“Mutluluk Yolu, kısım 3″

mutluluk3“Sabah 6’dan akşam 9’a, çalış daha hiç durma.
Günler geçmesin boşu boşuna,
Kazan daha çok para”

diye başlayan bir şarkı vardır, ki verdiği mesajı kısmen severim. Sürekli çalışmayı salık veren bu mesaj, aslında başka bir manada da mutluğun ve huzurun anahtarı. Evet çok çalışmak yorucudur, kabul.

Fakat hayatında neyi yorulmadan kazandın?

Hayatta pek çok şey yaşarsın. Kimine sevinir, kimine üzülür, kimine de kafayı takarsın. Sürekli evirir çevirir, tekrar tekrar – adeta geviş getirir gibi – hatırlarsın. Bir sahne mi takıldı? Sürekli o sahne tiyatro gibi yaşanır hayalinde. Bir söz mü takıldı? Teypte sürekli aynı şarkıyı çalan bir kaset gibi, döner durur aklında. Hakkında olumsuz bir ifade mi okudun? Film şeridi gibi, gözünün önünden hiç gitmez… Peki söyle bana, şu anlattığım durumlarda mutluluğun nerede?

Söyle bana, hatırlar mısın bir şeye odaklanmış halini? O anlarda sana söylenenleri duymadığın hatıraları? Hızla dümdüz ileri yürürken fark etmediğin arkadaşını? Nasıl geçtiğini anlamadığın zamanları? Sence nedendi bunlar? Bence kolaydı cevap; beynin o anda bütün pencerelerini kapatmış ve ne arka, ne sağ, ne de sol; sadece önündekini açık bırakmıştı.

Anahtar, ortak nokta, “odaklanmakta”. İşinde çalışırken veya müzik enstrümanını çalar ya da üflerken, tuvaline fırçanı sürerken; hiç fark etmez. İşin sırrı TEK bir şeye bakmak / düşünmek. Bu öyle bir duvar örerki zihninde, hiçbir düşünce giremez. Hiçbir kötü duygu hissedilmez. Hiçbir kaygı duyumsanmaz, planlar da yapılmaz. Zaten seni mutsuz edenler geçmişe veya geleceğe dair takıldıkların değil miydi?

Bir düşün, işkolik denen insanlar “neden” işkolik. Çünkü gerçek hayatlarında onları zorlayan sorunları var ve çözüme hazır olmadıklarından dolayı, zaman kazanmak için kendilerini işlerine adeta adıyorlar. Bu sayede, sorunlarından uzak kalabiliyor zihinleri ve mutlulukları.

İşkolikler sadece bir örnekti. Neticede kaçarak hiçbir şeyi çözemezsin. Ama yerinde olduğun gibi durarak da çözemezsin! İşte bu yüzden, sen sen ol; çalışma hayatının sana verdiği bu eşsiz kalkana bürün ve sakın sızlanma. Zira, o sıkıntı duyduğun işin olmayıp da evde otursaydın, derin uçurumlarda hızla düşecektin…

İmaj: Photography.nationalgeographic.com

10 Yanıt ““Mutluluk Yolu, kısım 3″”

 1. çok zor mahir bey sizin için üzüldüm peki şimdi nasıl oldunuz

 2. kendimizi önemsemek bu kadar zor mu

 3. Ben Mahir Efe Falay, yani jesterdvine, tüm yazdıklarımı ben de zamanında yaşadım; ailemden uzak halde Silivri’de 1 yıl yalnız yaşadım ben. Bir iki tane arkadaşım vardı görüşmek isteyeceğim. Ve en sonlarına doğru kendi kendime konuşur hale gelmek üzereydim.
  İşte o sıyırtan periyotta da işim tek kurtarıcımdı, mesai bitsin istmezdim.

 4. berrin boynueğri Cevapla 16 Haziran 2009 8:58 am

  yazılanlar çok doğru aslında gerçekteki sorunlarımızla uğraşmamak çözememekten korktuğumuzdan kendimizi sadece bir tek şeye bağlıyoruz işimizdeki başarıyla sorunlarımızın içinden çıkabileceğimizi sanıyoruz ama öyle olmuyor problemler hep aynı kalıyor…

 5. Çalışmak, üretmek, yararlı olmak çok güzel ancak;
  çalışmak için yaşamak yerine, yaşamak için çalışmayı tercih etmekten yanayım ben..
  İşkolik olup hayatın tadını , yaşantımızdaki mutlulukları, paylaşımları gözardı ediyorsak, hiç çalışmayalım daha iyi..
  Herşeyin kâfi oldugu bir yaşam dileği ile….:))

 6. ya ben çalışırken de evde otururken de sıkılıyorum sanırım sıkıcı olan benim:))

 7. ya artık çalışmamak gibi bir lüks kalmadı malesef hem bayanlar hem de baylar için

 8. ne güzel yazmış yazan…
  kalemine sağlık

 9. Firuzan hanım merak etmeyin, erkekler de sıkılıyor 🙂

 10. firuzan karakaş Cevapla 14 Haziran 2009 3:11 pm

  tam içimdeki duygular anlatılmış her ne kadar zaman zaman çalışmaktan sıkılsamda ben seviyorum çalışmayı.şuda bir gercekkı uzun süre çalışma hayatı olup daha sonra evde oturmayı tercih eden bayanlar çok sıkıyorlar

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: