“Sıcak… Çok Sıcak”

sicak-cok-sicakOnline termometrem 30 dereceyi göstermekte. Ama kimi kandırıyor, dışarıda nemli havada bence hiç de 30 değil.

Eh madem hava böyle sıcak, “sıcak” bir yazıyı hak eder bu, değil mi?

Evet, sıcak dedik. Sıcaklık aslında bir ısı ölçüsüdür. Avrupa ölçüsü Celsius “C”, Amerikan icadı Fahrenheit “F” veya evrensel ölçü birimi olan Kelvin “K” ile gösterilir. Aradaki fark sadece estetik ve birinin diğerine oranıdır.

Gerçeklere gelince; sıcaklık genelde sevilir. Benim gibi sıcağı sevmeyenler de olsa, tarih boyunca görülmüştür ki, sıcak hem sevilmiştir, hem yararlı bulunmuştur, hem de sıcak ve tersi soğuk üstüne sosyal yaşantılar kurulmuştur. Hatta kuşlar bile sıcağa – soğuğa göre göç ederken, memeli hayvanlar da adına “kış uykusu” dediğimiz döneme girip kendilerini askıya alırlar ki sıcakta daha bol görünen avlar ortaya çıkana kadar vücutları fazla enerji harcamasın. Ana fikir, sıcak havalar enerji demektir. Soğuk havada atıyorum 1000 birim vücut enerjisini korumak daha zorken, sıcak havada daha kolaydır. Hayvanlar açısındansa, “ortalıkta dolaşmayı” arttırıp avları çoğaltır.

Hayvanlar boyutunu geçip bizlere gelirsek; sıcağı severiz. Sıcak üstünden para bile kazanırız (bkz. Genel manada turizm). Ama sevilen şeyler bir yere kadardır, sıcak da öyledir. Öyledir ki, sıcaklar mevsimsel normalden yükseğe çıktığı zaman ekili bitkiler zarar görebilir. Yangın olasılığı artar. Elektronik cihazlar – nedenini tam anlamadığım bir şekilde – işlemeye başlar. Veya yaş, cinsiyet ve ırka bağlı olarak ölümler artar. Ki düz mantık yaparsak:

İnsan vücudunun %75 kadarı sudur. Sıcakta terleriz, su kaybederiz. Sıcaktan dolayı terleme ile kaybettiğimiz suyu yerine koyamıyorsak da, nasıl araba motorları suları biterse yanarsa, vücudumuz başka bir manada yanar.

Yakın zamanlarda sıklıkla duyduğunuz “küresel ısınıyoruz, eyvah” çığlıkları da aslında sıcağın olumsuz etkilerine işaret edip, acilen bir şeyler yapmaya çağırıyor.

“BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü, küresel ısınmanın doğrudan ya da dolaylı etkisi yüzünden Asya ve Pasifik bölgesinde yılda yaklaşık 77 bin kişinin öldüğünü açıkladı.”

“2070 yılında İstanbul’un iklimi bugünkü Adana gibi olacak”

Anlattıklarım doğrudan etkilerdi. Dolaylı etkilerse apayrı yazı konusu olacak kadar çeşitlidir. Her şeye rağmen, siz siz olun bu sıcaklarda kahramanlık yapmayın. Sıcak havada yorulduktan sonra kalp krizi geçiren insanları duymuşsunuzdur. Bu aynı zamanda bilimsel sonuçtur da. O yüzden, bol su için ve vücudu yoracak aktivitelere kalkışmayın. Dediğim gibi, kahramanlık yapmayın; yeter.

Bol sulu günler dilerim.

Bir Yanıt ““Sıcak… Çok Sıcak””

  1. yaz denince zaten akla bol soğuk sıvı geliyor ama suyun yerini hiçbirşey tutmuyor çok güzel işlenmiş konu çok başarılı teşekkürler….

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: