“Hacker Etiği: İş hayatına dair yıkıcı bir yaklaşım”

hacker-etigiTeknoloji çağımızın merkezinde, kendilerine hacker adını veren etkileyici bir grup insan yer alır. Geniş kitlelerce tanınan televizyon şöhretleri olmasalar da herkes onların başarılarından yani ortaya çıkan yeni toplumumuzun teknolojik temelinin büyük parçasını oluşturan, İnternet ve Web’den (ki ikisine birlikte Net denebilir), kişisel bilgisayardan ve bunları işletmede kullanılan yazılımın önemli bir bölümünden haberdar.

Hackerların, Net’te ortaklaşa derledikleri “Jargon File” onları:

Hevesle programlayan,

Bilgi paylaşımının gerçekten etkili ve işe yarar bir şey olduğuna,

Özgür yazılım yazıp, bilgi ve bilgisayar işlem kaynaklarına mümkün olan her yerde ulaşım sağlayarak uzmanlıklarını paylaşmalarının etik görevleri olduğuna

inanan insanlar olarak tanımlıyor.

Bu tanım, 60’ların başlarında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT’ten bir grup tutkulu programcı, kendilerine hacker demeye başladığından beri, hacker etiği olmuştur. 80’lerin ortalarında medya, bilgisayar korsanlarını bu isimle anmaya başladı. Hackerlar, virüs yazıcıları ve bilgi sistemlerinin davetsiz misafirleriyle karıştırılmamak için bu bahsi geçen yıkıcı bilgisayar kullanıcılarına, “cracker” demeye başladı.

Pekka-HimanenHacker Etiği’nin yazarı Pekka Himanen, 20 yaşındayken Helsinki Üniversitesi felsefe bölümünden doktora derecesi aldı. Teknolojik gelişmenin anlamı üzerine sürdürdüğü derinlemesine incelemeleri, onu akademisyenlerle, sanatçılarla, hükümet yetkilileri ve şirket yöneticileriyle iletişime geçirdi. Himanen, Helsinki Üniversitesi’nde ve Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde çalışıyor.

Kitabın yazım sürecinde destek veren isimlerden Linus Torvalds, 1991’de Helsinki Üniversitesi’nde öğrenciyken, Linux işletim sistemini yaratarak bilgisayar camiasının en çok saygı duyulan hackerlarından biri oldu. O günden bu yana Linux, dünya çapında binlerce programcıyı ve milyonlarca kullanıcıyı kapsayan bir proje haline geldi.

Kitapta katkısı bulunan bir diğer isim de Manuel Castells. Castells, Kaliforniya Berkeley Üniverrsitesi’nde sosyoloji profesörü. Büyük övgü alan The Information Age, The City (Kent, Sınıf, İktidar) ve The Grassroots üçlemesi başta olmak üzere yirmiden fazla kitabın yazarı.

Orijinal adı, The Hacker Ethic – A Radical Approach to the Philosophy of Business olan ve Ayrıntı Yayınları tarafından piyasaya sürülen Hacker Etiği, 188 sayfa ve 7 temel bölümden oluşuyor. Bölümlere, alt başlıklarıyla birlikte göz gezdirecek olursak:

1. Hacker Çalışma Etiği
Hayatın Maksadı
Tutkulu Hayat

2. Vakit Nakit Midir?
Vakit Nakittir
Optimize Edilmiş Zaman
Pazarın Cumalaştırılması
Esnek Zaman
Cumanın Pazarlaştırılması
Yaratıcılığın Ritmi

3. Bir Dürtü Olarak Para
Para Etiği
Bir Dürtü Olarak Para
Kapitalist Hackerlar
Serbest Piyasa Ekonomisi

4. Akademi ve Manastır
Açık Model
Akademi ve Manastır
Hacker Öğrenim Modeli
Net Akademisi
Toplumsal Model

5. Netiketten Netiğe
Netiket ve Netik
Konuşma Özgürlüğü: Kosova Meselesi
Mahremiyet ya da Elektronik Ortamda Her Şeyi Bilme
Sanal Gerçeklik

6. Enformasyonculuğun Ruhu
Özprogramlama Yapabilen Çalışmalar
Kişisel Gelişimin Yedi Alışkanlığı
Enformasyonculuğun Ruhu
Network’ün Etiği
Bilgisayarın Etiği
Duyarlı Olmak

7. Geriye Kalanlar
Hacker Etiğinin Yedi Değeri
Protestan Yaratılış Miti
Protestan Öncesinde Yaratılış
Cuma ve Pazarın Ötesinde

Hackerlar olmasaydı ne elektronik posta, ne internet, ne de World Wide Web olurdu…

Weber meşhur “Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu”nda dinsel bir inanç sistemi, iş ahlakı, kapitalizm ve tüm bir çağın ruhu arasında bir ilişki kurmuştu. Protestanlık insanlardan büyük bir çalışkanlık, kendini işine adama, hazdan ve müsriflikten uzak durma bekler. İnsan kendine verilen işi sorgulamadan kabul etmeli, öteki dünya için değil, bu dünya için çalışıp didinmelidir. Fabrikalardaki işçileri bütün hayatları boyunca bir vida sıkmaya ikna etmek bu inanç ve ruhla ilgilidir.

Hacker Etiği ise Weber’in kitabına bir naziredir. Weber’in kapitalizmin ruhuna atfettiği iş ahlakını, çalışkanlığı, adanmışlığı sorgulayıp eleştiren, bunun yerine tamamen yeni bir iş etiği öneren bir yapıda. Bize verilen işi ne kadar monoton, sıkıcı, insanı tüketici olursa olsun, tüm hayatımız boyunca bir robot gibi yapmak; hayatımızı bu işin dayattığı iş günleri, hafta sonu ve tatillerden oluşan bir zaman çizalgesine bölmek; tüm günlerimizi bu tatilleri bekleyerek geçirmek… Bütün bunların yerine insan kendini gerçekleştirebileceği, zevk alabileceği bir iş düzeni kurabilir; bu düzende vaktini tamamen kendine göre ayarlayabilir. İşte hackerlar bunu becerebilen insanlardır.

Ve son olarak Himanen’in “Teşekkür” sayfasından ilgimi çeken birkaç cümleyi paylaşmak istiyorum:

Bu kitabın yazılışı, konusuyla hayat buldu. Hacker etiğiyle. Öncelikli olan bir kitap yazmak kararı değil, belli bir hayat biçimine olan inançtı. Kitap ise bu inancın sonuçlarından biri oldu.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

Bir Yanıt ““Hacker Etiği: İş hayatına dair yıkıcı bir yaklaşım””

  1. etrafımız yaşam hackerlarıyla dolu

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: