“Jefferson Airplane ve White Rabbit”

JeffersonAirplane60’ların savaş karşıtı hippi müzik grupları içerisinde önemli bir yere sahip olan Jefferson Airplane’in kuruluşu 1965 yılının San Francisco’suna dayanıyor. Marty Balin’in lokal bir klüp olan Drinking Gourd’da Paul Kanter ile tanışması ile Jefferson Airplane’in ilk temelleri atılmaya başlanır. İkilinin çevredeki diğer elemanları yavaş yavaş toplamasıyla da grup şekillenmeye başlar. Önce David Freiberg gruba katılır ardından da yine Drinking Gourd’da dinledikleri Signe Toly Anderson’ı gruba dahil ederler. Son olarak da Kanter’in eski arkadaşı Jorma Kaukonen’in gruba katılmasıyla ekip tamamlanır.

Grup daha Balin’in daha önce kiraladığı ve The Matrix ismini verdiği klüpte ilk performansını gerçekleştirir ve dinleyenlerden olumlu yorumlar alır. Grubun yavaş yavaş adının duyulmasına rağmen en önemli değişiklik ilk çocuğunun doğumundan sonra gruptan ayrılmaya karar veren Signe Toly Anderson’ın yerine solist olarak Grace Slick’in katılması olur. Slick aslında gruba yabancı değildir zira daha önceki grubu The Great Society ile The Matrix’de sahne almış hatta birkaç kere Jefferson Airplane’e destek olmuştur. Aslında Jefferson Airplane’in en iyi solisti diye adlandırılmasının daha önceki solistlere haksızlık edildiği düşüncesinde olmama rağmen Grace Slick’in gruba büyük bir katkı kattığı da unutulmamalıdır. Dönemin en büyük seslerinden birisi olan Janis Joplin’in Slick’i oldukça kıskandığı bilinen bir gerçek.

Bu dönemde grubun en bilinen hitlerinden Somebody to Love ilk defa kaydedilir. Bu şarkı dönemin en bilinen ve sevilen şarkılarından birisi olmasının yanısıra günümüzde bile hala çok sevilen ve yorumlanan şarkılar arasına girmiştir. Birçok filmde de yer alan şarkının en bilinen ve sevilen yorumlarından birisini de Cable Guy filminde Jim Carrey seslendirmiştir.

jefferson airplaneBu güzel şarkının yayınlandığı EP’nin diğer yüzünde ise White Rabbit vardır. Grubun bu en meşhur ve belki de en bilinen şarkısı 1967 yılında yayınlanan Surrealistic Pillow (mutlaka bulun ve dinleyin!) albümünde de yer alır. Şarkının temeli Lewis Carroll’ın iki önemli eseri Alice Harikalar Diyarında ve Aynanın İçinde’ye göndermeler taşımaktadır. Masallarda yer alan Red Queen, Hookah-Smoking Caterpillar gibi karakterler yer alır. Bu psychedelic/acid rock şarkının aslında gruba da yapılan en önemli eleştirilerden olan uyuşturucu ile bağlantılı olduğuna inanılmaktadır. Şarkıda İspanyol ezgilerine benzer melodi, Slick’in katı ama vurgulu vokali ön plana çıkan özellikleri olur ve konserlerin beklenen şarkılarının arasına girer. Rolling Stone’ın tüm zamanların en iyi 500 şarkısı içerisinde 478. sıradan giren White Rabbit kesinlikle grubun en başarılı şarkılarından birisi olarak sayılmaktadır. 1969 Woodstock festivaline de katılan Jefferson Airplane, konserdeki müthiş performansı içerisinde bu mükemmel şarkıyı da yorumlamıştır. Şarkı Platoon ve The Game gibi iki güzide filmde de yer almasının yanısıra, Supernatural soundtrack’de de yer almaktadır.

Ek olarak Jefferson Airplane ile ilgili yazılacak tonlarca şey var ama asıl amacım White Rabbit’e kısaca değinmekti. Tabi bu arada grubun Volunteers isimli müthiş parçasını da unutmamak lazım. White Rabbit ve sözlerini aşağıya ekliyorum herkese iyi dinlemeler. Ancak önerim grubu sadece tek şarkıyla sınırlamayın ve hemen en başarılı albümü olarak sayılan Surrealistic Pillow ile Jefferson Airplane yolculuğuna başlayın. Herkese iyi keşifler…

One pill makes you larger, and one pill makes you small
And the ones that mother gives you, don’t do anything at all
Go ask Alice, when she’s ten feet tall

And if you go chasing rabbits, and you know you’re going to fall
Tell ’em a hookah-smoking caterpillar has given you the call
Call Alice, when she was just small

When the men on the chessboard get up and tell you where to go
And you’ve just had some kind of mushroom, and your mind is moving low
Go ask Alice, I think she’ll know

When logic and proportion have fallen sloppy dead
And the white knight is talking backwards
And the red queen’s “Off with her head”
Remember what the dormouse said
Feed your head, feed your head

Jefferson Airplane -White Rabbit

Jefferson Airplane – Somebody to love

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

5 Yanıt ““Jefferson Airplane ve White Rabbit””

 1. 1960lı yılların en sevdiğim müzik grubu Jefferson airplane di.White Rabbit şarkısını ilk kez bu sitede dinlemiştim. Şarkı harika ve klip de çok iyi.video için teşekkürler

 2. şarkı fazlasıyla güzel, üstüne woodstock performansı da eklenince daha da dinlenebilir/vazgeçilemez oluyor. bana göre woodstock’daki white rabbit performansı stüdyo kayıtlarına göre çok daha güzel ve hoştur.
  şöyle ki; http://www.youtube.com/watch?v=EntBFYOPIcE ….

  bu güzel yazı için teşekkürler.

 3. video için teşekkürler :)…

 4. müyesser izmir Cevapla 7 Eylül 2009 5:56 am

  çok keyifli gösterim için sağolun

 5. video için teşekkürler 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: