“Smashing Pumpkins ve Mellon Collie…”

mellon collieBenim gibi kaset dinleyerek büyüyen birisi için bir albümün önemi sanıyorum çok fazla. Güzel bir şarkıdan daha iyisi bence hep güzel bir albüm olacaktır. Baştan sona bir uyumu olan ve her saniyesinde birçok his yaşatan bir albümü birçok hit parçaya tercih ederim. Buna birçok örnek verilebilir ama bu yoğun yağmurlu İstanbul gününde kimbilir kaçıncı kere çaldığım Mellon Collie and the Infinite Sadness’ı dinlerken aklıma bu düşünceler ve bu yağmurlu İstanbul gününe albümün ne kadar uyduğu geldi.

Smashing Pumpkins gibi efsane bir grubun 1995 yılında yayınlanmış üçüncü albümü iki kasetten (tabii ki cd’de) oluşur ve grubun belki de en sağlam hitlerini barındırır. Açılışta yer alan albüme de isim veren parça grubun ilk enstrümantal şarkısıdır. Grubun beyni Billy Corgan, albümü X jenerasyonu için The Wall diye tanıtmıştır. Pink Floyd’un The Wall’ı 1979’da yayınlaması da ayrı bir bağlantı zaten. İnsan yaşamı ve ölümü üzerine kurulu olan albüm, gerek sert gerekse yumuşak şarkılara yer vermesiyle en fazla satış rakamına ulaşan double albümlerden birisi olmayıda hakkıyla başarmış. 1979, Tonight Tonight, Bullet with Butterfly Wings, Farewell and Goodnight, Zero, Jellybelly ve daha birçok güzel şarkı ile albümü sevmemek gerçeken imkansız.

Neyse bu kadar yazı yeter. Şimdi bu güzel albümden sizlere 3 şarkı (favoriler en sonda yer alır:)) sunuyorum belki de bu sayede kalanları dinlemek için bir istek uyanır içinizde. Bu arada madem favoriler dedik izlediğim en mükemmel kliplerden birisi olan Tonight Tonight ile Smashing Pumpkins’in sinemanın sanat olmasında büyük katkısı olan Georges Melies’e saygı duruşunda bulunduğunu da ekleyelim. Klip, Melies’in özellike Aya Yolculuk gibi bilinen filmlerine ve Melies’in kullandığı tekniklere saygı duruşu niteliğinde. Zaten klibin sonunda kahramanlarımızı kurtaran buharlı geminin de ismine dikkat edin:)

Herkese keyifli dinlemeler 

Zero

1979

Tonight Tonight

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

2 Yanıt ““Smashing Pumpkins ve Mellon Collie…””

  1. The Wall ‘ukoysaydınız bari de dinleseydik…

  2. the world is a vampire diyip cool kids never have the time diyerek özetleyebilirim kısaca. efsanedir.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: