“Otizm Üstüne Söyleyeceklerim Var”

otizmOtizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 3 yaşından itibaren ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de zeka seviyeleri normal olan otistik çocuklar da vardır. Ancak genel zekâ seviyeleri ne olursa olsun, otistik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamak ve anlamlandırmakta zorluk çekerler.

Bir annenin çocuğunun doğum sonrası özürlü olma oranı % 2 dir. otistik olma ihtimali
% 0.5 ‘ tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir. Asperger sendromu ve Rett sendromu olarak tanınan otizm formları da bilinmektedir ve bunların görülme sıklığı standart otizmden de azdır.

Hala esrarını koruyan otizmin bazı belirli belirtileri de vardır; etkilenme dereceleri değişse de aşağıda ortak belirtiler görülür. Sosyal ilişkilerde güçlük. Konuşma güçlüğü. Sözsüz iletişimde zorlanma. Oyun oynama ve hayal kurmada güçlük çekme. Değişiklere karşı tepki ve direnç gösterme. Otistik bir çocuk başkalarına ilgisizdir. Göz temasından kaçınır. Başkaları ile kendiliğinde temas kurmaz. İsteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak belirtir. Diğer çocuklarla oynamaz. Sürekli bir konu üzerinde konuşur. Tekrarlar fazladır. Sebepsiz şekilde ağlar, güler ve sebepsiz davranışlarda bulunur. Anlamsız sözleri üst üste tekrarlar. Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır. Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerektiren oyunları oynamaz. Bazıları yaratıcılık gerektirmeyen bir takım işleri oldukça hızlı ve iyi yaparlar.

Kimi otistikler çok zeki olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu zekanın klasik anlamla olmadığı açıktır. Kimi otistikler, ki onlar çok ufak bir yüzdeyi oluşturur, beyinlerinin bazı bölümlerini diğerlerine göre daha iyi kullanılır ve normal insanlardan daha başarılı olur. Fakat gözden kaçırılan önemli bir nokta vardır ki; bu otistikler bütünüyle gelişen ve uzayan bir ağaçtan ziyade, bazı dalları çok daha fazla büyüyen ve uzayan ağaçlara benzerler.

Çok iyi resim yapan otistikler mevcuttur. Olağanüstü yetenekli olup da müzik konusunda parmakla gösterilenler de vardır. Veya fotoğrafik hafızası adeta insanüstü düzeylerde olanlar vardır. Ya da matematik konusunda bir hesap makinesini utandırabilecek olanlar da!
Fakat toplum kendini bu romantik figürlere öyle bir kaptırmış ve gözlerine bir perde çekmiştir ki, “gerçeği” görmek istemez. O yüzden de, nasıl bir iki şizofrenin işlediği cinayetler şizofrenleri olumsuzca etiketlemişse, otistik dendiği anda minik bir dahi aranır ve beklenir.

Gerçek kabaca şöyledir:

Otistiklerin büyük bir bölümünde değişen oranlarda zeka geriliği görülür. Bu yüzden de özbakım (kendi kendine yemek, tuvalet, giyinme soyunma v.b.) kolay kolay gelişmez, okuma yazma öğrenilmez ve çoğunda ancak ilaçlarla kontrol altına alınabilen saldırganlık görülür.

Bu yazı, “ileri zeka hastalığıdır genellikle..185 ve üzeri iq sahibi çocuklarda görülür.. düzeltilmesi halinde bilim adamı olacaklardır.. düzelmemesi durumunda asosyal kişilik bozuklukları gösterirler..” şeklinde bir sözlükten alıntıladığım satırlar üstüne yazılmıştır.

Ayrıca, konu hakkında gündelik dilde yazılmış kısa bir yazı okumak isteyenler buradan ulaşabilir.

3 Yanıt ““Otizm Üstüne Söyleyeceklerim Var””

  1. müyesser izmir Cevapla 1 Eylül 2009 1:17 am

    erken teşis çok önemli geç kalınmamalı ve her turlu ımkan sağlanmalı

  2. Otistiklerin büyük bir bölümünde değişen oranlarda zeka geriliği görülür. Bu yüzden de özbakım (kendi kendine yemek, tuvalet, giyinme soyunma v.b.) kolay kolay gelişmez, okuma yazma öğrenilmez ve çoğunda ancak ilaçlarla kontrol altına alınabilen saldırganlık görülür…ve bu yüzden de, onları “süper zeki” ve büyük potansiyel taşıyan tipler olarak değil de, olabileceği kadar erkenden eğitim almaya başlamaları gerekenlerden biri olarak görmeliyiz.

    Aksi taktirde, yardım için uzanan ellerimiz tereddüte düşebilir.

  3. Otistik kişiler görsel düşünmede daha başarılıdır. Resim yapma girişimleri destenmelidir.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: