“Deborah Harry’den daha fazlası: Blondie”

blondie_parallel_linesBlondie’nin temelleri 1973 yılında The Stilettos’a gitarist olarak giren Chris Stein ile grubun vokalisti garson ve eski playboy tavşanı Deborah Harry arasındaki aşkla atıldı diyebiliriz. Birçok kaynağa göre Rock temelli olsa da dönemim pop, disco, new wave ve punk rock esintilerini de şarkılarında taşıyan Blondie’nin grup ismi bir gün bir kamyon şoförünün Deborah Harry’ye “Hey Sarışın!” diye seslenmesi üzerine türetilmiştir. Zaman içerisinde birkaç grup elemanı değiştirmesine rağmen grubun belki de en büyük laneti sadece Deborah Harry ile anılması olsa gerek. Oysa etrafta bulunan bir çok Harry fanına rağmen Blondie aslında arkada da yer alan elemanlarının da etkisiyle ve iki büyük çıkış yakaladığı dönemle hatırlanması gereken sağlam bir grup.

İlk iki albümü X-Offender ve Plastic Letters’dan sonra grubun ilk büyük çıkışını yapmasını sağlayan albüm Eylül 1978’de satışa çıkan Parallel Lines oldu. Bu albüm hala Blondie’nin en çok satan ve beğenilen albümü başarısını koruyor. Albümde yer alan Heart of Glass, grubun ilk Amerika Hiti başarısını da elde ederken, dönemim disco kültürüne de damgasını vuran şarkılardan birisi oluyordu. Günümüze kadar birçok film ve dizide kullanılan bu şarkı kesinlikle Blondie’nin en iyi 3 şarkısı arasına giren bir yapım. Heart of Glass ile iyice tanınmaya başlayan Blondie’nin yaşadığı en büyük lanet dediğimiz Deborah Harry ile anılması da bu dönemlerde medyanın Harry üzerindeki yoğun ilgisinden kaynaklanmaktadır. Ama herşeye rağmen Parallel Lines başarılı bir albümdür ve grup 1979’da Rolling Stone’a kapak olur. Ayrıca albüm, Rolling Stone’ın tüm zamanların en iyi 500 albümü listesine 140. sıradan girer.

Parallel Lines’dan sonra yoluna devam eden grup 2 albüm daha çıkarmıştır. Ancak dönemim en başarılı şarkısı kesinlikle iki albüm arasında çıkan ve Deborah Harry ile Giorgio Moroder’in ortak çalışması olan “Call Me” single’ı olur. Call Me, Amerikan Jigolo filminin soundtrack’inde yer alır ve aynı zamanda Amerika ve Birleşik Krallık’da bir numara olur. Ayrıca bu single, Blondie’nin Amerika’da en fazla sattığı single ünvanını da korumaktadır.

blondie_no_exitBu başarılı dönemlerin ardından grup elemanları solo çalışmalara yönelir. 1981’de gelen albümün fazla başarı göstermemesi, Harry üzerindeki gruptan daha popüler olmanın getirdiği baskı, grup içi sorunlar ve Stein’a konulan hastalık teşhisleri nedeniyle 1982 yılında Blondie elemanlarının yolları ayrılır. 14 yıl boyunca Blondie birçok gruba ilham olur ve şarkıları yorumlanır. Örneğin yıllar sonra bazı dergilerde No Doubt’da yer alan Blondie esintilerine kadar değinilir.

1996 yılında Stein ve Harry, Blondie’yi tekrar toplamaya karar verir. Eski üyelerden Burke, Destri ve Valentine ile temasa geçilir ve Blondie tekrar oluşturulur. Eski üyelerden Harrison ve Infante çağırılmaz, hatta Infante, Blondie isminin kullanılmaması için grubu dava etse de davayı kazanamaz. Grup önce canlı performanslara başlar ve ardından da bir dünya turuna çıkar. Turneden sonra Şubat 1999’da grubun yeni albümü No Exit yayınlanır. Albümde Valentine iki şarkıda katkısı olsa da grupla çalmaz ve grub dört kişi olarak yoluna devam eder. Bu dönemde yayınlanan Blondie single’ı Maria ise grubun ikinci büyük çıkışını sağlar. Jim Destri’nin kendi okul yıllarını hatırlayarak yazdığı şarkı Blondie’nin ilk listebaşı şarkısı olur. Bu ayrıca Blondie’nin Birleşik Krallık listelerinde 1970, 1980 ve 1990’larda single listelerinde ilk sıraya yerleşen tek Amerikalı grup olma başarısını kazandırır.

deborah-harry-muppets2003 yılında Curse of Blondie albümünü yayınlayan grup 2004’de Jim Destri’nin ayrılmasıyla 3 kişi olarak yoluna devam etmektedir. 2006 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e kabul edilen ve 2008 yılında Parallel Lines’ın 30. yılı şerefine dünya turuna çıkan grubun yeni bir albüm için çalışmalar yaptığı da gelen haberler arasında.

Andy Warhol tarafından Pop-Art’ın müzikteki yansıması olarak görülen Blondie kesinlikle popüler ikon konumuna yükselmiş bir müzik grubu. Bu arada Deborah Harry’nin bence tüm zamanların en başarılı televizyon şovlarından birisi olan Muppet Show’a katıldığını da belirteyim (Miss Piggy kesin kudurmuştur:)). Yukarıda yazılanlar dışında birçok güzel şarkısı daha olan grubun albümlerini dinlemek için asla geç değil. Bu arada yazıda en iyi 3 Blondie şarkısı diye bir yorum yapmıştım. Heart of Glass, Call Me ve Maria en çok bahsettiğim şarkılar oldu ama ek olarak atlanmaması gereken bir de Atomic var. 70’lerin sonunda çıkan bu güzel parçayı Trainspotting soundtrack’de Sleeper’da yorumlamıştı. Herkese iyi dinlemeler…

Blondie – Rapture

Blondie One Way or Another

Blondie – Maria

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt ““Deborah Harry’den daha fazlası: Blondie””

  1. pek benim tarzım degıl.ama köklü grup muş

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: