“İnternette Sözlük Olgusu”

iso“saat farki yuzunden yalniz gecirdigim saatleri ba$ariyla doldurabilen bir ba$yapit. state-ul art.” (ssg / 19.02.1999)

14 Ocak 1999’da kurulan ve saatleri başarıyla doldurabilen başyapıttan, 29797 adet yazarı ve bilmemkaç katı kayıtlı okuyusu bulunan Türkiye’nin 21. en çok günlük ziyarete sahip sitesi haline gelen; siteye önemli bir reklam grubundan reklamlar da alarak çuvalla para kaldırmış ve sık sık düzenlediği yardım kampanyalarıyla adeta bir STK’ya dönmüş bir sözlükle başladı her şey, ekşisözlük.

İlk zamanlarında gerçekten de değerli, hatta insanların araştırmalarında, ödevlerinde ve tezlerinde de bilgi alma amaçlı kullanılmaya başlandı. Tabii medyadan ilgi gecikmedi ve zaman zaman yazarlarla atışmalar bile oldu. Ve son zamanlarda da belirli bir cemaatin üyelerinin “sızdırıldığı” söylenen bir yer haline geldi; böylesi dikkat çekip hakkında kararlar verildiyse demek ki bir şeyler var.

Görüyoruz ki bir internet sitesi ne hale geldi. Ardından diğerleri de geldi; bu insanımızın özelliğidir – bir şey tutunca sayısız kere taklit edilir. Nasıl şu aralar “… Dünyası” gibi isimlerle tabela asmış alakalı alakasız dükkânlar furya halindeyse, ekşi de böyle bir furyanın başlangıcıydı. Şu anda 72 civarı “klonu” var ve itüsözlük,uludağsözlük gibi kendi tarzini yansitan kendini kabul ettiren sözlükler de var. Hatta yakın zamanda kurulan, gazetelere konu bile olan ihl (imam hatip lisesi) sözlük bile var! http://www.hurriyet.com.tr/pazar/11565281.asp

Soru şudur: insanların sözlüklerde bilgi almak dışında neden bu kadar yazası var?

Cevaplar şunlar olabilir:

a)      Sözlük bir kendini ifade etme platformudur. Gerçek dünyada özgürce ifade şansı bulamayanlar için eşsiz hazinedir.

b)      Sözlüklerde genelde bir + e – puan sistemi olur. Ve kişiler alabildiği kadar çok + almaya veya – almaya güdülenmiş olabilir. Zira + veya –lerin çokluğu kişinin gözünde özdeğeri arttırabilir, bir ihtimal de daha çok dikkat çekmesi / sevilmesi / nefret edilmesi gerçek hayattaki eksiklerini kapatabilir.

c)      Sözlükler sosyal ortamlardır. Ve sosyal ortamlarda çeşitli amaçlarla arkadaş bulunabilir. Ve bu sayede de yalnızlıkla kapatılmaya çalışılabilir.

d)     Sözlüklerde nüfusun çoğunluğu erkektir. Amaçları belli erkekler için de, amaç doğrultusunda tanışılacak kadın veya erkekler vasıtasıyla gerçek hayatta tatmin elde edilebilir.

e)      Sözlükler fikirleri yazıya dökme ortamıdır. Kimi yazarlar da dikkat çekme ve “görülme” amaçlı olarak bunları tercih ediyor da olabilir.

Bu sesli düşündüğüm liste f g h diye gidebilir. Sözlükçüler(yani 72 tane sözlüğe üye olmuş yüzbinler) belki tek, belki de birkaç maddeyi birden karşılayabilir. Fakat psikolog olarak mesleki perspektifimden bakarsam karşıma tek bir cevap çıkar; TATMİN

Tamam, ben davranışçı bakarım işe ve sığ kalabilir saptamalarım. Ama emin olun ki yakında bu konuda akademik araştırmalar bile okuyabileceksiniz. Zira bu iş artık sosyal psikoloji açısından ilgi çeken bir durum halinde.

İmaj: Real-techguy.com

Bir Yanıt ““İnternette Sözlük Olgusu””

  1. güzel…

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: