“Smashing Pumpkins ve Mellon Collie…”

mellon collieBenim gibi kaset dinleyerek büyüyen birisi için bir albümün önemi sanıyorum çok fazla. Güzel bir şarkıdan daha iyisi bence hep güzel bir albüm olacaktır. Baştan sona bir uyumu olan ve her saniyesinde birçok his yaşatan bir albümü birçok hit parçaya tercih ederim. Buna birçok örnek verilebilir ama bu yoğun yağmurlu İstanbul gününde kimbilir kaçıncı kere çaldığım Mellon Collie and the Infinite Sadness’ı dinlerken aklıma bu düşünceler ve bu yağmurlu İstanbul gününe albümün ne kadar uyduğu geldi.

Smashing Pumpkins gibi efsane bir grubun 1995 yılında yayınlanmış üçüncü albümü iki kasetten (tabii ki cd’de) oluşur ve grubun belki de en sağlam hitlerini barındırır. Açılışta yer alan albüme de isim veren parça grubun ilk enstrümantal şarkısıdır. Grubun beyni Billy Corgan, albümü X jenerasyonu için The Wall diye tanıtmıştır. Pink Floyd’un The Wall’ı 1979’da yayınlaması da ayrı bir bağlantı zaten. İnsan yaşamı ve ölümü üzerine kurulu olan albüm, gerek sert gerekse yumuşak şarkılara yer vermesiyle en fazla satış rakamına ulaşan double albümlerden birisi olmayıda hakkıyla başarmış. 1979, Tonight Tonight, Bullet with Butterfly Wings, Farewell and Goodnight, Zero, Jellybelly ve daha birçok güzel şarkı ile albümü sevmemek gerçeken imkansız.

Neyse bu kadar yazı yeter. Şimdi bu güzel albümden sizlere 3 şarkı (favoriler en sonda yer alır:)) sunuyorum belki de bu sayede kalanları dinlemek için bir istek uyanır içinizde. Bu arada madem favoriler dedik izlediğim en mükemmel kliplerden birisi olan Tonight Tonight ile Smashing Pumpkins’in sinemanın sanat olmasında büyük katkısı olan Georges Melies’e saygı duruşunda bulunduğunu da ekleyelim. Klip, Melies’in özellike Aya Yolculuk gibi bilinen filmlerine ve Melies’in kullandığı tekniklere saygı duruşu niteliğinde. Zaten klibin sonunda kahramanlarımızı kurtaran buharlı geminin de ismine dikkat edin:)

Herkese keyifli dinlemeler 

Zero

1979

Tonight Tonight

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

2 Yanıt ““Smashing Pumpkins ve Mellon Collie…””

  1. The Wall ‘ukoysaydınız bari de dinleseydik…

  2. the world is a vampire diyip cool kids never have the time diyerek özetleyebilirim kısaca. efsanedir.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: