“Tifosinin evinde ilk iki sıra Brawn GP’nin”

tifosiFerrari’nin daha doğrusu Tifosinin evi sayılan ve F1’in en hızlı yarışı sayılan Monza’da galip tek pit-stop stratejisini tercih eden Brawn GP’lerin oldu. Rubens Barrichello’nun ilk sırayı aldığı yarışta Jenson Button ikinci olurken pole’dan yarışa başlayan ve iki pit-stop stratejisiyle yarışan Hamilton üçüncü sıraya geriledi. Son turda yaşadığı kaza nedeniyle Hamilton yarış dışı kalınca da Tifosinin evinde Kırmızılardan Kimi Raikkonen ise startta ikinci sıraya çıkmasına rağmen  iki pit-stop stratejisinin de etkisiyle yarışı üçüncü sırada tamamladı.

Yarış öncesine baktığımızda Spa’dan sonra ikinci Force India sürprizine son turda Hamilton izin vermedi. Hamilton’ın pole’u kazandığı sıralama turlarında Force India pilotu Sutil kariyerinin en iyi derecesini elde ederek ikinci cebe yerleşti. Ferrari pilotu Raikkonen’de üçüncü cepte başladı. Bu arada Ferrari’de Badoer’in koltuğuna geçen Fisichella’nın yerine Force India’da Liuzzi diğer pilot olarak yer alıyordu. Yaklaşık 1,5 yıl sonra tekrar F1’de yer alan Liuzzi’nin sıralama turlarında yedi, Fisichella’nın ondördüncü sırayı elde etmesi de ayrı bir enstantane sayılabilir!

Startta çok iyi bir çıkış yapan Raikkonen’, Sutil’i geçerek ikinci sıraya yerleşirken KERS kullanmasına rağmen Kovalainen bir sıra kaybetti ve hemen ardından da Button’ın atağıyşa Kovalainen bir sıra daha kaybetti. Kovalainen’in aracında bir sorun olmalı zira çok hızlı değildi ve bundan yararlanan Liuzzi’de Fin pilotu geçmeyi başladı. Ayrıca starttan sonra Kubica’nın teması nedeniyle Webber’in yarış dışı kalması ve Vettel’in Brawn GP’lerin arkasında kalması sayesinde Button ve Rubens için işlerin iyi başladığı söylenebilir.

Bu arada araç yakıt oranlarına bakıldığında Hamilton, Raikkonen ve Sutil’in 2 diğerlerinin tek pit-stop yapacağı tahmin ediliyordu. Rutin geçen turların ardından 39 tur kalan Hamilton pite girdi ve sert lastiklerle piste dönerek Brawn GP pilotlarının arkasından yarışa devam etti. Bu arada Kubica’da ikinci kere pite girdi ve yarışı terk etti. Böylece Webber ile beraber yarış dışı kalan ikinci pilot oldu. Hamilton’dan iki tur sonra Sutil’de pite girdi ve piste Kovalainen’in önünde yedinci sırada dönüş yaptı. Ardından 34 tur kala da Raikkonen pite girdi. İyi bir pite rağmen Hamilton ve Liuzzi’in arkasından yarışa döndü. Önünde Liuzzi’nin olması elbette Kimi için biraz dezavantaj olacak. İki pit yapan pilotların zaman kaybedeceği bu bölümde yarışın gidişatı da belirlenecek gibi.

Bu arada 31 tur kalan iyi bir geri dönüş yapan Liuzzi aracının sorun çıkarması nedeniyle yarış dışı kaldı. Force India’nın belki de en fazla puan alarak kapatacağı yarış da böylece gerçekleşmemiş oldu. Tek pit-stop stratejisiyle yarışan Brawn GP’lerin liderliğinde yarış devam etti.

brawn gpYaklaşık 26-25 tur kalan tek pit-stop yapan pilotlar pite girmeye başladı. Alonso ve Vettel’den sonra Button pite girdi ve piste beşinci sıradan geri döndü. Hemen bir tur sonra da Rubens pite girdi ve Sutil’in ardından dörüncü sırada pite geri döndü. Kısaca ilk pitler sonrasında sıralama değişmedi ama önümüzdeki 10 turda ilk üç sıradaki pilotun (Hamilton, Raikkonen ve Sutil) performansı yarışın sonucunu etkileyecek zira bu üçlü bir pit-stop daha yapacak.

Bu arada 19 tur kalan Hamilton pite girdi ve pitten Brawn GP’lerin arkasında çıktı. Açıkçası Hamilton’ın pite girişi biraz erken gibi geldi. Şimdi yarış lideri Raikkonen ve ardında da Sutil var ama onlarında daha bir pit-stop’ı bulunuyor. Şansları ve tek pit-stop stratejisinin avantajıyla şu anda Brawn GP’lerin ilk iki sıra için en büyük aday konumuna geldiği söylenebilir. 17 tur kala Raikkonen ve Sutil aynı anda pite girdiler. Her ikisi de Hamilton’ın ardından piste döndü.

Böylece tek pit-stop stratejisi kazanmış gözüküyor.Rubens Barrichello yarış lideri konumuna çıktı. Button iki ve Hamilton üçüncü sırada yer aldı. 15 tur kala Hamilton-Button farkı 5 saniye. Hamilton farkı kapamasına rağmen atak yapacak pozisyon yakalayamadı. 9 tur kalam Sutil, Raikkonen’i sıkıştırmaya başladı. Fark yarım saniyeye kadar düştü.

Son turlarda arka sıralarda iki Toyota pilotunun çekişmesinde de Tim Glock, Trulli’yi geçmeyi başardı. Bu arada son turda yarışın en büyük heyecanı yaşandı ve Lewis Hamilton ciddi bir kaza geçirdi. Kazanın ardından Raikkonen üçüncü sıraya yükseldi. Rubens Barrichello ilk sırada yarışı tamamlerken Jenson Button’da uzun zaman sonra (Türkiye’den sonra) podyumda yer alarak yarışı ikinci tamamladı. Raikkonen üçüncü olurken Sutil’de kariyerinin en büyük başarısını elde ederek dördüncü oldu.

Bu yarış sonunda Brawn GP artık bende kabul etmeye başlayabilirim şampiyonluğuna son sürat devam etmiş oldu. Sezon ortasında Red-Bull Renault pilotlarının başarılı çıkışının son yarışlarda azalması ve ilk yarışlarda özellikle de Button’ın iyi puan toplaması sayesinde sanıyorum diğer takımların artık şampiyonluk şansı iyice azaldı. Pilotlar açısından baktığımızda da sezon artık iki Brawn GP pilotunun çekişmesine dönüşmek üzere. Eh iki pilot içerisinde tercihim elbette Button olacak. Artık Avrupa yarışlarının bittiği ve sezonun bitimine sadece dört yarış kaldığı düşünülürse gerçekten bu iki pilottan birisi bu sezonun şampiyonu olacak gibi gözüküyor.

En hızlı tur zamanını 1:24.739 ile Force India pilotu Adrian Sutil’in elde ettiği İtalya Grand Prix’inin tam sonuçları ve son dört yarış öncesi puan durumu da şöyle gerçekleşti:

Kaynak: turkiyef1.com

Kaynak: turkiyef1.com

Kaynak: turkiyef1.com

Kaynak: turkiyef1.com

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: