“Indie rock güzelliğinde Bright Eyes”

Bright-EyesAmerikalı indie rock grubu Bright Eyes’da şarkıcı ve söz yazarı Conor Oberst vokal, gitar, klavye ve bas gitar ile, çoklu enstrüman kullanan yapımcı Mike Mogis mandolin ve elektro gitar ile, Nate Walcott ise trampet ve akordeon ile boy gösteriyor. Ayrıca indie rock gönüllülerinden gruba destek veren pek çok dönemsel üye de bulunuyor. 1995 yılında kurulmuş olan Bright Eyes’ın yapımları, Saddle Creek Records ve Sony aracılığıyla dinleyicisiyle buluşuyor.

Mayıs 2007’de Nashville’de sahne alan grup, Man Named Truth adlı parçayı dinleyicilerine ilk defa buluşturduktan sonra bir açıklama yaparak, seslendirdikleri bu parçanın sahneye çıkmadan hemen önce soyunma odasında son halini aldığını söylemişti.

Ocak 2005’de I’m Wide Awake ile Billboard listelerinde 10., Digital Ash ile de 15. sırada yer alan Bright Eyes, When the President Talks to God ile 2006 yılında PLUG Bağımsız Müzik Ödülleri’nde Yılın Sanatçısı ve Yılın Parçası ödüllerini kazandı. Grup, yine aynı yıl First Day of My Life videosuyla 17. GLAAD Medya Ödülleri’nde özel ödül aldı. Time, 2005 yılında I’m Wide Awake, It’s Morning’i en iyi 10 albüm arasında gösterdi. 2007 yılında, Rolling Stone Four Winds’i yılın en iyi 100 parçası arasında değerlendirdi. Grubun albüm sanat yönetmeni Zachary Nipper, 2008 Grammy Ödülleri’nde En İyi Kayıt dalında ödül aldı.

Grubun, geçmiş dönemlerindeki üyelerinin listesi aşağıda da göreceğiniz üzere hayli kalabalık. Bu listede hayatını kaybetmiş olan üyeler de bulunuyor.

Shane Aspegren, Clark Baechle, Jeremy Barnes, Kevin Barnes, Jake Bellows, Z Berg, Dan Bitney, Jason Boesel, Gretta Cohn, Jonathan Crawford, Britt Daniel, Stefanie Drootin, Sabrina Duim, Sherri DuPree, Stacy DuPree, Aaron Druery, Orenda Fink, Todd Fink, Margret Fish, Matt Focht, Corey Greenwood, Emmylou Harris, Jesse Harris, Jim James, Neely Jenkins, Simon Joyner, Tim Kasher, Joe Knapp, Tiffany Kowalski, Ben Kweller, Jiha Lee, Andy LeMaster, Clay Leverett, Jenny Lewis, Matt Maginn, John McEntire, Alex McManus, A.J. Mogis, Stella Mogis, Matt Oberst, Anton Patzner, Steve Pedersen, David Rawlings, Clint Schnase, Casey Scott, Blake Sennett, Ted Stevens, Jimmy Tamborello, Maria Taylor, M. Ward, Janet Weiss, Gillian Welch, Nick White, Jamie Pressnall, Rachael Yamagata ve Nick Zinner.

bright-eyes3Grubun albümlerini günümüzden geçmişe sıralayacak olursak:

Cassadaga – 2007

Noise Floor (1998-2005) – 2006

Motion Sickness: Live Recordings – 2005

Digital Ash in a Digital Urn – 2005

I’m Wide Awake, It’s Morning – 2005

A Christmas Album – 2002

Lifted or The Story Is in the Soil, Keep Your Ear to the Ground – 2002

Fevers and Mirrors – 2000

Letting Off the Happiness – 1998

A Collection of Songs Written and Recorded – 1995–1997

Videoları neler derseniz:

bright-eyes4Bowl of Oranges – 2002 / Yönetmen: Cat Solen

Lover I Don’t Have to Love – 2002 / Yönetmen: James Frost

Lua – 2005 / Yönetmen: Jason Kulbel

First Day of My Life – 2005 / Yönetmen: John Cameron Mitchell

Easy/Lucky/Free – 2005 / Yönetmen: Lily Thorne

At the Bottom of Everything – 2005 / Yönetmen: Cat Solen

Four Winds – 2007 / Yönetmen: Patrick Daughters

Hot Knives – 2007 / Yönetmen: Patrick Daughters

I Must Belong Somewhere (animasyon) – 2007 / Yönetmen: Asako Masunouchi

Ve son olarak… Indie rock gruplarını ve Bright Eyes’ı sevin diyor ve iyi dinlemeler diliyorum:)

İmajlar: Bright Eyes web sitesi

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

3 Yanıt ““Indie rock güzelliğinde Bright Eyes””

  1. Başarıya adım adım yaklaşan bir grup şarkılarının son halini sahneye çıkmadan önce soyunma odasında almasıda çok farklı olmuş..

  2. çok başarılı bir müzik grubu

  3. favori bir grup efsanevi nitelikte süper bir paylaşım olmuş

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: