“Mutluluk Yolu, kısım 1”

MutlulukTutturduk gidiyoruz, mutlu olmak istiyoruz. Ama ne resmini çizebiliyoruz ne de kokusunu alabiliyoruz. Bu durumda diğer yolları düşünmeliyiz…

Gözlemime göre, pek çok insan ayağında zincirli metal gülle misali (bkz. Daltonlar) geçmişini sürüklüyor peşinde. Yaşanmış her olay, söylenmiş her kelime, yenmiş her kazık ve temasa geçilmiş her eşya sürekli peşimizde, etrafımızda ve aklımızda.
Nasıl fazla yüklü bir aracın performansı düşecekse, beyni geçmişle fazla yüklenmiş kişininki de azalacaktır. Odak noktası geçmişte kaldığı için, günü de kaçıracak ve psikolojik açından sağlam bir gelecek kuramayacaktır.

Tüm bu söylediklerim demek değildir ki “geçmiş ve gelecek yok, vur dibine!”. Fakat yüklerden kurtulmak için de bir çözüm, bir uzlaşı gereklidir. Ben de bir zamanlar anlattığım gibiyken nasıl düze çıktığımı paylaşmak isterim:

Aslında sakın uzun bir plan program beklemeyin, o kadar basitti ki ben bile şaştım. Farkına vardığım durum şuydu ki “geçmiş sadece ders almak için vardır. dersi alınca geçmişin önemi kalmaz. an ise geçmişi taşıdığımız sahadır, geçmişten öğrendiklerimiz eşliğinde mücadeleye devam edeceğimiz alandır. Gelecekse an’da kazandığımız savaşların ganimetini yiyeceğimiz yerdir”

Hal böyleyken yapmamız gereken geçmişle barışmak ve bu vesileyle geçmişe takılmamaktır. Affetmek bir erdemdir ve geçmişteki olaylar da affedilirse bütün yükünü bırakırla, önemini yitirirler.

Hayatta böyle basit bir durum varken, geçmişi biriktirmek ve taşımak neden?

5 Yanıt ““Mutluluk Yolu, kısım 1””

 1. Geçmiş…Ne kadar takılmasak da hafızamızda yer eden, kendimizle başbaşa kaldığımız ender vakitlerde dans ettiğimiz uçsuz bucaksız anılar…Ama nedense gözyaşı döktüğümüz,sıkıntılı anlar değil de mutluluk dolu anlar ziyaret eder hep bizi.İşte bu kedere değil mutluluğa olan hasretimizden olsa gerek.Eğer geçmişin acıtmayaack yanlarını anımsıyorsak ona birazcık sadakat de göstermek gerekir diye düşünüyorum.Geçmişle de bugünle de yarınla da barışık olmak gerek. Yapacak en iyi şey bu olsa gerek…

 2. Geçmişle Barışıp Geleceğe Fark Atmak Lazım
  İnsanın geçmişi geleceğini oluşturuyor ne yazıkki.Geçmişte yaşadıklarımız gelecekteki hayatımızın başarılı veya başarısız olmasında büyük etken.Sürekli geçmişe bakmak (takılmak)mutsuz anılar geleceğimizi engelliyor ama insanın geçmişiyle barışması zor.Önce insanın kendisiyle barışık olması gerekiyor buda kişiliğimizin çok güçlü olmasına bağlı.Kimi affediyor mutlu mesut yoluna devam ediyor geçmişinden ders çıkarıp bir daha hata yapmıyor.Kimide o büyük günü bekliyor intikam saati için yaşıyor.Bence nasıl mutlu oluyorsa öyle yapsın ya affedip sayfayı kapasın yada haddini bildireceği günü iple çeksin.Geçmiş geçmiştir.

 3. keşke dertlerimizide gittiğimiz yere götürmeseydik

 4. Maksim Gorki’nin bu sözünü daha öncede yazmıştım.Der ki:
  “Mutluluk yarın ne olacağını bilmektir.” Türk halkı neden mutsuz. Çünkü yarı ne olacğını en tepedeki yöneticiler dahil hiç kimse bilmiyor.
  Kuşku iki taraflı bir bıçaktır. Kuşku bilimsel olarak değerlendirilirse mutluluğa katkı sağlamaz, ama bilime yani sonuçta daha rahat yaşam sürmemize katkı sağlar.
  Ama sosyal veya kişisel olarak “kuşku” duyuyorsak bu bizi mutsuz eder.
  Geçmişi hep taşırız. Ama taşımak farklı, orada takılıp kalmak farklı şeyler. çünkü geçmiş, geleceğin yollarına döşenen anın taşlarıdır. Eyleme dökülen veya düşünce olarak aklımızdan geçen herşey o anda geçmişin içinde kalır. Glecek ise tasarlanabilir bir şeydir. Tek gerçek olan şey ise sadece yaşadığınız o andır. An geride kaldıkça geçmişleşir. AN’ın bir ötesi gelecektir ki, yaşamımızın tek amacı, bu AN”ların dizisidir. B, An+ An+ An…. sonsuz dizini koptuğu zaman , önce mutsuzluk başlar, sonra hayat biter.
  Kısaca Gçmişle Gelecek arasındaki “AN” yaşamaktır. Hayat bu nedenle mi bu kadar kısa diyoruz…

 5. her sabah sabhip olmadıklarımızı düşünerek mutsuz uyanan bizler
  yarın elimizdekiler yitirip sonra onlar yok diye mutsuz uyanıcaz
  kişi nasıl olmak isterse öyle yaşar

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: