“Oscar Wilde’dan Reading Zindanı Balladı”

readingAma herkes de gene sevdiğini öldürür,

Bu böylece biline,

Kimi bunu kin yüklü bakışlarıyla yapar,

Kimi de okşayıcı bir söz ile öldürür,

Korkak, bir öpücükle,

Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür.

Çoğunuzun yukarıdaki dizeleri okuduktan sonra hatıralarında bir şeyler canlanmıştır. Zira Oscar Wilde’ın şiirinin hepsini olmasa da bu en meşhur kısmını hayatınızın bir yerlerinde mutlaka duymuşsunuzdur. Wilde’ın 1895-1897 yıllları arasında kürek mahkumu olarak gittiği Reading cezaevinden çıktıktan hemen sonra yazmaya başladığı ve 13 Şubat 1898’de ilk olarak Londra’da basılan eserinin merkezinde cezaevinde gördüğü idam mahkumu Charles Thomas Wooldridge’ın hikayesi yer alıyor aslında. Karısı Laura Ellen Wooldridge’i öldüren Charles, 7 Temmuz sabahı asılarak idam edilir. İdamdan önce cezaevinde geçirdiği üç haftalık dönemde de Oscar Wilde, Wooldridge’i görür ve buradan doğan ilhamla bu kült eseri yazmaya başlar.

Dönemin kamuoyunda geniş yer bulan cinayetini ön plana çıkarmasının yanı sıra içeriğiyle, İngiltere’de cezaevlerinin yeniden düzenlenmesine ve ceza uygulama sistemlerini düzeltmesine de olumlu katkılarda bulunan eserin temelinde yatan asıl felsefi tema aslında herkesin sevdiğini bir şekilde öldürdüğü ama herkesin asılmadığı. İşte bunları mükemmel dizelerle aktarmakta da kalemi tutan kişi Wilde olunca böyle güzel bir eser çıkıyor meydana.

oscarwilde1854 yılında Dublin’de doğan Oscar Wilde, daha 16 yaşındayken ilk edebiyat ödülünü kazanmıştır. Yurt dışına yaptığı bir çok gezi ve katıldığı söyleşiler çerçevesinde yazmayı sürekli sürdüren Wilde, 1884’de Constance Lloyd ile evlendi. Canterville Hayaleti, Dorian Gray’in Portresi gibi başyapıtları yazdıktan sonra 1891’de Lord Alfred Douglas ile tanışmıştır. Aralarındaki ilişki yüzünden her zaman ön planda olan Wilde, 1894’de Douglas’ın babası Queensberry Markisi ile olan çatışması sonucunda iki yıl kürek mahkumiyeti cezası almıştır. Çalkantılı yaşamı ve aykırı fikirleriyle her zaman tartışılan Wilde 1900’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı Paris’te Pere-Lachaise’dedir.

Reading Zinadı Balladı’nın çevirisini de 1968 yılında Özdemir Asaf’ın yaptığını da eklemek isterim. Bir yanda Wilde, çeviride de Asaf olunca gerçekten okunması gerek bir yapıt ortaya çıkıyor. Oscar Wilde’ı çok seven birisi olarak elbette size önereceğim bir eser var karşınızda ama yine de daha fazla kanıt isterseniz o zaman kapanış dizelerini yazalım buraya, karar da sizin olsun.

O Reading zindanında Reading iline yakın

Şimdi bir çukur vardır çok alçakça bir çukur,

Bir mutsuz adam şimdi yatmakdadır orada

Alevin dişleriyle delik deşik olmuştur,

Yatmakdadır yakıcı bir kefene sarılmış

Mezarında ad yokdur.

İsa çağrısına-dek ölülerin, orada,

O, sessiz yatacakdır:

Hiç bir gerek yok artık aptalca gözyaşında,

Ve onun için artık sızlanmak boşunadır:

Sevdiği bir kadını öldürmüştü bu adam,

Bu yüzden asılmışdır.

Ama herkes de gene sevdiğini öldürür,

Bu böylece biline,

Kimi bunu kin yüklü bakışlarıyla yapar,

Kimi de okşayıcı bir söz ile öldürür,

Korkak, bir öpücükle,

Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

9 Yanıt ““Oscar Wilde’dan Reading Zindanı Balladı””

 1. kitap hiçbir yerde yok malesef sanırım ezel dizisinden sonra stoklarda tükendi

 2. kitabı okumadım ama gercekten ilgimi çekti 🙂

 3. gülizar yalçın Cevapla 4 Haziran 2009 2:24 pm

  gerçekten mükemmel tek kelimeyle bukadar başarılı bir sanatçı olması çok güzel

 4. Oscar Wilde, Dublinli entelektüel. Sadece şiirleri değil, veciz sözleri ile de anılan büyük söz ustası. Ben de şu sözünü çok severim.
  “Erkekler kendilerini yorgun hissettikleri için, kadınlar ise meraktan evlenirler. İkisi de hayal kırıklığına uğrar.”

 5. Sevdiğimizi öldürmek değil, bencilliğimizi yaşatmak içindir, öldürmek. Ya da ihaneti görmek… Ne tür olursa olsun.

 6. Ben bilet için yazmayacağım, çünkü bu güzel kitap benim elimde ve ben ofiste herkesin başını şişirene dek şiir okuyorum hem de bağıra çağıra bazı dizeler hoşuma gidiyor tekrar tekrar okuyorum

  eşine yazdığına öğrenmiş olmamda beni daha da mutlu etti. tekrar teşekkürler Ekincim 🙂

 7. Ikinci yorumum da şu. Eğer sitenize yorum almakta zorlanıyorsanız, yorumlari denetim için bekletmenin iyi bir yöntem olmadığını düşünüyorum. Prensip olarak blogların yorumu denetlemeye alınmasını da kapalı bir tutum olarak görüyorum. Bunu kendi blogumda da dile getirdim. Madem insanlar arası bir etkileşim isteniyor, madem burası öyle bir ortam, neden yollanan yorumlar denetleniyor? Spammerlardan bu kadar çok korkmamak lazım, çünkü o da herşey gibi hayatın bir parçası. Çıkış noktası spammerlardan korunmak değil, etkileşimi artırmak olmalı.

  Başarılarınızın devamını dilerim.

 8. Eger yazdığınız gibi onuncu okura tiyatro bileti kazandıracaksanız, sanıyorum ilk 9 yorumu doldurtmak biraz zor olabilir. Ilk yazana verseydiniz, daha iyi olurdu:) Yada ilk 10 kişiye…

  Ikincisi, yazdığınız makale çok güzel, ama yorum yapmayı zorlaştıran bir tarz.

  Benim gördüğüm, genelde başarılı insanların çok erken yaşlarda yeteneklerini kullanmaya ve sürekli pekiştirmeye başlamış olmaları. Burada Wilde’ın 16 yaşında ödül alması bunu gösteriyor sanırim…

 9. ben kitabı okuduğumda lisedeydim çok önyargılı okudum dili ağırdır zor okurum diye düşünmüştüm ama kitabı okuduğumda geç bile kalmışım diye düşünmüştüm
  aradan 10 yıl geçti şimdi bikere daha okumak gerekiyormuş yazınızı okuduktan sonra farkına vardım
  sanki şimdi daha anlamlı

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: