeleri, tehlikeli katakomblar (kutsal yer altı mezarları), terkedilmiş katedraller, gizemli kiliseler etrafındaki Vatikan’ın tek kurtuluş umudu olan 400 yıllık çok eski sembollerin izlerini takip etmesi gerekiyordur.

Profesör Langdon rolündeki Tom Hanks, oldukça başarılı bir oyunculuk performansı ile göz dolduruyor. Son yıllarda öne çıkan İtalyan oyuncu Pierfrancesco Favino ise filmdeki performansıyla oyunculuk kariyerinde iddialı bir şekilde yürümeye devam ediyor. Tipik bir iyi-kötü mücadelesi gibi gözüken filmin sorusu şu olabilir; bilim dini gizli düşmanlarından kurtabilecek mi? Vizyondaki filmlerle kıyaslarsak gidilebilir bir film.

Şimdiden iyi seyirler…

Melekler-ve-Seytanlar2

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

11 Yanıt ““Melekler ve Şeytanlar – Angels and Demons””

 1. kitapla filmler birbirini hiç tutmuyo genelde buda onlardan biri çok başarılı denemez

 2. Kitabı okurken kafamızda canlandırdıklarımızla , sinemadaki burdan biraz ordan biraz birbirini tutmuyor tabi. Bende filmi beğenmedim.

 3. ece kalaycoğluı Cevapla 17 Ağustos 2009 2:09 pm

  kitabını okuduğum filmleri asla beğenmem buda onlardan biri oldu kitabını çok severek okumuştum filmi hiç beğenmedim beklentim daha yüksekti

 4. Filmi izlemeden önce kitap okunmamalı Burcu kardeşimizinde dediği gibi önyargılı yaklaşılıyor filme filmini pek beğenmedim etkilemedi beni görsel özellikleri göze çarpmadı hiç…

 5. kitabı okuyan insanlar için merak unsurunun olmadığı bir film.fakat bu eskikliği güzel kapatmışlar.yinede kitabı çok daha etkileyici.

 6. bnce film izlenmeden önce kitap okunmalı öyle daha eğlenceli oluyor senin hayal gücünle yönetmeninki bir olmuyor tabi…

 7. kitabını okuduğum için filme önyargılı bir yaklaşımla gittim. Aynı şeyi koku kitabını okuduktan sonra filmine gittiğimde yaşamıştım. Kitabı okurken kişi kendi beyninde mekan, kişi ve olayları canlandırıyor, başkasının canlandırmasıyla örtüşmediğinde hayal kırıklığı yaratıyor tabi ki.. ama bu filmde yönetmenin yorumlamasını beğendim, beni hayal kırıklığına uğratmadı, aksine beğenerek izlediğim bir film oldu…

 8. bence kitabı okurken aynı zamanda filmi seyredelim, 5 sayfa okuyalım, sonra ilgili sahneleri seyredelim…

  nasıl ama?

 9. kitabını okuduğum için belki film beni okadar çok etkilemedi kitabın aynısı diyebilirm senaryo tamamiyle kitaba birebir uyumlu yani filmi izlerseniz kitabı okumayın ya da tamtersi

 10. ben de çok merak ediyorum.

 11. Ben bu filmi acayip derecede merak ediyorum, kitabını da okuyamadım hala 😦

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: