Creedence Clearwater Revival ya da kısa adıyla: CCR

Creedence_Clearwater_RevivalCreedence Clearwater Revival ya da kısaca CCR 1967 ile 1972 yılları arasında çıkardığı güzel albümler sayesinde hala dinlenen ve sevilen bir grup. Sadece 5 yıl aktif olarak bir arada olmalarına rağmen Rock tarihinin en değerli gruplarından da birisi.

CCR’dan önce John Fogerty (lead guitar ve vocals), Doug Clifford (bass) ve Stu Cook (drums)’dan oluşan grup ekibe John’ın ağabeyi ve ritm gitarist Tom Fogerty’nin katılmasıyla asıl şeklini ve ismini kazanmış. 60’lı yılların savaş karşıtı döneminde önemli gruplar arasında yer alan CCR, adlarını taşıyan ilk albümleri ve hemen ardından çıkan Bayou Country ile popülerlik kazanmış ve tanınmıştır. Grubun, uzun ve başlangıçta söylemesi zor ismi ise üç farklı kaynaktan oluşmaktadır. Creedence, Tom Fogerty’nin yakın bir arkadaşının ismidir, Clearwater dönemin Olympia Bira reklamlarından, Revival ise grup elemanlarının gruba olan bağlılığından gelmektedir. Bu noktada ekibin gruba bağlılığına kesinlikle katılıyorum. Her ne kadar Tom, sonunda ayrılacak olsa da CCR, her zaman aynı dört kişiden oluşmuş ve asla yeni bir eleman eklenmemiştir.

Birçok dinleyenin country müziğiyle karıştırmasına rağmen CCR, country yapan bir grup değildir. San Francisco kökenli olmalarına rağmen güney rock tarzıyla da adlandırılan grubun müzik türü Rock ve alt dalı olarak da Swamp Rock olarak değerlendirilir.

Have You Ever Seen the Rain, Down on the Corner, Fortunate Son, Who’ll Stop the Rain, Lookin Out My Back Door, Proud Mary, Run Through the Jungle, Lodi gibi sağlam şarkıların yanısıra I Put a Spell on You, Suzie Q gibi müthiş coverlarda yine CCR’a aittir. Bu arada grubun coverları bu kadarla da kalmıyor elbette. Özellikle I Heard it Through the Grapevine’ı da unutmamak lazım.

Grup aktif olarak müzik yaptığı dönem içerisinde birçok turne de yaptı. Dönemin büyük festivali Woodstock’da bunlardan birisi. 15-17 Ağustos 1969 yılında gerçekleştirilen Woodstock Festivali’nde CCR, 16 Ağustos günü Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Who, Grateful Dead gibi sağlam ekiplerle sahne almıştır. Konserde 11 (Born on the Bayou, Suzie Q, Bad Moon Rising…) güzel şarkı çalan CCR’ın performansı John Fogerty’nin isteği üzerine daha sonra yayınlanacak olan Woodstock Belgeselinde yer almamıştır. Bu arada konser boyunca sürekli yağan yağmur nedeniyle CCR, müzik severlere Who’ll Stop the Rain’i de armağan etmiştir.

Cosmo's Factory1968 yılındaki ilk albümden sonra 1969 yılındaki üç albümü ve her birisinden hit parçalar çıkaran CCR, 1 yıl içerisinde bu kadar başarılı dört albüm çıkaran tek grup ünvanına da sahip. Ancak elbette her grupta olduğu gibi zaman içerisinde CCR’da da sorunlar baş göstermeye başlar. John ile ekibin diğer üç elemanı arasındaki sorunlara rağmen 1970 yılında Pendulum gibi başarılı bir albüm daha çıkarmışlar ancak sorunların çözülememesi sonucunda 1971 yılında Tom gruptan ayrılır. Kalan üçlü 1972 yılında Mardi Grass albümünü çıkarır. Albüm, CCR’ın en başarısız albümü sayılır ve hiçbir parçası Top 20’ye bile ulaşamaz. Bu başarısızlıktan sonra da grup bir daha toplanmamak üzere dağılır.

John Fogerty, CCR sonrasında solo çalışmalarına devam etmiştir. Grubun üyelerinden Tom, 1990 yılında AIDS nedeniyle hayata veda ederken, 1993 yılında CCR’ın adı Rock and Roll Hall of Fame’e eklenmiştir. Bazı birleştirme çalışmalarına rağmen John’ın asla eski ekibiyle bir araya gelmemesine rağmen Doug ve Stu, 1995 yılında Creedence Clearwater Revisited adlı grubu kurmuştur. Grup 1998 yılında 2 cd’lik Recollection isimli Live albümü yayınlamıştır.

Beş yıla 7 albüm sığdıran Creedence Clearwater Revival’ın albümleri de şunlardır:

Creedence Clearwater Revival (1968)
Bayou Country (1969)
Green River (1969)
Willy and the Poor Boys (1969)
Cosmo’s Factory (1970)
Pendulum (1970)
Mardi Grass (1972)

the big lebowskiElbette bu büyük grup birçok film, dizi ya da çizgi dizinin soundtrackinde yer almıştır. Grupla tanışmamı da sağlayan lise yıllarında izlediğim Forrest Gump soundtrack dışında; Apoclaypse Now, Born on the Fourth of July, The Big Lebowski, Dog Soldiers, An American Werewolf in London bu filmlerden sadece birkaç tanesi. İçlerinden özellikle The Big Lebowski’yi unutmamak lazım. Filmde Dude’ın favori grubu olan Creedence’dan birçok güzel şarkı dinlemenin yanısıra arabası çalınan Dude’ın arabadaki Creedence kasetlerini sorması da ayrı bir güzelliktir.

Sinema dışında The Simspons, Cheers, Married with Children, Dexter, My Name is Earl, Las Vegas ve Supernatural gibi dizilerde de birçok CCR göndermesi ve şarkısı yer almıştır. Bu kadar yazı ve şarkı umarım bu kısa ömürlü ama hala dinleyenlerini etkileyen Creedence Clearwater Revival’ı anlatmaya ve sizlere sevdirmeye yetmiştir. Kapanış olarak da en sevdiğim şarkılardan birisi olan Bad Moon Rising’i sunuyorum sizlere. Yıllar sonra artık yaşını başını almış John Fogerty’nin solo konserinden dinleyebilirsiniz…

John Fogerty – Bad Moon Rising / Canlı Performans

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

6 Yanıt “Creedence Clearwater Revival ya da kısa adıyla: CCR”

  1. Pretenders’i de oneririm arkadaslar.
    Creedence’in hatun versiyonu sayilabilir sanki.

  2. Keşke yüzyüze tanışma imkanım olsaydı ama maalesef böyle bir şansım olmadı. Grubun dinlediğim ilk şarkısı Forrest Gump’da çalan Fortunate Son idi. Ardından grubu araştırmaya çalıştım ama 1995 yılında şarkılara şimdiki gibi ulaşmak biraz zordu:) Sonrasında elime geçen Best of kasetleri Walkmanimden uzun süre çıkmadı. Ek olarak Who’ll Stop the Rain’i bende çok severim, hatta dinleyeyim hemen…

  3. hastasıyım.benim gitara başlamama neden olan gruptur.özellikle who’ll stop the rain dinlediğimde hiçbirşey umurumda olmaz.çok teşekkürler özkan.tanışma hikayenide öğrenmek isterim.

  4. Arkadaşında değidiği gibi herkes sevmeyebilir.Ama hayranları için güzel ve etkili bir nostalji.

  5. Özlem Balıkçı Cevapla 29 Haziran 2009 4:43 pm

    70’lerin efsanewi country, folk grubu. herkesin dinleyip zevk alacağı türden..

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: