“Çünkü Marcel, tatlım, sadece naziler için bir film yapacağız.”

“Çünkü Marcel, tatlım, sadece naziler için bir film yapacağız.”
Shoshanna Dreyfus

eli_roth-brad_pittFilm, ilk olarak bu sene Cannes Film Festivali’nde görücüye çıkmıştı. Festivalde favoriler arasındaydı ve ben de Türkiye’de vizyona gireceği tarihi merakla bekliyordum. Eleştirmenler bu yılki festival için şiddetin ön planda olduğunu vurgulamışlardı. Kuşkusuz bunda Quentin Tarantino’nun da payı vardı. Bir romantik komedi filminin jeneriğinde yönetmen ve senarist olarak Tarantino’nun adının yazdığını hayal bile edemiyorum.

Tarantino’nun, İtalyan asıllı yönetmen Enzo Castellari’nin 1978 yapımı “İsimsiz Kahramanlar / The Inglourious Bastards” filminden esinlendiği ve adını verdiği Soysuzlar Çetesi’nin senaryosunu yazması on yıl sürmüş. Tarantino’nun kafasında İsimsiz Kahramanlar’ı izledikten sonra bir film yapma fikri oluşur ve tamamlayana kadar sadece ismi hariç senaryoyu birçok kere değiştirir. Filmde kısa bir rol de alan Castellari’nin Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi hakkındaki yorumu şöyle olur: “Yeniden çevrim değil, tamamiyle farklı bir film, ben sadece ilham vermiş oldum”

Soysuzlar Çetesi için savaş filmi, dönem filmi, gerilim, şiddet filmi demek yetersiz kalacağından kısaca bir Tarantino filmi demeyi daha uygun buluyorum. Filmin içinde herşey var; aksiyon, gerilim, komedi, macera, şiddet… Açıkcası Tarantino yine malzemeden kısmamış. Oyuncular arasında ise Teğmen Aldo Raine rolünde Brad Pitt, Shoshanna Dreyfus rolünde Melanie Laurent, Albay Hans Landa rolünde Christoph Waltz, Donnie Donowitz rolünde Ayı Yahudi Eli Roth, Bridget Von Hammersmark rolünde Diane Kruger, Çavuş Hugo Stiglitz rolünde Till Schweiger, Teğmen Archie Hicox rolünde Michael Fassbender ve Frederick Zoller rolünde Daniel Brühl yer alıyor.

Inglourious-Basterds-790959İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya Fransa’yı işgal etmiştir ve Yahudilerin peşindedir. Albay Hans Landa Fransa’daki Yahudi avını titizlikle yürütmektedir. Alman askerler tarafından düzenlenen baskınlar sırasında Shoshanna Dreyfus adında genç bir Yahudi kadın kıl payı hayatta kalmayı başarır ve yaşadığı korkunç trajedinin ardından Paris’te kendine sinema işletmecisi olarak yeni bir kimlik edinir. Diğer yandan Fransa’ya gelen Apaçi Aldo lakaplı teğmen Aldo Raine kurduğu çeteyle Almanların gücünü zayıflatmak için harekete geçmiştir. Apaçi’nin çetesinde Alman askerleri arasında ani baskınlardaki acımasız efsaneleriyle ünlü Ayı Yahudi lakaplı Donnie Donowitz ve Çavuş Hugo Stiglitz de vardır. Apaçi Aldo İngilizlere casusluk yapan Alman sinema oyuncusu Bridget von Hammersmark ile önde gelen Alman bürokrat ve askerlerine eylem düzenlemek için temasa geçer. Kimliğini gizleyerek yaşamaya devam eden Shoshanna Dreyfus’un da Almanlardan alacağı bir intikamı vardır ve hepsinin yolu Dreyfus’un sinema salonunda kesişir. Ve aksiyon başlar…

christoph_waltzTarantino bir röportajında, Brad Pitt’i Apaçi Aldo rolünde düşünerek filmin senaryosunu yazdığından bahsetmiş. Filmdeki canlandırdığı Alman Albay karakteriyle Christoph Waltz Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Zaten Waltz ödülü aldıktan sonra şöyle bir açıklama yapmıştı: “Bu film sayesinde hayatımın rolünü oynadım.” Film boyunca Pitt ve Waltz’ın sergiledikleri oyunculuk hakikaten olağanüstü, açıkcasını söylemek gerekirse tam anlamıyla döktürmüşler. Hakikaten bütün roller oyuncuların üzerine o kadar iyi oturmuş ki, bu başarının arkasında Tarantino’nun sahne yönetimi dışında oyuncu yönetimindeki becerisinin tamamen payı var.

Ve… Tarantino’nun “hastalıklı kafasından” yine muhteşem bir film çıkmış. Kendisinin dediğine göre ikinci dünya savaşı döneminde çekilmiş bütün filmleri izlemiş. (Ehh, o kadar film izleyip de kafanın sağlam kalması bir mucize olurdu heralde.) Filmin senaryosunu yazarken de bir ara filmden vazgeçip hikayeyi bir roman olarak yayınlamayı düşünmüş. Ama iyi ki bu isteği sadece bir düşünce olarak kalmış yoksa filmi izleme keyfinden mahrum kalırdık. Ezberbozan bir savaş filmi izlemek istiyorsanız ve henüz Soysuzlar Çetesi’ni izlediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum.

inglourious-basterds

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: