“Bu hafta vizyona giren filmlere kısa bir bakış”

Bayramın eli kulağında… Yaz sezonu kapanmak üzere… Okullar kısmen de olsa yeni eğitim-öğretim hayatına başladı… Ve… Dolayısıyla sinema salonlarında canlılık görünmeye başladı. Bu hafta on yeni film görücüye çıkıyor. Önceliğinizi Türk filmlerinden yana kullanmanızı tavsiye ederim çünkü bu hafta dört yeni Türk filmi vizyonda. Filmlere şöyle kısaca bir bakalım…

Sonsuz / Sonsuz

Sonsuz-1Gitmek istersen her yer yakındır…

2009 yapımı dram ve komedi türünde Türk filmi. Yönetmenliğini Cemal Şan’ın, senaryosunu Can Sinan’ın yazdığı filmin oyuncuları arasında Ferhat Gündoğdu (Serhan), İsmail  Hacıoğlu (Volkan), Süleyman Turan (Jön Süleyman), Şevket Çoruh (Cihan), Ayça  Bingöl  (Aylin), Elif Sönmez (Tuğçe) ve Rıza Kocaoğlu (Vedat) yer alıyor.

Çekimleri İzmir Foça’da gerçekleşen filmin konusu üç kanser hastasının hayata tutunma mücadelesinde yaşadıkları zorlukların ve arkadaşlıklarının hüzünlü ve tatlı yanlarından oluşuyor. Serhan 13 yaşındayken töre cinayeti yüzünden hapse girmiş ve 20 yılını ıslahevinde geçirdikten sonra kansere yakalanıp hastanede tedaviye başlar. Hastanede aynı hastalıktan dolayı tedavi görmekte olan eski aktör Süleyman Turan’la birlikte birbirlerine destek olurlar. Bir diğer kanser hastası olan Volkan ise hastaneye seyrek uğrayarak tedavisine devam ediyordur. Volkan hastanede geçen bu nadir zamanlarında Süleyman’ı babası kadar sevmiş ancak Serhan’la iyi anlaşamamıştır. Beklenmedik şekilde gelişen olaylar Volkan’ın Serhan’a yardım etmesine neden olacaktır.

Web Sitesi: www.sonsuzfilm.net

Çıngıraklı Top / Çıngıraklı Top

Cingirakli-Top-Hayata körü körüne atılan bir çalım…

2008 yapımı komedi türündeki filmin senaristi ve yönetmeni Egemen Ertürk. Oyuncu kadrosu ise İlyas Salman, Burak Önal, İpek Özkök, Zihni Göktay ve Erkan Taşdöven’den oluşuyor.

Kerem başarılı ve ünlü bir futbolcu iken talihsiz bir şekilde geçirdiği sakatlık sonucunda futbol kariyerine zirvedeyken nokta koymak durumunda kalır. Kendini bir boşluğun içinde bulan Kerem içki ve kumarla bolca vakit geçiriyordur. Bir gün hayatını değiştirecek bir karar alır ve Boğaz Körler Derneği’nin futbol takımının antrenörü olur. Buradaki insanların verdiği hayat mücadelesini gördükçe kendini toparlamaya başlar ve hayata yeni ve başka bir pencereden bakmaya başlar.

Web Sitesi: www.cingiraklitop.com

Sizi Seviyorum / Sizi Seviyorum

Sizi-SeviyorumBir erkek ve on kadın…

2009 yapımı romantik komedi türündeki filmin senarist ve yönetmeni Mustafa Uğur Yağcıoğlu. Oyuncuları ise Emre Altuğ (Erkut), Birce Akalay (Eda), Zeynep Beşerler (Ayla), Irmak Ünal , Durul Bazan (Gökhan) ve Selen Sevigen.

Sevgilinizin her gün değişmesi ve her sabah başka biri ile uyanmak bir rüya mıdır? Yoksa bir kabusa dönüşebilir mi? Hayatındaki monotonluktan sıkılan ve sevgilisine artık değişiklik istediğini söyleyen Erkut’un başına büyük işler açılır. Her sabah başka bir kadınla uyanan Erkut için hayat artık eskisi gibi huzurlu değildir. Sadakat ve ilişkiler üzerine hem güldüren hem de düşündüren bir film.

Web Sitesi: www.siziseviyorumfilm.com

Kanımdaki Barut / Kanımdaki Barut

Kanimdaki-BarutŞiddet uygulayan insan sevgiye en muhtaç olandır…

2009 yapımı aksiyon dram türündeki filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Haluk Piyes üstlenmiş. Oyuncuları ise Haluk Piyes (Barut), Necmettin Çobanoğlu (Bülent) , Jülide Kural  (Anne/ Dr. Meryem Öz), Pelin Batu ve Yüksel Arıcı.

Evli ve iki çocuk babası olan Bülent yıllarca tetikçilik yaparak hayatını kazanır ve iki oğlunun da gözleri önünde eşini öldürür. Oğullarından Duman, hiçbir şeyi hatırlamak istemeyerek, acısını içine gömmeyi tercih eder. Diğer oğlu Barut ise sürekli olarak yaşadığı bu travmayı sorgulamaktadır. Yıllar sonra hapisten çıkan Bülent iki oğluyla aynı evde yaşamaya başlayan babayla oğulları yüzleşir ve sevgisizliğin onları ne hale getirdiği açığa çıkar.

Web Sitesi: www.kanimdakibarut.com

G-Force / G-Force

G-Force2009 ABD yapımı üç boyutlu animasyon film. Filmin orijinal seslendirmelerinde Nicolas Cage ve Penelope Cruz gibi Hollywood ünlü isimleri yer alıyor.

İleri teknoloji casus ekipmanıyla donatılan çok iyi eğitilmiş fareler dünyanın kaderinin kendi ön ayaklarında olduğunu keşfeder. G-Force’un üyeleri: Ne pahasına olursa olsun başarılı olmaya kararlı tim lideri Darwin, havalı ve uçuk olan her şeyi seven gözüpek silah uzmanı Blaster, seksi bir savaş sanatları uzmanı Juarez ve de istihbarat uzmanı duvardaki sinek Mooch ve bilgisayar ile bilişim uzmanı yıldız burunlu köstebek Speckles’tur. Bu özel timin görevi dünyayı ele geçirmeye çalışan bir milyarderi durdurmaktır.

Web Sitesi: disney.go.com/disneypictures/gforce

Veba / Carriers

Veba2009 ABD yapımı gerilim korku türündeki filmin senaryosuna ve yönetmenliğine David Pastor ile  Àlex Pastor birlikte imza atmış. Oyuncular ise Chris Pine (Ryan), Piper  Perabo (Bobby), Emily VanCamp (Kate), Christopher Meloni  (Frank) ve Lou Taylor Pucci (Danny)

Filmde dünyanın büyük bir bölümünü etkisi altına alan yıkıcı bir kuş gribi salgını sonrası dört arkadaşın hayatta kalma mücadeleleri anlatılıyor. Yolda geçirdikleri dört gün boyunca, bu dört kişilik grup hiçbir insanın yüzleşmek zorunda kalmaması gereken ahlaki kararlar vermek durumunda kalır. Karşılarındaki en büyük düşmanın insanlığı tehdit eden virüsün değil, iç dünyalarında su yüzüne çıkan karanlığın olduğunu keşfederler.

Web Sitesi: www.carriersmovie.com

Şeytanın Oteli 2 / Fritt Vilt / Cold Prey

Seytanin-Oteli-2Kabus devam ediyor…

2008 Norveç yapımı gerilim korku türündeki filmin yönetmenliğini Mats Stenberg üstlenmiş, senaryosunu ise Thomas Moldestad yazmış. Oyuncular ise Ingrid Bolso Berdal, Marthe Snorresdotter Rovik, Kim Wifladt, Fridtjov  Saheim, Johanna Morck ve Mats Elden.

2006 yılının kışında Norveç dağlarının eteklerinde dört genç arkadaş korkunç bir şekilde ölür. Aralarından sadece Jannicke adında genç bir kadın kurtulur. Jannicke soğuk ve açlıkla mücadele ettikten sonra en yakın yerleşim yerine ulaşmayı başarır ve onu yolda tesadüf eseri bulan kişi onu en yakın hastaneye götürür. Jannicke bir süre sonra hastanede kendine gelmeye başlayınca hastanede bir gariplik olduğunu hisseder. Kâbus yoksa sona ermemiş midir?

Web Sitesi: www.frittvilt2.com

Son Vampir / Blood: The Last Vampire

Son-Vampir2009 Fransa, Hong Kong ve Japonya ortak yapımı aksiyon, korku türündeki filmin yönetmeni Chris Nahon. Oyuncuları ise Gianna Jun (Saya), Allison Miller (Alice Mckee), Masiela  Lusha (Sharon), Colin Salmon, JJ Feild (Luke) ve Andrew Pleavin (Colonel Frank Tinsdale).

Saya’nın annesi vampir ve babası insandır. 16 yaşında hoş bir genç kız gibi görünse de aslında 400 yaşındadır. Hayatı boyunca hep iki ırk arasında kalmanın acısını yaşamıştır. Diğer vampirler gibi hayatta kalması kana bağlı olsa da kendini samuray becerilerini geliştirip dünyayı vampirlerden temizlemeye adar.

Web Sitesi: www.sonypictures.com/movies/bloodthelastvampire

Pontypool: Öldüren Kelimeler / Pontypool

Pontypool-Olduren-Kelimeler2008 Kanada yapımı gerilim korku türündeki filmin yönetmenliğini Bruce McDonald üstlenmiş, senaryosunu da Tony Burgess kaleme almış. Oyuncu kadrosunu ise Stephen  McHattie (Grant Mazzy), Lisa Houle  (Sydney Briar) Georgina Reilly  (Laurel Ann) ve Hrant Alianak  (Dr. Mendez) oluşturuyor.

Radyocu Grant Mazy, bir kez daha büyük şehir radyolarından kovulmuş ve Pontypool kasabasının tek kilisesinin bodrumundan yayın yapan CLSY Radyo’da sabah programı yapmaya başlamıştır. Kasabada korkunç şiddet olayları olduğu şeklinde söylenti yayılmaya başlar. Radyo ekibi, bu söylentilerin İngilizceyle yayılmış bir virüsten kaynaklandığını anlar. Kurtarılma ümidiyle yayını sürdürürken acaba radyo dalgalarıyla virüsün yayılmasına yardım mı etmektedirler?

Web Sitesi: http://pontypoolmovie.com

ImmigrantsGöçenler Göçürenler, Ne Varsa Götürenler / Immigrants

2008 ABD, Macaristan yapımı komedi animasyon filmi.

Her yıl Amerika’ya göç edenlerin sayısı tüm dünyada geri kalan göçmen sayısından daha fazla…Neden? Sosisli sandviç ve hamburger aşkı yüzünden olabilir mi? Yoksa Snoop Dogg’la tanışıp Pamela Anderson’ın arkadaşı olmaya mı geliyorlar? Belki de… Fakat tabii ki gerçek sebep bu göçmenlerin tamamının Amerikan Rüyası peşinde olmaları…

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: